Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Lékař v Brazílii směňuje neschválené léky na covid a dezinformace za lajky

Autor: tsv - 
9. června 2021
20:30

Brazilský státní představitel, přívrženec Jaira Bolsonara a lékař na sociálních sítích nabízí konzultace a předpisy na léky zdarma těm zájemcům, kteří nahlásili odběr jeho kanálu na YouTube. Těm následně předepisuje například lék na vši ivermektin či antimalarikum hydroxychloroquine, ani jeden z léků se však podle vědců při léčbě covidu nijak neosvědčil. Informoval o tom server BBC.

Oftalmolog Albert Dickson na svém Youtube kanále doposud nasbíral přes 200 000 odběratelů, na Instagramu ho sleduje 140 000 lidí. Instruktážní video, ve kterém popisuje podmínky pro přístup ke konzultaci a předpisům zdarma, sdílel na svém Facebooku. „Jak získáte nárok na konzultaci? Nahlásíte odběr našemu kanálu… Vytvoříte screenshot a ten mi pošlete přes WhatsApp. Jakmile to pošlete, získáváte ihned přístup,“ říká ve videu.

Pacienti, kteří lékaře kontaktovali na WhatsAppu, obdrželi předem vygenerovanou zprávu, která je nabádala ke sledování Dicksonova účtu na Instagramu a ostatních platformách. Při rozhovoru se serverem BBC však oftalmolog oponoval, že konzultace nabízí všem bez ohledu na to, jestli ho sledují na sociálních médiích či ne. „Není povinné odebírat můj kanál k získání konzultace. Jen to navrhujeme. Mnoho lidí neuposlechne a my dál pokračujeme v komunikaci. Virtuální konzultace je zdarma, nikdy jsem si za ni nic neúčtoval,“ řekl Dickson. Dle jeho slov odběr svého kanálu doporučuje, „protože tam sdílí aktuální výzkumy a dopodrobna nemoc vysvětluje včetně svých zkušeností s ní, jako bonus odpovídá živě na otázky odběratelů“.

Youtube nedávno smazal 12 Dicksonových videí kvůli zveřejňování dezinformací a fake news. Jednalo se například o jeho tvrzení, že existuje zaručený lék na covid-19. V rozporu se směrnicemi platformy bylo i doporučování užívání léků ivermectin a hydroxychloroquine. Celý kanál spolu s veškerými publikovanými videi však z internetu stažen nebyl, nová pravidla Youtube totiž vešla v platnost až poté, co byla některá závadná videa již zveřejněna.

Ve svých receptech předepisuje Dickson kromě ivermectinu a hydroxychloroquinu i antibiotika, steroidy, diuretika a vitamín D. Pozitivní efekt při léčbě ani prevenci před nemocí však nebyl prokázán ani u jednoho z těchto prostředků. Naopak užívání takových léčiv v rámci prevence může člověku uškodit, sdělil doktor André Bacchi, profesor farmakologie na Federální univerzitě v Rondonópolis. Zmínil, že kortikosteroidy předepisované Dicksonem často mohou zdravému jedinci poškodit či zásadně snížit imunitu. Pouhé doplňky stravy ve formě vitamínů svou efektivitu při zkoumání u pacientů s covidem taktéž neprokázaly.

Dicksonovo chování přitáhlo pozornost i lékaře a profesora bioetiky Sergia Rega, který zdůraznil, že za vystavení života či zdraví člověka přímému nebezpečí hrozí viníkovi tři měsíce až jeden rok ve vězení. „Lékař má autonomii, ale to ho neosvobozuje od následků jeho činů,“ sdělil serveru BBC.

Covidu-19 v Brazílii podlehlo více než 470 000 lidí, země od propuknutí pandemie zaregistrovala 17 038 260 potvrzených nákaz.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa