Neděle 20. června 2021
Svátek slaví Květa, zítra Alois
Polojasno 33°C

Očkovaný senior zemřel. Covid do domova důchodců ve Velkých Hamrech zavlekla odmítačka vakcíny?

Autor: ČTK - 
10. června 2021
17:25

Kvůli koronaviru museli uzavřít Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Jeden z klientů už nemoci podlehl, přestože byl počátkem roku proti covidu-19 očkovaný. Nákaza se prokázala také u dalšího klienta, nakažená je i pracovnice z přímé péče. Ta očkování odmítla a právě ona zřejmě klienty nakazila. Ukazuje se, že neočkovaní pracovníci jsou v sociálních a také zdravotnických zařízeních největším rizikem, řekl dnes ČTK ředitel domova Čestmír Skrbek.

Na případ upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Domov ve Velkých Hamrech patří se 130 klienty k velkým zařízením sociálních služeb v Libereckém kraji. „Všichni naši klienti jsou proti koronaviru očkování a také většina zaměstnanců, z 90 se jich očkovat nenechalo jen sedm. Udělal jsem všechno pro to, abych je k očkování přesvědčil, nutit je ale nemohu,“ řekl Skrbek.

„Zatím to není potvrzené, ale jedna neočkovaná pečovatelka nám na koronavirus onemocněla a celá její rodina, a zrovna na oddělení, kde pracuje, se u dvou seniorů objevil covid,“ doplnil ředitel. Přestože v domově stále každý týden neočkované pracovníky sami testují, zavlečení nákazy zabránit nedokázali. Život v domově, který se sotva začal vracet do starých kolejí, se tak znovu zastavil.

Kolaps po britské mutaci - a pak smrt

Na nákazu se podle ředitele domova přišlo ve chvíli, kdy jeden z klientů zkolaboval a odvezli ho do nemocnice. Tam zjistili, že má koronavirus. „Šlo o britskou variantu, nemoci bohužel podlehl,“ řekl Skrbek. Následné testování odhalilo další dva nakažené. Dnes prošlo PCR testováním dalších 60 vytipovaných, kteří s nimi byli v kontaktu. Podle Skrbka není možné lidem očkování nařídit, sami by si ale měli uvědomit, jak nebezpečný je koronavirus pro seniory v domovech. „Často jsou vážně nemocní, jejich imunita je oslabená, a ani očkování je tak nemusí ochránit,“ dodal.

Podle informací z ministerstva zdravotnictví (MZ) nových případů v Libereckém kraji v tomto týdnu přibývá, ve středu odhalily testy dalších 21 nových případů nákazy, z toho 17 na Liberecku, tři na sousedním Jablonecku a jeden na Českolipsku. Za poslední týden připadá v kraji na 100 000 obyvatel 27 nových případů. Podle krajského ředitele Vladimíra Valenty prokázaly testy v Libereckém kraji jak britskou mutaci, tak indickou. O jakou variantu jde ve Velkých Hamrech, musí podle něj ještě potvrdit laboratoř.

Video Utekl hrobníkovi z lopaty! Kvůli kovidu byl 45 dnů v komatu 

Uživatel_5528513 ( 17. června 2021 16:04 )

Pokud by očkování fungovalo, tak by dotyčný nemohl na covid zemřít, a to i při nulové vlastní imunitě. A očkování má být ochranou toho, kdo se nechal očkovat, a ne že se všichni očkují proto, aby chránili někoho jiného. I když naočkujete všechny včetně miminek, tak staří lidé budou umírat, stovky se dožije málokdo.

Uživatel_5528513 ( 17. června 2021 15:57 )

Bohužel na tomto případu je vidět hlavně to, že ani očkování nechrání před onemocněním a smrtí na covid (a nechrání před smrtí na cokoliv jiného). Nechápu proto, že je to vykládáno jako selhání ošetřovatelky, protože ta se mohla nakazit právě od tohoto starého člověka a on to mohl dostat někde jinde nebo od někoho jiného. Proto i naočkování veškerého personálu je zbytečné, neboť nezabrání přenosu koronaviru, mimoto jde o dobrovolné očkování, a proto nelze uplatňovat jakékoliv postihy. Jestli v Rakousku za to vyhazují, je to jejich věc, ale zákoník práce v ČR má přesná pravidla, kdy lze ukončit pracovní poměr ze strany zaměstnavatele. Holt se musíme smířit všichni s tím, že jednoho dne zemřeme, a jestli se dožijeme osmdesátky či devadesátky, to nám nezaručí nikdo!!! Je mi přes 60, ale nehodlám se očkovat, a vím o mnoha lidech, kteří se nedožili ani mého věku, a to ne kvůli koronaviru. Proto buďme laskaví a dobří, nevíme dne ani hodiny. A navíc budeme mít i lepší imunitu, protože hněv i stres ji oslabují.

vinnetouvi ( 12. června 2021 08:15 )

Proč není nikdo uvedeno, kolik let bylo seniorovi? A co když zemřel NA NÁSLEDKY toho pofidérního očkování? Protože přece by teoreticky měl být po očkování chráněn? Není to celé nějak hodně podivné až podvodné ?

jiznicechy ( 11. června 2021 00:51 )

jiznicechy ( 11. června 2021 00:51 )

musíte si přečíst, že ředitel uvedl, že zaměstnance testovali 1x týdně, nikoli před každou směnou.
No a zrovna tato pracovnice, která je nakažená i s celou rodinou a odmítla očkování, tak
pracovala u tohoto pána i dalších nakažených. Samozřejmě je mohl nakazit kdokoli, ale zrovna u nich pracovala tato pracovnice, která očkování odmítla. Nikde se neuvádí, že by ten pán byl těžce nemocný, byl to starý člověk a byl v domově důchodců, takže z nějakého důvodu tam byl, to je jasné. Přesto ale ti, kteří o takové lidi pečují, by měli být naočkovaní, právě proto, aby se snížila pravděpodobnost, že je ohrozí. To je snad jasné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa