Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nová mutace z Kolumbie děsí WHO. Je infekční i odolnější vůči očkování?

Autor: ČTK, for - 
1. září 2021
18:07

Světová zdravotnická organizace (WHO) začala zkoumat novou variantu koronaviru, která se šíří především v Kolumbii a Ekvádoru. Uvedly to dnes kolumbijské úřady a sama organizace OSN. V souladu s novými pravidly, podle kterých jsou mutace nazývané písmeny řecké abecedy, dostala nová varianta název mí. Podle WHO představuje mí rostoucí nebezpečí pro světové zdraví.

Varianta byla poprvé zachycena v Kolumbii v lednu. Jednotlivé případy úřady objevily i v dalších latinskoamerických či evropských zemích. Na variantu mí v současnosti připadá zhruba 0,1 procenta případů na světě. Výskyt mutace ale v posledních měsících vzrostl v Kolumbii, kde představuje 39 procent nových případů, a v Ekvádoru, kde na ni připadá 13 procent případů infekce.

Varianta odolává očkování? 

WHO se rozhodla novou mutaci mí zkoumat, protože vykazuje vlastnosti, které by jí umožnily vyhýbat se přirozené či získané imunitě. Tím by proti variantě byly méně účinné vakcíny. Tyto předběžné závěry ale musí teprve potvrdit další studie.

„Probíhá monitorování a hodnocení varianty. Je to kriticky důležité pro pochopení vývoje viru a pro boj proti onemocnění covid-19,“ uvádí epidemioložka z WHO Maria van Kerkhová, jak zmiňuje server DailyMail. 

Server také zmiňuje závěry z prvních odborných zpráv WHO. Podle expertů obsahuje varianta klíčovou mutaci E484K, jinak známou jako Erik. Tato mutace je typickou i pro variantu Beta a Gamma, tedy pro varianty, u kterých je známo, že odolávají očkování. 

Obsahuje také mutaci, která způsobuje snadnější šíření. Název této mutace je N501Y, nebo také Nely a je klíčovou pro variantu Alpha. 

Koronavirus kosí Peru: Brazilská varianta dohnala lidi na ulici, kde čekají na kyslík Koronavirus kosí Peru: Brazilská varianta dohnala lidi na ulici, kde čekají na kyslík | Reuters

Podle kolumbijských úřadů byla nová varianta jedním z faktorů, jež vedly k výraznému zvýšení počtu nově nakažených mezi polovinou května a začátkem července. Tehdy země zaznamenávala bezmála 30.000 nových případů nákazy denně. Výskyt epidemie se ale na konci srpna výrazně snížil a dosahuje zhruba 2000 nových případů koronaviru denně. Od začátku epidemie země, kde žije na 50 milionů lidí, zaznamenala zhruba 4,9 milionu nakažených a zhruba 125.000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

WHO zařazuje na seznam variant, které zkoumá, takové mutace, jež představují rostoucí nebezpečí pro světové veřejné zdraví. Na seznamu je nyní pět variant, a to včetně nové mí. Ještě vážnější nebezpečí představují čtyři varianty zařazené na rizikovém seznamu. Mezi nimi je například delta či beta.

Dosud bylo detekováno více než 300 variant covid-19. Jak ale zmiňují i čeští experti, ne všechny se dokáží uchytit a dále šířit. 

Video  Koronavirus mutuje. Jsou nové varianty nebezpečné?  - Videohub
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa