Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Expert pobídl k očkování v Česku i těhotné. Zvlášť ty nad 35 let, obézní nebo s cukrovkou

Autor: ČTK - 
3. června 2021
13:30

Těhotné ženy se podle dnes vydaného stanoviska České vakcinologické společnosti mohou očkovat proti covidu-19. Na twitteru o tom informoval její předseda Roman Chlíbek. Vhodné je hlavně u žen s vyšším rizikem nákazy, například pracujících ve zdravotnictví, nebo obézních, s cukrovkou a astmatem a obecně nad 35 let. Při nákaze koronavirem hrozí těhotným horší průběh i předčasný porod. Na doporučení odborníků dnes upozornil deník Právo. Stanovisko ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

„Očkování proti onemocnění covid-19 v těhotenství je možné a mělo by být nabízeno těhotným ženám podobně jako ostatní dospělé populaci na základě věku, klinického a pracovního rizika,“ píše se ve stanovisku, na kterém spolupracovala i Česká gynekologická a porodnická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

V dotazníku, který lidé před očkováním vyplňují, je také otázka na těhotenství nebo kojení. Zároveň se v něm píše, že kladná odpověď na kteroukoliv z otázek automaticky neznamená, že člověk nemůže být očkovaný.

Vakcinologové ve stanovisku upozorňují, že těhotné nejsou proti ženám ve stejném věku nákazou více ohroženy, mohou mít ale horší průběh nemoci. „Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství,“ sdělili. Více jim také hrozí předčasný porod. „Proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno,“ uvádí dále stanovisko. Dalšími rizikovými faktory jsou věk nad 35 let, těhotenská cukrovka, vysoký tlak nebo jiná chronická onemocnění.

O kojících a těhotných zatím v Česku chyběla data

Plánovat očkování je podle stanoviska vhodné po dokončeném dvanáctém týdnu těhotenství. Při zjištění těhotenství po první dávce odborníci doporučují druhou odložit až po dvanáctém týdnu. Těhotenství po očkování ale není nutné odkládat. „Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je také možné bezprostředně po porodu,“ dodali.

Zatím lékaři očkování těhotných a kojících žen nedoporučovali zejména proto, že neexistuje dostatek dat. V některých zemích, například Německu, je těhotenství důvod k přednostní vakcinaci. V Británii těhotným úřady doporučují, aby volily spíš vakcínu Pfizer/BioNTech nebo Moderna. V USA je už dostalo více než 90.000 těhotných.

Video Očkování těhotných proti covidu-19: Lékaři doporučují dvě ze schválených vakcín - Videohub

MAMKA2316 ( 3. června 2021 17:32 )

EXPERT BY MĚL NÉST ASI ZA SVÉ NAZORY ODPOVĚDNOST CO TAK TREST ZA SMRT Z NEDBALOSTI ????Orbán bráni zájmy Maďarů !!!!U nás to je Okamura a SPD !!Proč nežádáme Německo aby nám v našem zájmu vrátili to co vyrabovali ve 30 letech z našich bank i s úroky ?Německo: 1. Merkelová znovu zdůraznila, že Německo navzdory sankcím USA dostaví plynovod NS 2 – protože JE TO V NÁRODNÍM ZÁJMU 2. Saský premiér dojednal v Moskvě první objednávku milión kusů vakcín – protože JE TO V NÁRODNÍM ZÁJMU Německa. 3. Ministr zahraničních věcí Německa vyjádřil Česku plnou podporu ve sporu s Ruskem, ale diplomata nevyhostil ani jednoho – protože mít dobré vztahy s Ruskem JE V NÁRODNÍM ZÁJMU Německa Česko: 1.Na základě obvinění z teroristického činu (trestní stíhání nelze údajně zahájit, protože nejsou důkazy, … a ty co jsou, nejde přece odtajnit, přestože to Babiš veřejně sliboval) jsme vyhostili diplomaty, vyhlásili Rusku ULTIMÁTŮM a následně zdecimovali diplomatické vztahy. 2. Definitivně jsme odstřihli ruskou vakcínu. 3..Pravděpodobně navždy jsme zničili náš jaderný energetický program a tím desítky či stovky firem, které se tom mohly podílet 4. Pravděpodobně na dlouhou dobu jsme zabouchli dveře na nekonečný ruský trh, kde jsme v minulosti měli vždy nadstandardní postavení – po sobotě Rusové jenom kroutí hlavou, pokud se rovnou nesmějí při zmínce o Česku. Otázky: 1. JE TOTO V3ECHNO CO JSME UDĚLALLI V ČESKÉM NÁRODNÍM ZÁJMU, ??? 2. KOMU JSME TAKTO POSLOUŽILI … ??? 3. ČEHO JSME TÍM DOSÁHLI … ??? TO JSME TO TĚM RUSÁKŮM NATŘELI.

Zobrazit celou diskusi
Další videa