Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Mutace delta v Česku už vytlačila britskou. A žena (30) na jihu Moravy se nakazila deltou+

Autor: ula - 
19. července 2021
13:40

V Česku již převládá varianta delta, podle Státního zdravotního ústavu ze 70 až 80 procent. V Jihomoravském kraji byl zachycen výskyt delta+. Zatím jde o první a jediný záchyt u nás. Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 procent, jihoafrická a brazilská varianta se vyskytují ojediněle.

Laboratoře z celé republiky za poslední dva týdny vyšetřili celkem 1405 ze zachycených SARS-CoV-2 pozitivních vzorků. Na základě dat z různých testovacích sad byla určena příslušnost ke konkrétní variantě viru. Hlášení laboratoří do Informačního systému infekční nemoci (ISIN), který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), se významně zlepšilo, a data tak začínají poskytovat potřebný celorepublikový přehled.

„Co se týká v České republice nově zachycené varianty, která nese označení delta plus, v Evropě se tato varianta vyskytla poprvé v dubnu v Anglii a dosud bylo v Evropě osekvenováno 196 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků s tímto genomem. Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná Krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ upřesňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Podle údajů za poslední dva týdny se varianta delta plus v Evropě (dle GISAID) nejčastěji vyskytuje v Polsku a Portugalsku. V současnosti nejsou publikována data, zda se tato varianta chová jinak, má jiný klinický průběh, nebo jaká jsou její rizika oproti variantě delta.

Video  Hrozba „černé mutace“: Profesor Hořejší o variantě covidu, která by nás vrátila na počátek pandemie  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 19. července 2021 23:18 )

Jirik-ta ( 19. července 2021 23:17 )

hm, to je dobrý

Jirik-ta ( 19. července 2021 23:04 )

Díky za odkaz na : Rozhodující nejsou soudy, ale volby, říká advokát, který srazil vládu na kolena

Jirik-ta ( 19. července 2021 22:59 )

covid už je s námi dlouho, takže jsme s ním do styku přišly všichni a imunitní systém nějak zareagoval. Pokud je špatná imunita, tak když nezemřete na covid, najde si vás něco jiného. Tzn. že budu sice naočkovaný proti covidu, ale zemřu na chřipku apod. Tzn. že většina těch co to nezvládli, tak jsou už po smrti. Takže.

Jirik-ta ( 19. července 2021 22:58 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa