Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Největší vlna rozvolnění začíná: Otevírají hospody, bazény i bary. Co je třeba ke vstupu?

 • Autor: ČTK,Mii - 
  31. 5. 2021
  05:00

  V Česku opět dochází k další vlně rozvolnění, tentokrát mnohem větší, než se předpokládalo. Vláda rozhodla o otevření zbytku služeb, byť s omezeními, jelikož musí respektovat rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS). Otevřou tak restaurace, vnitřní bazény, sauny, kasina, a dokonce i bary. Navýší se také kapacita některých již dříve rozvolněných služeb. Často je ale limit pro vstup ještě stále omezen, navíc je podmíněn očkováním nebo testováním. Podívejte se na kompletní přehled novinek, které platí ode dneška.

 • 1.Vnitřky restaurací

  Otevřít nově mohou vnitřní prostory restaurací a dalších stravovacích zařízení. Restauratéři můžou více než čtyři hosty podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví usadit ke stolům s deseti a více místy.

  Mezi skupinami čtyř zákazníků, vyjma členů jedné domácnosti, musí být odstupy alespoň 1,5 metru. V podnicích není povolena produkce živé hudby a tanec. Především v případě ubytovacích zařízení je možné provozovat samoobslužný bufet, ale jen s nabídkou balených jednoporcových potravin a pokrmů určených k přímé konzumaci, nebo jako bufet s obsluhou. O pravidlech musejí provozovatelé stravovacích zařízení hosty informovat u vstupu a v provozovně.

  Restaurace jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jediná zařízení, kde je umožněno se prokázat samotestem. 

  Zahrádky mohly gastronomické podniky otevřít 17. května. Podle rozvolňovacích balíčků, které vláda v dubnu představila, se s fungováním interiérů počítalo, až počet nakažených za sedm dní klesne pod 50 na 100 000 obyvatel. Přestože toto číslo bylo splněno už dříve, vláda chtěla se zpřístupněním vnitřních prostor počkat. Restauratéři namítali, že pokud je nutný test, není rozdíl, zda lidé sedí uvnitř či ve venkovních prostorech.

 • 2.Diskotéky a kluby

  Další zpráva, která potěší milovníky zábavy, je otevření barů, diskoték a hudebních, herních, tanečních či společenských klubů. Nesmí se v nich ovšem tancovat. Podle Vojtěcha je to z epidemického hlediska logické. Podle rozhodnutí NSS není přípustné činnost podniků zakázat tím, že ministerstvo stanoví takové podmínky, za nichž provoz nemůže fungovat.

  „Tanec nesporně znamená mnohem vyšší kontakt mezi lidmi, zadýchávání se, šíření choroby,“ řekl ministr. „Jsem přesvědčen o tom, že lidé mohou přijít, sednout si, pobavit se, konzumovat, ale tanec jakožto nějaká činnost, která se vztahuje ke kontaktu mezi lidmi, umožněna v tuto chvíli není,“ dodal Vojtěch.

  Na rozdíl například od restaurací a dalších služeb návštěvníci musí mít antigenní či PCR testy na koronavirus provedené zdravotníkem, nikoli samotesty. Lidé se kromě testů můžou prokázat potvrzením o prodělání nemoci nebo očkování proti covidu-19. Musí mít ochranu dýchacích cest a dodržovat rozestupy. K dispozici jsou pouze místa na sezení.

 • 3.Koupaliště a wellness

  Také umělá koupaliště, sauny, solné jeskyně či wellness mohu ode dneška otevřít. V bazénech a na koupalištích platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. V saunách, wellness nebo solných jeskyních smí být kapacita naplněna na maximálně 30 procent. 

  V bazénech a koupalištích je podle Vojtěcha nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě. Lidé se při vstupu do všech výše zmíněných provozů musí prokázat negativním testem na koronavirus, který podstoupili v oficiálním odběrovém centru, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

  Uvolnění podmínek pro bazény je větší, než se plánovalo. Vláda minulé pondělí rozhodla, že od dnešního dne se budou moci otevřít venkovní bazény a koupaliště. Provozovatelé sice uvítali další rozvolnění, ale fungování zvažovali. Náklady na provoz jsou výrazné a počasí venkovnímu provozu zatím příliš nepřeje. Navíc většina celoročně provozovaných bazénů je podle České unie cestovního ruchu postavena na vnitřních bazénech.

 • 4.Kasina a herny

  Dnešní rozvolnění se týká rovněž kasin a heren. Kapacitní omezení je jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy, která je přístupná veřejnosti. Lidé musí mezi s sebou muset dodržovat odstupy alespoň dva metry. Nutná je ochrana úst a nosu.

  Lidé se musí prokázat negativním PCR testem ne starším než sedm dní, nebo negativním antigenním testem provedeným nejdéle před 72 hodinami. Uznatelné jsou jen testy z oficiálních odběrových center. Platný je také certifikát o očkování nebo doklad o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech.

  Po rychlejším uvolňování, mimo jiné právě otevření kasin, volala například Hospodářská komora. 

 • 5.Navýšení kapacity kongresů

  U kongresů a dalších hromadných akcí je nově navýšen počet účastníků. Účastnit se jich může uvnitř i venku až 250 lidí, včetně vystupujících či pořadatelů, za splnění podmínky naplnění maximálně 50 procent kapacity míst k sezení.

  Dosud byly kongresové akce povoleny s účastí nejvýše 50 lidí uvnitř a 100 venku. Hospodářská komora ale namítala, že na kulturní akce ve vnitřních prostorách může už od 24. května přijít až 500 lidí, využít je přitom možné maximálně 50 procent kapacity. Akcí pod širým nebem se může účastnit až 1000 lidí. Žádala o sjednocení podmínek.

 • 6.Prohlídky a pěvecké sbory

  Rozhodnutí vlády stanoví, že ode dneška jsou možné i skupinové prohlídky v muzeích, galeriích a památkách, a to nejvýše pro deset osob, nebo až pro 30 lidí, kteří se prokážou bezinfekčností.

  Pěvecké sbory mohou společně zpívat při účasti 30 osob, lidé ale musí mít mezi sebou rozestupy dva metry a také splněnu jednu z podmínek na očkování, testování nebo prodělání nemoci. Během zpěvu si mohou sundávat ochranu dýchacích cest, musí se ale vést evidence účastníků.

 • 7.Cestování

  Ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska a Slovinska a ze států s nízkým rizikem nákazy koronavirem je od dnešního dne možné přicestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu-19, v případě jednodávkové vakcíny je to 14 dní. 

  Pavidla cestování očkovaných Čechů do zahraničí se ale liší podle jednotlivých států. „Například vstup do Maďarska je možný ihned po první dávce, Německo ale vyžaduje potvrzení o úplném očkování, od kterého uběhlo minimálně 14 dní,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Na Slovensko můžou bez povinné karantény či testu jezdit od 31. května ti Češi, kteří jsou alespoň 14 dní po podání druhé dávky vakcíny.

  Češi také budou moci 22 dní po první dávce vakcíny odcestovat bez testů do Chorvatska, ale tato novinka začne platit až v průběhu týdne.

  Video Do Chorvatska bez testu jen s jednou dávkou. A o palčivém vyjednávání 

pindokuk ( 31. května 2021 13:25 )

K hodnocení vakcín // je tam i čínský sinovac,sputníkV ňáko vynechali!!//

Až tak viditelně se bojíte SputnikuV ?? Na tu trapnou masáž a překrucování vám můžou skočit jen naprostí ignoranti a duševní chudáci .

Dne 13.3.2021 v časných ranních hodinách vysílala a přiznala česká televizní stanice CNN ve zprávách,že ruská vakcína SputnikV je nejlepší vakcína na světě.

Andrej_Bures ( 31. května 2021 13:17 )

Trouba jsi akorat ty a tobe podobni.

Ksel ( 31. května 2021 13:04 )

Hlavním viníkem jsou samolibí uzurpátoři moci z obskurního seskupení pod eufemistickou zkratkou MeSES. Tito epidemiologičtí a jim podobní a hlavně osobnostně nevyzrálí prosazovatelé respirátorového fetišismu a dalších zhovadilostí nejvíce vygenerovali naštvanost obyvatelstva.

Ksel ( 31. května 2021 13:00 )

K velké nelibosti smrtihlavů z MeSESu se rozvolňuje, což není žádný úspěch demokracie. Každý lockdown, každé povinné nošení náhubků a mnohá další zvěrstva koronavirových ordnerů a respirátorových fetišistů jsou prohrou demokracie, prohrou těch, kteří nechtějí přijít o poslední zbytky své osobní svobody a lidské důstojnosti.

viho ( 31. května 2021 11:37 )

Viníkem tohoto rychlého rozvolnění je jednoznačně vláda, která nedokáže napsat opatření takovým způsobem, aby obstála u soudu. Pokud by je soud nezrušil, pak by si vláda mohla napsat do opatření prakticky cokoli, co se třeba hodí Agrofertu. Například nařídit, že v rámci hygienických opatření smí lidé kupovat pouze chleba z Penamu a uzeniny z Kosteleckých uzenin.

Zobrazit celou diskusi
Další videa