Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Špatný vtip, zuří starosta po zavření přechodu. Slováci otevřou opět ty menší?

Aktualizováno -
7. července 2021
13:33
Autor: ČTK - 
7. července 2021
10:36

Uzavření česko-slovenského hraničního přechodu Strání/Moravské Lieskové považuje starosta Strání Antonín Popelka (Nestraníci) za nepovedený vtip. Průjezd znemožňují betonové zátarasy, slovenská policie podle starosty pouští pouze lidi, kteří mají nemovitosti ve dvou uličkách kopírujících státní hranici. Jinak zůstává hraniční přechod neprůjezdný, řekl dnes ráno ČTK Popelka. U otevřených hraničních přechodů na Slovensko ve Zlínském, Jihomoravském ani Moravskoslezském kraji se kolony ráno podle policie netvořily. Slovensko podle ministra vnitra hodlá menší hraniční přechody znovu otevírat.

Z centra Strání do středu Moravského Lieskového je to zhruba 12 kilometrů. Nejbližší otevřený hraniční přechod je nyní Starý Hrozenkov/Drietoma, přes který je cesta mezi oběma obcemi dlouhá 65 kilometrů.

Před otevřenými hraničními přechody, kterými se lidé dostanou ze Zlínského kraje na Slovensko, se ráno kolony netvořily. Průjezdné zůstávají hraniční přechody Střelná/Lysá pod Makytou a Starý Hrozenkov/Drietoma. „Kolem deváté hodiny byl na obou přechodech provoz plynulý, bez problémů,“ řekl ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

Starosta: Lidé se nedostanou domů či do práce

Rozhodnutí slovenské vlády o uzavření některých hraničních přechodů v souvislosti s rizikem šíření koronaviru komplikuje podle starosty jen ve Strání, Moravském Lieskovém a okolí život stovkám lidí.

„Je to silnice první třídy, ne nějaká lesní cesta. Nikdy v historii nebyla uzavřená. Zástavba na hranicích není přerušená, Moravské Lieskové navazuje na Strání. Omezuje to lidi, aby se dostali do svých domů a do práce. Hromada lidí z Moravského Lieskového dělá v našich firmách, to samé od nás jezdí na Slovensko do Nového Mesta (nad Váhom). Ať byla situace, jaká byla, vždycky se do práce dostali. Já tomu říkám silvestrovský vtip, ale bohužel není 31. prosince,“ uvedl Popelka.

Spolu se starostou Moravského Lieskového v úterý jednal o režimu na hranicích se zástupci slovenské policie. Pokud by totiž zůstala hranice neprodyšně uzavřena betonovými zátarasy, někteří lidé by se nedostali domů. „Přímo na hranici jsou dvě uličky. Když dají zátarasy na českou stranu, nedostali by se do domů Češi, když je dají zpět na slovenskou, tak zamezí Slovákům příjezd. Takže je to patová situace,“ řekl starosta. Nyní jsou ale podle něj zátarasy na slovenské straně postavené tak, aby mezi nimi mohlo projet auto. „Kontroluje to slovenská policie,“ řekl Popelka.

Dopředu nic nevěděli

Uzavření hraničního přechodu ho rozzlobilo. „Lidé mi volají každých pět minut, jestli je to průjezdné, nebo není. My jsme opravdu dopředu nic nevěděli. Nevěděl jsem to ani já, ani starosta z Moravského Lieskového. Nikdo nás neinformoval a tady se dějí takové věci, které zasahují samosprávu a ovlivňují život mnoha lidí. Je to smutné, zvlášť v dnešní době,“ doplnil Popelka.

Od pondělí slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země, případně zda splňují podmínky pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody Slovensko uzavřelo.

Bez kolon

Na frekventovaném hraničním přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku podle policie zatím nebyly žádné komplikace. „Nevím o tom, že by se na místě tvořily kolony,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek. V Moravskoslezském kraji jsou otevřené všechny hraniční přechody kromě přechodu Šance v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. „Provoz je všude bez komplikací,“ řekla ráno ČTK policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Na problémy v souvislosti se zastavením dopravy na menších přechodech upozornil také český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Menší přechody opět otevřou?

Slovensko však hodlá v příštích dnech znovu otevírat menší hraniční přechody se sousedními zeměmi, uvedl po jednání vlády, která vyčlenila na kontroly dodržování epidemických opatření další pracovníky, ministr vnitra Roman Mikulec.

„Postupně se budeme snažit uzavřené přechody otevírat s tím, že bude zajištěna kontrola protiepidemických opatření,“ řekl Mikulec. Vyjádřil pochopení s lidmi, kteří se dostali do nelehké situace, opatření podle něj ale byla zavedena v zájmu ochrany zdraví kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru.

Video Desetitisíce Sputniků v koši: Ruská vakcína na Slovensku netáhne, lékař tepe Matoviče - Markéta Volfová, Lukáš Červený

pfoto1 ( 7. července 2021 17:38 )

Vždyť oni všechno dělají jenom pro naše dobro!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa