Turisté mají se Zanzibarem smůlu. Tanzanie hlásí nula případů, proč je Čechům zapovězená?
Žádná úmrtí v posledních měsících, stejně tak nakažených. Alespoň to nám tvrdí úřady z Tanzanie, kam každým rokem míří tisíce turistů, především na tamní ostrov Zanzibar. Situace zde ale pravděpodobně není tak růžová, jak upozorňují experti, ale i české úřady. Zatím je tento stát Čechům zcela uzavřen. A jak to tak vypadá, nejspíše to ještě nějakou chvíli potrvá.
Písčité pláže, průzračná voda, nebe bez mráčků a nějaký ten koktejl s deštníčkem. Obrázek Tanzanie a ostrovů Zanzibar a Pemba, který prostě láká k prožití poklidné a exotické dovolené. Bohužel Tanzanie je Čechům v tuto chvíli zapovězená. Přesněji je na našem cestovatelském semaforu v černých barvách.
Černá barva značí, že se jedná o zemi, kde hrozí extrémní riziko infekce onemocnění covid-19. Spolu s Tanzanií je na seznamu také Botswana, Brazílie, Indie, Jihoafrická republika, Keňa, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Svazijsko, Zambie a Zimbabwe.
Země hlásí nula infekcí, má to ale háček
Tyto země, v mnoha případech oblíbené dovolenkové destinace, byly na seznam zakázaných zemí přidány českou vládou 25. února 2021. Důvodem je obava z nových variant koronaviru, především z jihoafrické varianty. Prozatím platí opatření o zákazu vstupu do země - vyjma neodkladných důvodů, kam ale rozhodně nepatří turistika - do 30. června. Blesk Zprávy nedostaly od úřadů odpověď, jestli se toto opatření prodlouží.
Paradoxní ale je, že zrovna Tanzanie se hrdě prohlašuje za „zemi s nejnižší mírou nákazy na světě“. Nejenže hlásí, že má za poslední dny nula úmrtí na nákazu, ale podle svých dat má jen 509 potvrzených případů. V podstatě od minulého roku se prohlašuje za zemi bez nákazy. Má to ale háček, vlastně mnoho háčků.
Blesk Zprávy zjistily z ochranných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví, že Tanzanie nejspíše není bezcovidovou zemí, ale jenom nevykazuje žádná data. „Poslední oficiální údaje vláda publikovala před více než rokem, konkrétně 29. 4. 2020. Jednalo se o 509 pozitivních případů a 21 úmrtí,“ upozorňuje zpráva.
A jak upozorňuje mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jakub Augusta, toto bohužel platí i nadále. „Protože nejsou k dispozici dostupná aktuální data, je velmi složité aktuální vývoj v Tanzanii kvalifikovaně vyhodnocovat,“ řekl Blesk Zprávám.
Podle úřadu se Česko rozhoduje podle dat WHO a zdravotnického úřadu v Nairobi. I tyto instituce ale mají jen data, která jim poskytuje Tanzanie. Stručně řečeno, nikdo vlastně neví, jak na tom Tanzanie je, a to nejen co do počtu případů a úmrtí, ale i v tom, jaké varianty viru zde řádí - a zdali virus nezmutoval do jiné varianty.
Prezidentka zaujala jiný postoj, data ale pořád nejsou
Je paradoxní, že tamní prezident John Magufuli v březnu zemřel, podle některých spekulací právě kvůli onemocnění covid-19. Objevují se ale dvě verze příběhu jeho smrti. Tento popírač buď zesnul v nemocnici v Keni právě na koronavirus, nebo v nemocnici v Indii, kde měl zemřít v důsledku infarktu.
„Přestože prezidentka Samia Saluhuová Hassanová, která nastoupila do úřadu po úmrtí popírače koronaviru J. P. Magufuliho, zaujala k pandemii racionálnější přístup, statistiky nejsou dosud zveřejňovány. Chybějící statistická data prakticky znemožňují hodnotit vývoj pandemie v zemi. Opatření jsou výhradně v rovině doporučení, především v oblasti osobní hygieny,“ popisuje situaci v této africké zemi české ministerstvo zdravotnictví ve vydané zprávě.
Přesto došlo v zemi k jistému pokroku, tedy že se ustoupilo od postavení, že covid-19 neexistuje. To dokazuje například opatření o zákazu letů z Indie či nastolení povinnosti se prokázat při příletu do země negativním PCR testem. Dokonce existuje naděje, že by se země zapojila do očkovacího programu.
Letiště jsou v zemi nicméně v provozu, dá se tam tak letět. Blesk Zprávy našly nabídky letů i z Prahy, a to v září, z Vídně ale klidně v červnu. Právě do Vídně se radí dovolenkářům jezdit na diskuzních fórech, které tím radí, jak obejít nařízení, jak upozorňoval v únoru i server iROZHLAS.cz. Toto obcházení ale může člověka nejen stát peníze, ale i zdraví.
Varování přicházejí i ze strany šéfa Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. „Situace zůstává velice znepokojující. Obnovuji svou výzvu, aby Tanzanie začala hlásit případy covidu-19 a sdílela další data. Rovněž vyzývám Tanzanii, aby zavedla opatření v oblasti veřejného zdraví, která snižují riziko přenosu, a připravila očkování,“ uvedl v prohlášení.
„Řada Tanzanců cestujících do sousedních zemí i mimo ni měla pozitivní test na covid-19. To podtrhuje potřebu podniknout rázná opatření jak k ochraně svých vlastních obyvatel, tak k ochraně obyvatelstva v těchto zemích i mimo ně,“ dodává šéf WHO.
Afrika v tmavých barvách
Kromě výše zmíněných „černých“ zemí je celkově Afrika považována spíše za méně bezpečnou destinaci. Zbytek zemí je podle cestovatelského semaforu k 4. červnu v tmavě rudé barvě, což značí země s velmi vysokým rizikem nákazy. Do takto zbarvených zemí se řadí i oblíbený Egypt.
Radíme tak dovolenkářům, aby mysleli na omezení, která se vážou s cestou tam a zase zpátky. Většinou je nutné se prokázat negativním testem před příletem do destinace a následně mít negativní test i při letu zpátky. Po návratu z těchto zemí také musíte do povinné karantény a nejdříve pět dnů po příjezdu se musíte podrobit PCR testu.