Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Třetí vakcína pro Čechy: AstraZeneca dorazila, obavy u seniorů jsou zbytečné, tvrdí ředitelka

Autor: ČTK, simao - 
6. února 2021
20:39

Do centrálního dispečinku společnosti Avenier v Říčanech u Prahy dnes ráno dorazila první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU schválila Evropská komise minulý týden. Podle informací ČTK se jedná o 19.200 dávek, které se nyní vyloží, jejich rozvoz do očkovacích center začne v pondělí.

Podle původních informací měla dodávka přijet do Říčan už mezi 5:00 a 6:00, nakonec dorazila až kolem 8:30. Vakcínu není na rozdíl od dosud v Česku používaných látek Pfizer/BioNTech a Moderna nutné převážet a skladovat v hlubokých mrazech.

Česko má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by jich měla firma dodat 130.000, uvedla tento týden na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví koordinátorka očkování Kateřina Baťhová.

Ředitelka pro ČR: Obavy nejsou oprávněné

Ředitelka zdravotní péče firmy AstraZeneca pro Českou republiku Jarmila Dolečková v rozhovoru pro Novinky.cz uvedla, že obavy z toho, že nebude vakcína použitelná pro seniory, jsou zbytečné.

„Myslím si, že obavy nejsou oprávněné. AstraZeneca aktuálně zveřejnila informace ohledně účinnosti 22 dnů po 1. dávce, která je 76 %, což je dostatečné na to, aby naočkované chránila před těžkým průběhem nebo hospitalizací. Druhá dávka, u níž byl režim změněn a je v rozmezí čtyř až 12 týdnů, tam je účinnost 82 %. Při posledních analýzách bylo navíc zjištěno, že naše vakcína redukuje i přenos infekce,“ řekla Dolečková.

Video  Youtubeři Anna Šulcová a Jakub Gulab a 7 videí o očkování: Před kameru zamířili i Blatný či Prymula.  - Úřad vlády ČR / Youtube
Video se připravuje ...

Distribuci prvních dodávek látky zajistí firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka do té doby, než zdravotní pojišťovny ve výběrovém řízení vyberou oficiálního distributora pro AstraZenecu. Avenier už je distributorem v ČR pro vakcínu firmy Moderna.

AstraZeneca má být díky svému jednoduššímu skladování určena i k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u svých pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní části paže, a to s odstupem čtyři až 12 týdnů.

V ČR už zdravotníci očkují dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny. Očkovací látku stále dostávají především zdravotníci, lidé starší 80 let a lidé v domovech pro seniory. K pátečnímu večeru bylo podle dat ministerstva zdravotnictví podáno 343.269 dávek, 89.138 lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.

Video  Rozvolnění brání mutace, tvrdí Blatný. Přiznal výhrůžky i „otázku za milion dolarů“.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Covid_19 ( 6. února 2021 21:20 )

bohužel Pfizer vychází nejlépe, Moderna je také velmi dobrá, potom je s odstupem Sputnik, za nim o několik délek čínská vakcína a AstraZeneca

Covid_19 ( 6. února 2021 21:15 )

takže 18% očkovaných nechrání, to se hodí fakt pro lidi do 55 let

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa