Podvod dovolenkářů při cestě z Tuniska? Kulhánek promluvil o zadržení v Praze
Při návratu z dovolené v Tunisku došlo o víkendu na Letišti Václava Havla pro část českých turistů k nepříjemné komplikaci. Zhruba 140 cestujících zdržela policie na letišti cca dvě a půl hodiny. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pondělí uvedl, že část Čechů měla sice vystavené potvrzení o testu od českého lékaře na Djerbě, ale žádný test neabsolvovali. Podle CK Blue Style to nebyl případ jejích klientů, řekla dnes ČTK mluvčí CK Ilona Topolová. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se však Čechům, kteří byli zadrženi a zdrženi policií na letišti, na tiskovce omlouval.
Dovolenková sezona se rozjíždí, objevují se však první potíže při návratech od moře. V neděli cizinecká policie řešila v Praze cestující, kteří se do vlasti vrátili z tuniského ostrova Djerba. V případě vou sobotních letů, kterými se vraceli klienti několika cestovek, totiž padlo podezření, že se dovolenkáři neprokázali tak, jak měli.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) avizoval, že záležitost prošetří a podnikne kroky, aby se zjistilo, kde vzniklo pochybení. Zda u postupu policistů, či cestujících.
„Situaci jsme prověřili u Ministerstva vnitra. Problém byl, že část cestujících na letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu, ačkoli testování vůbec nepodstoupili,“ uvedl pro Blesk Zprávy Kulhánek.
Hrozí přitom, že podobné situace se mohou v průběhu letních dovolených opakovat. „Požádal jsem Ministerstvo zdravotnictví o metodický pokyn pro cestovní kanceláře, kde by se jasně uvedlo, jaké praktiky testování jsou v souladu s ochranným opatřením k cestování a jaké nikoli,“ potvrdil Kulhánek. Podle ministra by se podobné případy stávat neměly.
Cestovka: Cestující měli platné testy
Podle cestovní kanceláře Blue Style však mají dle mluvčí Ilony Topolové platné testy prováděné akreditovaným zdravotnickým zařízením. Společnost Poliklinika Anděl podle ní garantuje, že testy jsou prováděny řádným způsobem a pouze lidmi, kteří mají k uvedenému úkonu potřebné oprávnění.
„Všechny oficiální dokumenty jsme předali cizinecké policii a věříme, že se tato situace nebude opakovat a klienti cestovní kanceláře Blue Style nebudou vystaveni dalším, bezdůvodným, komplikacím,“ uvedla mluvčí.
Naštvání a emoce na letišti po návratu
Situace přitom byla na letišti podle záběrů České televize poměrně napjatá. Dovolenkáři, kteří se vrátili do Česka, nesli více než dvouhodinové zdržení policií nelibě. „Všechny lidi, co se vrací z Djerby, nechtějí celníci pustit. Prý máme od BlueStylu špatné a necertifikované testy. Všichni už tu čekají dlouho a jsou naštvaní,“ napsala jedna cestující na facebookovou stránku Milujeme Tunisko.
Policie uvedla, že měla podezření na falešné potvrzení. „Při kontrole cestujících, kteří přiletěli z Tuniska, vzniklo podezření, že předložili falešné potvrzení o výsledku PCR testu. Dalším šetřením bylo zjištěno, že cestovní kancelář má v tuniské destinaci svého českého lékaře, který provádí testy na covid-19,“ řekla CNN Prima News Renata Grecmanová z Cizinecké policie ČR.
Otestovali na místě jen dvě osoby
Policisté na letišti dovolenkáře požádali o přetestování. To na letišti zajišťuje společnost GHC Genetics. Laboratoř v tiskové zprávě uvedla, že byla v sobotu 5. června „požádána, aby skrze naše pracovníky posílila provoz na Terminálu 1 z důvodu potřeby otestování vyššího počtu osob (140), u kterých bylo zjištěno podezření, že jejich test nesplňuje zákonné požadavky pro vstup na území České republiky“.
„Na odběrové místo byli operativně převedeni 4 pracovníci, kteří byli připraveni osoby otestovat antigenními testy. V kontextu s dalším průběhem celé události byli nakonec otestovány jen dvě osoby antigenním testem,“ potvrdila laboratoř a dodala: „Samotný postup při řešení celé situace je v plné kompetenci cizinecké policie a dalších kompetentních orgánů.“
„Jsme přesvědčeni, že i když se epidemická situace v mnoha zemích včetně České republiky zlepšuje, testování certifikovanými laboratořemi bude o to více důležitější, abychom dokázali vždy včas zachytit pozitivní osoby a zároveň odhalit v nejkratším možném čase i typ mutace,“ podotkl tiskový mluvčí společnosti Michal Mikšík.
Testy v Tunisku provádí český personál
Cestovní kancelář Blue Style se na svém účtu na facebooku bránila, že otestování klientů proběhlo v pořádku. „Testy jsou na místě prováděny českou akreditovanou laboratoří s česky mluvícím personálem. Tento personál má potřebné certifikáty a provádění testů splňuje veškeré právní i zdravotní požadavky,“ uvedla cestovka v prohlášení a poznamenala: „Není a nikdy nebyl relevantní důvod pro zadržování našich klientů na letišti.
Později však cestovka cizinecké policii za součinnost děkovala. „Máme potvrzeno cizineckou policií, že na letišti byla po včerejším incidentu přijata taková opatření, aby cestující byli odbaveni co nejdříve a vše proběhlo bez větších čekacích lhůt. Děkujeme cizinecké policii za tuto promptní nápravu a zajištění plynulé kontroly našich klientů při vstupu do České republiky. Užívejte si svoji dovolenou bez obav,“ vzkázali zástupci cestovky.
Zapomněli však dodat, že kromě užívání si dovolené je třeba důsleně splnit i všechny náležitosti nejen při odletu, ale i při příletu zpět do Česka. Vedle toho cestovka publikovala i video, jak to aktuálně na Djerbě vypadá.
Hamáček se omlouval
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se přitom dnes cestujícím, zadrženým na Letišti Václava Havla po příletu z Djerby, omlouval. „Já jsem ten problém řešil včera s policií, tam došlo k tomu, že policie na letišti v Ruzyni měla pocit, že ty certifikáty mohou být padělané. Proběhlo tam ověřování a vím, že minimálně v jednom z těch případů se ukázalo, že padělané nejsou, že jsou pravé. To znamená asi je na místě se omluvit těm cestujícím ze dvou letů, které byly zadrženy. Takže já to tímto činím, omlouvám se jménem ministerstva vnitra,„ uvedl při tiskovce v Lidovém domě.
Práci policistů hájil. “Jakkoliv to nebyl nijaký zlý úmysl, ale prostě na základě poznatků, které policisté měli, tak prostě konali svoji povinnost. Ale pokud se stane něco, co se stát nemá, tak má přijít omluva. Takže já se tímto omlouvám. Vím, že to zdržení nebylo v řádu nějakých dlouhých hodin. Byla to asi hodina až dvě, ale přece jen chápu, že je to nepříjemné, když se člověk vrátí z dovolení a je na tom letišti ještě zdržován,“ vyjádřil vicepremiér pochopení pro naštvané klienty cestovky, kteří byli na letišti zadrženi, i když měli vše v pořádku.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však není omluva na místě, cizinecká policie postupovala zcela správně.
Na rozdíl od Kulhánka však Hamáček nemluvil o zjištění, že někteří cestující dle ministra měli sice papír, ale bez podstoupeného testu. „Uděláme všechno pro to, aby se ta situace neopakovala,“ ujišťoval Hamáček. A jako řešení situace navrhl, aby policisté měli k dispozici seznam certifikovaných lékařů, které dovolenkáře testují a jsou nasmlouváni cestovními kancelářemi.
„Evidentně je potřeba zlepšit komunikaci mezi cestovními kancelářemi a Policií ČR tak, aby bylo jasné, že ta daná cestovní kancelář má toho daného certifikovaného lékaře. Určitě by pomohlo, kdyby Asociace CK dala dohromady seznam všech certifikovaných lékařů a ten by byl k dispozici policistům. Já v tomto směru vyzvu pana policejního prezidenta, aby vedl jednání se zástupci CK a věřím že ten problém se nebude opakovat,“ dodal Hamáček.
Vojtěch: Omluva není na místě
Vojtěch po zasedání kabinetu řekl, že věc řešila dnes i vláda. „Zdá se, že tento případ nebyl otázkou špatně nastavených pravidel, ale zdá se, že ten lékař možná ani neměl oprávnění k poskytování zdravotních služeb,“ uvedl. Také pravděpodobně vydával potvrzení bez toho, aby lidé test skutečně absolvovali. „Pokud by tam byl někdo nakažený, pak už je tam potenciál trestného činu šíření nakažlivé choroby,“ konstatoval.
Cestovní kanceláře si podle Vojtěcha musí sjednat nějakého poskytovatele, který je schopný testovat metodou PCR. „Což není nějaký lékař, který tam vystavuje potvrzení, ale laboratoř,“ řekl ministr. Policie podle něj postupovala správně. „Došlo tady zjevně k nějakému podvodnému jednání, kdo je zodpovědný, to se musí prošetřit,“ řekl. Testování je nutné, pokud chce Česko bojovat s hrozbou, že se do země dostanou nové mutace covidu-19.
Jak do Tuniska?
Podle webu české ministerstva zahraničí platí pro vstup do Tuniska od 1. června následující podmínky: plně očkovaní cestující, kteří předloží potvrzení o očkování obsahující QR kód nebo certifikát, nemusí předkládat negativní PCR test a nejsou povinni podstoupit karanténu po příletu do Tuniska. „Stejné podmínky platí pro cestující, kteří již dříve prodělali nákazu covid-19, nikoli však v posledních 6 týdnech před zahájením cesty do Tuniska,“ podotýká ministerstvo.
„Ostatní cestující starší 12 let musí předložit negativní PCR test,“ upozorňuje rezort s tím, že test nesmí být starší než 72 hodin před zahájením cesty. Nutné je také vyplnit formulář formulář https://app.e7mi.tn/, „kde se zavazují strávit povinnou 7denní karanténu v hotelu nebo v místě bydliště“. „Pro tyto cestující je povinný druhý PCR test 5.–7. den po příletu na území Tuniska.,“ podotýká ministerstvo.
Návrat zpět: Tunisko je tmavě červené
V Tunisku pak nadále platí některá protiepidemická opatření – noční zákaz vycházení v čase 22:00–5:00 se může lišit podle regionů, kavárny a restaurace se zavírají ve 20:00, provoz je možný pouze v otevřených prostorách a s omezenou kapacitou.
„Tunisko spadá do kategorie zemí s velmi velkým rizikem nákazy covid-19,“ uvádí ministerstvo. Při návratu je tedy mezi tmavě červenými zeměmi. Cestující z Tuniska tak musí předložit buď maximálně 24 hodin starý antigenní test nebo maximálně tři dny starý PCR test. Po příjezdu jdou cestující do samoizolace a mají povinnost pátý den absolvovat PCR test. Dokud nemají negativní výsledek testu, musí být v izolaci.
Kombinace náboženských symbolů a měst je záměrná (voličův hlas odkudkoliv), ale asi spíš do Říma.