Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

3. dávka a mixování: Viroložka Tachezy řekla, zda je po AstraZenece vhodná jiná vakcína

Autor: ČTK, ula - 
1. září 2021
05:00

Od 20. září začne Česko očkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. Doporučeno je očkování zejména lidem, kterým hrozí při nákaze vyšší riziko, tedy starším 60 let a chronicky nemocným. Posilující dávky budou jen mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, dostanou je i zájemci, kteří byli dříve očkovaní vektorovou vakcínou Astra Zeneca nebo jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson. Blesk Zprávy se zeptali viroložky RNDr. Ruth Tachezy a členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) , zda je vůbec možné kombinovat vakcíny a zda nás případně čeká čtvrtá dávka.

Třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 se budou lidé moci očkovat od 20. září. „Od 10. září budou lidé, kterých se to týká, dostávat upozornění, nejčastěji SMS, že mohou tuto možnost využít. Buď u svého praktického lékaře, nebo rezervací v systému na některém z očkovacích míst,“ uvedl ministr. Dodal, že očkování je i nadále dobrovolné.

Senioři, učitelé i mentálně postižení

Doporučeno je očkování zejména lidem, kterým hrozí při nákaze vyšší riziko, tedy starším 60 let a chronicky nemocným. Podle Vojtěcha se ale budou postupně očkovat i ostatní, kteří budou více než osm měsíců po dokončené vakcinaci. Loni v prosinci začala vakcinace seniorů starších 80 let a zdravotníků, postupně se přidávali další věkové skupiny nebo vybraní příslušníci integrovaného záchranného systému. Na konci února se mohli k očkování přednostně hlásit také například učitelé.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje očkovat také osoby s mentálním postižením, protože jim hrozí těžší průběh nemoci a zároveň nejsou schopni dodržovat některá protiepidemická opatření. Podle odborníků, které vede epidemiolog Petr Smejkal, je vhodné na podzim přeočkování proti covidu-19 spojit s očkováním proti sezonní chřipce.

Po AstraZenece Pfizer?

Posilující dávky budou jen mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, dostanou je i zájemci, kteří byli dříve očkovaní vektorovou vakcínou Astra Zeneca nebo jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson, uvedla ČTK.

Blesk Zprávy oslovily RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D. viroložku, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie, Přírodovědecké fakulty UK, zda je možné skutečně vakcíny kombinovat.

„Odborné společnosti doporučili přeočkování stejnou vakcínou, jako byla první dávka. Pokud by tato vakcína nebyla dostupná nebo daný jedinec chtěl jinou vakcínu, je to možné. Bude jistě záležet na tom, jaka vakcína bude v místě, kam se půjdou lidi očkovat k dispozici. Pro vakcínu AstraZeneca ukazují studie, že přeočkování vakcínou Pfize/BioNTech vyvolává velkou imunologickou odezvu a je bezpečné,“ ujišťuje viroložka.

Není tedy bezpodmínečně nutné, pokud jste byli očkováni vakcínou Astra Zeneca nebo Johnson & Johnson, abyste dostali posilující vakcínu stejné značky.

Očkovat se lidé budou moci u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech nemocnic, velká centra mimo zdravotnická zařízení během září většinou skončí.

Čtvrtá dávka za rok?

Očkovat se mohou lidé nejméně osm měsíců po své poslední dávce. Pokračovat v přeočkovávání se bude i příští rok. Nabízí se otázka, pokud se člověk přeočkuje např. vakcínami od firmy Pfizer/BioNTech, která je dvoufázová, zda se nebude muset očkovat ještě čtvrtou dávkou, případně zda se budeme muset očkovat každý rok.

„To zatím nikdo neví, ale odhaduji, že ne dříve, než za rok,“ odpovídá viroložka na možnou otázku, zda se budeme muset přeočkovávat proti covidu-19 jako proti chřipce každý rok.

Očkování třetí dávkou už zavedli mimo jiné v Izraeli, Rakousku, Německu či USA. Také některé české studie ukazují, že zejména u seniorů po několika měsících mohou protilátky po očkování výrazně klesnout.

Video  Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro"  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 12. září 2021 13:34 )

vztejte se nyc se vam nestane. Nejlepší je to zašejkrovat a vyhodit do kontejneru.
parla­mentni­listy­.cz/a­rena/­rozho­vory/­Ocko­vani-Tehotne-riskuji-zdravi-I-ditete-Mladi-Pozor-Imunolozka-varuje
Pokud bych covid prodělal, mám nějaké zdravotní riziko v případě, že se rozhodnu pro očkování?

Osoby, které se ještě s infekcí nesetkaly, mají reakci na očkování zpravidla mírnější. Osoby s imunitou po nemoci reagují zejména na druhou dávku bouřlivěji a může dojít k tomu, že se imunita „vzbouří“. V klinické studii, ve které se porovnávaly protilátky a nežádoucí zdravotní účinky u vakcinovaných osob, bylo zjištěno, že nežádoucí účinky po očkování mělo 46 procent lidí, kteří infekci neprodělali, ale 89 procent lidí, kteří covid měli. Navíc množství protilátek se u lidí po infekci dostaly „na strop“ už po první dávce, po druhé se jen obrovský nárůst zopakoval. I naši odborníci – například prof. Bartůňková, prof. Šedivá a prof. Beran – na problém s očkováním lidí po prodělání covidu upozorňovali. Žádali, aby lidé s protilátkami nebyli očkovaní vůbec nebo byli očkovaní jen jednou dávkou, aby nebylo tolik nežádoucích reakcí při druhé dávce. Jenže názor odborníků opět nebyl akceptován.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa