Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Komentář: Babiš potřetí přežil svůj konec. Po marném shazování vlády tady zbyde jeho „Pirátostán“

Autor: Petr Holec - 
4. června 2021
05:20

I potřetí to dopadlo tak jako už dvakrát předtím: ani tentokrát opozice neshodila vládu premiéra Andreje Babiše, protože ji komunisti nakonec podrželi tím, že odešli ze sněmovny. A vlastně by se nic moc nestalo, ani kdyby náhodou neodešli. Vládu by i v demisi nechal do říjnových sněmovních voleb dovládnout prezident Miloš Zeman, který už to předem avizoval. Kromě hokeje proto ve vzduchu neviselo žádné velké drama.

Poslední čtvrtek se tak do historie sněmovny zapíše spíš jako další méně důstojný den, který poslanci proměnili v klasický předvolební masakr, kdy jen loví chytlavé mediální titulky. Že jde o představení pro voliče, samozřejmě správně pochopil i Babiš, jehož ANO na rozdíl od „opobloku“ oficiálně ještě nezačalo volební kampaň. I on proto ve sněmovně rovnou mluvil k veřejnosti a na koalici Pirátů s STAN vypálil salvu, jíž hned citovala všechna média. A které se taky hned tak nezbaví.

„My v Česku nechceme žádný multikulturní, ekofanatický Pirátostán,“ řekl mimo jiné Babiš hlavně na adresu Pirátů, které teď dobíhají jejich někdejší promigrační i další veřejná vyjádření, od nichž se radši distancují. Ano, činila se logicky i opozice, ta ale na Babiše pálila převážně vystřílenou municí, která šéfa ANO už příliš neničí: střetem zájmů či nezvládnutím pandemie, zatímco šéf SPD Tomio Okamura si samozřejmě nemohl odpustit „lokajský postoj vůči Bruselu“.

Bez Okamury by prostě nebyl žádný den ve sněmovně kompletní, smysl pro vtip ovšem neopustil ani komunisty, s nimiž jinak moc legrace není. „Odcházíme pracovat pro občany,“ řekl v závěru svého projevu šéf KSČM Vojtěch Filip, než komunisté opustili jednání a ze zbytku dne udělali hodně špatné divadlo. Těžko říct, kam pro ně odešli pracovat - možná prostě jen chtěli stihnout ještě pivo před večerním hokejem.

Ostatně právě večerní čtvrtfinále mezi Českem a Finskem na hokejovém mistrovství světa jako by nejlíp ukázalo marnost opozice: díky KSČM i prezidentovi předem zbytečné shazování vlády si naplánovala na den, kdy všichni řeší hlavně hokej a politika je radši nezajímá. Od odpoledne proto začaly hokejové titulky překrývat shazování vlády. Navíc právě to předem nejvíc „shodily“ samy dvě antibabišovské volební koalice, když se ani ony dlouho nemohly shodnout, jestli to náhodou celé není nesmysl.

Na shození vlády nejvíc tlačila trokoalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a lidovci, zatímco koalice Pirátů a STAN to striktně odmítala s tím, že to vládu jen plně odevzdá do rukou Zemana. Proto Piráti se Starosty místo toho chtěli předčasně rozpustit sněmovnu a už v červenci zvolit novou. To chtěla i koalice SPOLU, právě předčasné volby totiž byly společným cílem a taky důvodem případného konce Babišovy vlády. Jenže šance na ně padla už před několika týdny.

Když teď tedy Piráti se STAN nakonec podpořili shazování vlády, k němuž předtím odmítli dát SPOLU své hlasy a přátelsky ji odkázali na SPD, stala se z toho jen další předvolební fraška. Ano, komunisti vypověděli vládě ANO a ČSSD toleranci, udělali to ale stejně polovičatě, jako když ve vládu už od začátku současně byli i nebyli. Takže se teď pro jistotu postarali, aby jí opozice nemohla vyslovit nedůvěru. Jedno ale přece jen poslanci dokázali: znovu potvrdili, proč podle Eurobarometru věří našemu parlamentu pouhých patnáct procent lidí. Tedy ještě méně než vládě.    

Video Babiš bouřil ve Sněmovně: Megapodvod! Nesmysl! Likvidace Babiše! Nechceme v Česku multikulturní, ekofonatický Pirátostan - PSP ČR

ingmarie ( 9. června 2021 14:35 )

Spousta rudejch tu volí cizáky, nejste výjimka

denisz ( 7. června 2021 01:59 )

Já tušil, že ctihodní kmeti, političtí matadoři se zachovají rozumně a rozhodnou se pro menší "zlo". Lpět na tom, že armáda nedostane 10 mild. mně připadalo dětinské. Opozice se mohla před volbami předvést svým příznivcům jak vše změní k lepšímu a vládni koalice bilancovala, co dobrého pro stát udělali. Jen té opoziční vzteklosti mohlo být méně, hlavně od Výborného, pan Babiš se chová k opozici spíše slušně. Měli věcně víc sdělovat co chystají prosazovat a jaký mají postoj k důležitým politickým a společenským otázkám, i když na výsledky voleb mají programy minimální vliv. Program Čapí hnízdo a Antibabiš a Antizeman je už hodně vyčpělý. Jde jim jasně o moc. ANO sice není optimální volba, ale nic lepšího se momentálně nenabízí. . .

bagrista ( 4. června 2021 11:46 )

Teky máte naprostou pravdu.

gejsovic ( 4. června 2021 11:41 )

Koůlik těch chudých podnikatelů,okrad japonec v přímém přenosuČT

ruda43 ( 4. června 2021 09:39 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa