Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Testy na covid z kanálu?! Praha 9 a Lysolaje začínají zkoumat odpadní vody u škol

Autor: trap - 
1. září 2021
17:06

Snad málokomu jsou příjemné tyčinky v nose během testování. Celkem ze sedmi kanálů vedoucích od pěti základních škol v Praze 9 a v Praze-Lysolajích se začne testovat voda na přítomnost covidu. Ušetří se tím peníze za jiné formy testů, bude to přehlednější, ekologičtější a žáci se nebudou muset neustále podrobovat nepříjemné testovací proceduře. Díky projektu budou mít školy větší přehled o situaci a v případě výskytu viru mohou neprodleně zasáhnout.

Začátek školního roku a návrat dětí do lavic s sebou nese vyšší riziko šíření nemoci Covid-19. Jedinečný projekt z Nizozemska pomůže monitorovat virovou situaci na škole efektivním způsobem, který bude šetřit jak nervy školáků, tak peníze za testy. Jakmile se v odpadních vodách objeví určitá hladina viru, nasadí se plošné PCR testování. „Od kombinace obou metod očekáváme významné zvýšení jejich účinnosti a zároveň snížení zátěže dětí,“ vysvětluje starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Náklady zatím nesou jednotlivé městské části. Cena vychází na jeden kanál za týden okolo 10 tisíc korun. Ušetří se tím na jedné plošné sérii testování PCR, nemluvě o šetrnosti k přírodě, kdy se po každém testování vyhazuje velké množství odpadů. „Cílem metody však není nahradit antigenní nebo PCR test. Cílem je vyslat signál o růstu počtu nakažených,“ doplňuje ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos. Nicméně když se virus neobjeví, nemusí se ani plošně testovat.

Nabrat, otestovat, podat hlášení

Měřáky jsou instalovány na všech sedmi kanalizačních přípojkách vedoucích z pěti základních škol. V praxi bude proces vypadat tak, že dvakrát týdně přijedou specialisté, otevřou kanál, odeberou vzorek a pošlou ho do laboratoře. Zde se vzorek podrobí testu na přítomnost viru. Výsledky se očekávají do 24 hodin. „V případě, že zjistíme pozitivní záchyt, budeme aplikovat PCR testování, abychom zjistili, o jaké dítě v jakém kolektivu se jedná,“ říká Tomáš Portlík.  

Lepší přehled

Nová analytická metoda sází na detekci obsahu RNA viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách. Ve většině případů totiž podle odborníků začínají lidé virus vylučovat ve stolici několik dní předtím, než se u nich nákaza projeví. Testování odpadních vod odkryje dvě zásadní informace. „Jestli se nevyskytla mutace a jestli se nezhoršuje epidemiologická situace,“ popisuje náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Tato metoda podle něho pomůže školám, aby zůstaly funkční. 

Zatím v plenkách

Projekt se nyní nachází v testovací a ladící fázi, má však ohromný potenciál. V řadě vyspělých zemí úspěšně funguje. Průkopníkem je Nizozemsko, kde se monitoring provádí ve více než 300 městských čistírnách odpadních vod.

Tím, že covid prorostl celou společností, se dá předpokládat, že se vždy určité množství viru ve vzorcích objeví. Proto se v počáteční fázi projektu musí nalézt hranice, kdy množství ještě nezpůsobí poplach. „Pravděpodobně v každém vzorku zjistíme partikulu, ale musíme najít stálou hladinu, podle které budeme sledovat, jestli se množství viru v odpadní vodě zvýšilo či zůstalo stejné,“ vysvětluje Petr Hlubuček.

V budoucnu by se podobná forma testování dala aplikovat například v sociálních domech. Teprve se musí stanovit, v jakých denních časech bude zařízení vzorky odebírat. „Kdy děti chodí více na záchod a kdy naopak méně,“ upřesňuje Tomáš Portlík. Testovací fáze bude probíhat zhruba měsíc. Také se bude hledat financování projektu, jelikož ne všechny školy vudou moci uvolnit desetitisíce korun měsíčně ze svých rozpočtů.

Video  Zařízení na odběr vzorků vody z kanalizace  - Jan Dařílek
Video se připravuje ...

petrzpetrovic ( 1. září 2021 19:26 )

Nesmysl.Všichni jsou potřeba a je jich málo.Nejdříve se musí změnit zákony , abychom ty úředníky nepot­řebo­vali­.Kup­řikla­du dříve po válce kdo chtěl stavět , tak tam seděl 1 úřednik a bylo 1 razítko .Ukaž jak to bude vypadat , kde to bude stát a kdo ti to kreslil.Víc nepotřeboval vědět­.Hoto­vo.Ko­likpak že dnes potřebujete razítek , tedy lidí , kteri se tím zabývaji? Jenom propustit je nic neřeší.Naopak!

MAMKA2316 ( 1. září 2021 18:29 )

KTOMU NENI CO DODAT ??DVĚ TŘETINY STATNÍCH ZAMĚSTNANCŮ JE ASI TŘEBA PRO NADBYTEČNOST PROPUSTIT A TO UDĚLA JEDINĚ SPD,ŠLACHTA,KSČM A ????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud