Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Lockdown je zpět, nemocnice praskají ve švech: Sedmimilionové město v Chile ho zavedlo znovu

Autor: ČTK - 
10. června 2021
23:25

Chilská vláda oznámila, že od soboty opět zavede lockdown v metropolitní oblasti Santiaga de Chile, který se dotkne asi sedmi milionů lidí. Důvodem je stále špatná epidemická situace a přetížený zdravotnický systém. Nemocnice mají kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19 zaplněny z 95 procent, informovala agentura EFE. Chile je přitom podle serveru Our World in Data čtvrté na světě v přepočtu plně očkovaných proti covidu-19 na obyvatele.

Kromě Santiaga začne v sobotu platit nejpřísnější omezení pohybu také v sedmi dalších okresech, takže celkem se lockdown dotkne asi 58 procent obyvatel této 19milionové země. V metropolitní oblasti chilské metropole to bude už třetí úplná karanténa od počátku pandemie, tentokrát nicméně pro mnohé není tak přísná, protože lidé s dokončeným očkováním mají takzvaný průkaz mobility. Ten jim umožňuje volný pohyb v rámci jejich okresu.

Chile nyní zažívá druhou epidemickou vlnu, výrazné zhoršení začala tato jihoamerická země evidovat v březnu po tamních letních prázdninách, kdy začalo denně přibývat kolem sedmi tisíc případů nákazy. Nejvíce nakažených za den se tam potvrdilo začátkem dubna, kdy to bylo přes 9100. Přes osm tisíc případů denně evidovali i minulý týden.

Celkem se v Chile dosud potvrdilo na 1,45 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho na 30.300 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

S hromadným očkováním proti covidu začalo Chile v únoru. Nejméně jednu dávku vakcíny tam dostalo 60 procent obyvatel a obě dávky asi 45 procent populace.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa