Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Venku bez roušek už i „natěsno“? Politici je na pietě v Lidicích odložili, Babiš řekl proč

Aktualizováno -
12. června 2021
12:10
Autor: ČTK - 
12. června 2021
09:15

K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení Senátu, Sněmovny, ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Připomněli si tak 79 let od vyhlazení Lidic na Kladensku nacisty. Vzpomínka se konala kvůli koronavirové pandemii bez účasti veřejnosti a v omezeném rozsahu. Na pietním aktu byl položen i věnec prezidenta republiky, hlava státu se ale nezúčastnila. Premiér Babiš Blesk Zprávám řekl, proč politici neměli roušky ani respirátory, i když mezi sebou neměli dvoumetrové rozestupy.

„Na místě byl protokol, podle kterého jsme se všichni chovali,“ uvedl premiér Andrej Babiš pro Blesk Zprávy. Na Radě vlády pro zdravotní rizika bude nicméně od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zjišťovat, zda podmínku dvoumetrových rozestupů pro sundání roušky venku nevypustit ze stávajícího nařízení ministerstva úplně. Zatím tu platí výjimka například pro členy společné domácnosti.

Respirátor nebo rouška jsou ale jinak i venku nadále povinné „na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry“. V případě lidického pietního aktu tak teoreticky může jít argumentace směrem, že nešlo o veřejnou událost.

Za Senát se vzpomínky zúčastnili předseda Miloš Vystrčil (ODS) nebo místopředsedové Jiří Růžička (STAN) a Jiří Oberfalzer (ODS), za Sněmovnu její šéf Radek Vondráček (ANO) či místopředsedové Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Pikal (Piráti).

Po položení věnců zazněla modlitba za oběti lidické tragédie a následně státní hymna. Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík posléze účastníkům poděkoval. Respirátory kvůli koronavirové pandemii měli nasazené pouze čestná stráž, vojáci a skauti.

Vondráček: Lidice nejsou jen naše tragédie

„Lidice nejsou jenom místo tragédie, ale je to obrovský symbol. Lidice nejsou jenom naše. Když se rozjedete do světa, zjistíte, že Lidice znají po celém světě,“ řekl novinářům Vondráček. „Bylo to poprvé, co nacisté odhalili, co jsou. Kdy se tím ještě pochlubili. To je celosvětový význam Lidic, že odhalily zrůdnost nacistů. Myslím, že to byl přelomový okamžik druhé světové války a boje proti nacismu,“ doplnil.

„Více než 300 lidických obětí je kromě jiného také žádostí pro nás pro všechny, abychom už nikdy nepřipustili, aby se zbytečné nevinné oběti opakovaly,“ poznamenal Vystrčil.

Babiš: Zvěrstvo nacistů si musíme připomínat

„Musíme si připomínat zvěrstvo nacistů, zvěrstvo, co lidé dokázali. Je třeba o tom přemýšlet, jak je možné, že se to stalo. Možná i dneska přemýšlet o tom, proč v naší společnosti je také taková nenávist, co to vyvolává,“ řekl premiér Babiš.

Nacisté obec s 503 obyvateli vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo podezření gestapa na spojitost místních s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zastřeleno bylo 173 lidických mužů. Ženy skončily v koncentračním táboře. Část dětí putovala do německých rodin na poněmčení a část do vyhlazovacího tábora v Chelmnu. Po válce se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. O opětovném vybudování obce rozhodla československá vláda. Základní kámen se položil v létě 1947.

Zpráva o vyhlazení Lidic se dostala do celého světa. Řada míst v různých zemích se pak na počest české vesnice přejmenovala jejím jménem.

grafty8 ( 12. června 2021 23:30 )

Marta Hábová
Před 2 hodinami
Putinův nevolník si ochočil celou vládu a ČSSD. Ke každé vládě jsem měla vždy výhrady, někdy menší, někdy větší, ale to co tam sedí teď nemá konkurenci. Horší si to už snad ani nelze představit. To co se děje na Hradě je odrazem slabého postavení premiéra. Premiér má plná ústa expertů, skvělých manažerů, ale 90 % ministrů obměnil. Experti prostě neobstáli. Vláda není tým, její činnost připomíná výkřiky do tmy... Člověk by mu odpustil i to angažmá v STB a KSS kdyby to jeho vedení fungovalo, ale je to marné, je to marné a nekonečně zoufalé a dlouhé. Babiš byl vždy prominent a musí být pro něj neskutečně ponižující nechat sebou zametat lidmi z Hradu, nechat si poroučet... myslím, že takovou nesvobodu v byznysu neměl. Tam byl šéf on, tady je prezident nebo spíš Nejedlý a on jen poskok.

grafty8 ( 12. června 2021 23:29 )

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/u­nikle-e-maily-odkryly-jeho-vliv-pan-prezident-o-vsem-vi-tvrdi-nejedly-1670­97#seq­_no=1&­source­=hp&do­p_id=1­67097&­dop_ab­_vari­ant=0­&dop_r­eq_id=­OGXGP­I2Yzeb-2021­061220­23&dop­_sou­rce_zo­ne_na­me=zpr­avy.sz­nhp.bo­x&ut­m_cam­paig­n=&ut­m_me­dium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz

7vox7 ( 12. června 2021 20:03 )

..ty už se léčíš, viď...jak ti napíše pravdivý argument, tak je to podle tebe pacient...to slabé a křivé brugal....jsi jako český paragrav §§§

7vox7 ( 12. června 2021 20:01 )

..on ani žádný neměl

7vox7 ( 12. června 2021 19:59 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa