Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Unikl koronavirus z laboratoře? Čína odmítá spolupracovat, vinu hází na zbytek světa

Autor: tsv, ČTK - 
22. července 2021
21:56

Čína dnes odmítla plán Světové zdravotnické organizace (WHO) na druhou fázi vyšetřování původu koronaviru. Peking rozhořčilo, že plán obsahuje i hypotézu, podle níž mohl virus SARS-CoV-2 uniknout z čínské laboratoře. Informovaly o tom tiskové agentury. Čína zatím neplánuje poskytnout bezproblémovou spolupráci, vinu naopak hází na Spojené státy a na okolní země. Viní americké laboratoře i dovozce potravin.

WHO tento měsíc navrhla druhou fázi studie původu koronaviru v Číně, zahrnující audity laboratoří a tržiště ve městě Wu-chan. Vyzvala přitom čínské úřady k otevřenosti.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v této souvislosti uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. Žádáme Čínu, aby „byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali,“ dodal Ghebreyesus.

„Nepřijmeme takový plán na hledání původu, který v některých aspektech nebere zřetel na zdravý rozum a popírá vědu,“ řekl dnes novinářům Ceng I-sin z čínské Národní zdravotní komise (NHC), kterého citovala agentura Reuters.

Dodal, že když poprvé četl plán WHO, zaskočilo ho, že je v něm uvedena i hypotéza, že únik viru zavinilo čínské porušení laboratorních protokolů během výzkumu.

„Doufáme, že WHO vážně posoudí návrhy čínských expertů, bude ke zkoumání původu viru způsobujícího nemoc covid-19 přistupovat jako k vědecké záležitosti a zbaví se politických vlivů,“ dodal Ceng.

Čína hází vinu na zbytek světa

Za poslední dobu Čína z rozšíření koronaviru hned několikrát obvinila Spojené státy i své sousední země, které do oblasti dováží potraviny. Konkrétně se zaměřila na americkou vojenskou laboratoř Fort Detrick v Marylandu.

Teorii o americkém provinění podpořilo velké množství Číňanů, podle serveru Global Times petici dožadující se vyšetřování americké laboratoře na internetu podepsalo již přes pět milionů lidí. Čína přišla nedávno i s teorií, že virus do země přivezli dovozci mražených potravin z okolních zemí.

Ředitel čínské výzkumné laboratoře se bouřil poté, co Světová zdravotnická organizace poukázala na fakt, že k rozšíření viru mohlo dojít kvůli pochybení výzkumníků a zaměstnanců laboratoře, kteří podle organizace možná nedodrželi nařízené protokoly.

Podle ředitele Yuana Zhiminga nedošlo k žádnému úniku viru či nákaze jednoho z pracovníků od doby otevření laboratoře v roce 2018. Postavil se tak i proti jedné z hlavních vyšetřovaných teorií, která pracuje s myšlenkou, že byl virus vytvořen člověkem. „Žádný takový člověkem vytvořený virus neexistuje,“ prohlásil.

Na původu koronaviru se zatím odborníci neshodli. Většina vědců se domnívá, že se vyvinul u netopýrů; ale jak se přenesl na člověka, případně jestli to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, anebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné. První případy nákazy se objevily ve městě Wu-chan v centrální části Číny v prosinci 2019.

Video  Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa