Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Vědce děsí indická mutace. Může být až o 60 procent nakažlivější než britská varianta, varují

Autor: Darina Jíchová - 
12. května 2021
17:40

Belgický biolog Tom Wenseleers z Katolické univerzity v Lovani reagoval na tvrzení britské vládní zdravotnické komise SAGE, podle které je indická mutace koronaviru „pravděpodobně nakažlivější“ než ostatní dosud známé varianty původního viru. Wenseleers se domnívá, že indická forma, známá také pod kódem B.1.617, je až o 60 procent nakažlivější než britská mutace, informoval list Daily Mail.

Britská mutace objevená loni v jihoanglickém Kentu byla první variantou koronaviru, které hlavně média věnovala zvýšenou pozornost. Nyní obavy budí indická mutace, která v Indii vyvolala drastickou druhou vlnu nákazy a jejíž přítomnost potvrdili vědci v dubnu i v Česku. Britští odborníci ze SAGE už minulý týden připustili, že se indická varianta zdá být nakažlivější.

Podle Wenseleerse raná data ukazují, že až o 60 procent než dominantní britská varianta. Stejně jako jeho britští kolegové i on zdůraznil, že vakcíny se proti mutacím zatím zdají být účinné. Wenseleers na svém twitteru vysvětlil, že porovnával britskou a indickou mutaci a z údajů, které měl k dispozici, se ta indická jeví jako nakažlivější.

Co ukázaly rané studie indické mutace?

Také Světová zdravotnická organizace (WHO) hodnotí indickou variantu jako „znepokojivou“. Britský epidemiolog Chris Whitty prohlásil, že indická varianta je „vysoce nakažlivá“, podle něj teprve další zkoumání ukáže, zda i víc než britská. Belgický expert Wenseleers se dlouhodobě věnuje zkoumání mutací a své poznatky pravidelně publikuje ve vědeckých časopisech.

Wenseleers na sociálních sítích vysvětlil, že indická mutace už teď vykazuje až o 10 procent větší denní přírůstky než britská mutace. Dále na grafech prokázal, že může být mnohonásobně, až o 60 procent, nakažlivější.

Indická mutace se začíná prosazovat i v Evropě, například Britové se obávají, že by mohla nahradit dominantní britskou variantu. Wenseleers rovněž podotkl, že by se mohla šířit až 2,6krát rychleji než původní verze koronaviru, která pochází z čínského Wu-chanu. Pokusil se rovněž vysvětlit, proč tomu tak je. Domnívá se, že se virus adaptoval a je schopný do jisté míry uniknout imunitnímu systému.

Wenseleers: Mutace není nebezpečná, pokud je vakcína účinná

To potvrzují i první studie, podle kterých je možné, že by indická mutace mohla být schopná odolat ochraně, kterou člověku poskytuje vakcína nebo prodělaná infekce. Světové kapacity však dodávají, že tuto hypotézu bude třeba ještě hlouběji prozkoumat. Prozatím to nadále vypadá, že jsou vakcíny účinné.

„Mutace nepředstavuje takový problém, pokud vakcíny poskytují ochranu proti nákaze a případnému úmrtí,“ shrnul Wenseleers, stejně jako řada odborníků před ním objasnil, že mutace virů jsou přirozené. Britský epidemiolog Whitty ubezpečil, že vědci variantu zkoumají, označil ji však za největší hrozbu, která by mohla ohrozit návrat k normálu. Ve Velké Británii pomalu opadají i poslední opatření spojená s pandemií.

Video Češka žijící v Indii: „Cítím se tu bezpečněji než v Evropě. Agresivita mutací nás ale zaskočila“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

abaron ( 12. května 2021 22:31 )

...AIDS + covid = čo???...

offline ( 12. května 2021 18:37 )

Tak si uděláme hezké léto po celém světě a na podzim se nestačíme divit a svádět vše na vládu, že ano?

Zobrazit celou diskusi
Další videa