Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Čechy už nebaví sedět v teplácích: Prouza nahání lidi do obchodů, ale zmínil i zdražování

Video se připravuje ...
Autor: Nikola Forejtová - 
28. května 2021
05:00

Češi během pandemie naspořili 260 miliard. Z toho 200 miliard je v podstatě vynucených úspor, jak poznamenává pro Blesk Zprávy Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory. Podle něj je čas peníze utratit, a to nejen kvůli rozjezdu ekonomiky, ale také proto, že peníze budou ztrácet na hodnotě. Žádost komory o rychlejší rozvolnění ve službách je pak podle něj na místě. Epidemiologická situace je totiž podle něj dobrá a odpovídá i rozvolňovacím scénářům vlády. 

Během konference Hospodářské komory jste mluvil o úsporách Čechů. Mohl byste to pro Blesk Zprávy rozvést?

Statistiky říkají, že Češi mají zhruba o 260 miliard úspor víc než před dvěma lety. Zhruba 60 miliard je rozhodnutí lidí, kteří chtějí mít větší rezervy, bojí se nejistoty. Zbytek jsou vynucené úspory, tedy to, že nemohli na dovolenou, nemohli si koupit novou kuchyňskou linku. A těch 200 miliard tu leží.

Je potřeba, aby se lidi přestali bát, přece jenom je vidět, že ekonomika se zvedá, není tak potřeba se bát, není potřeba být ve stresu a sedět třeba dalších pět let na penězích. Obchody jsou otevřené a byl bych rád, kdyby lidé vyrazili, kdyby se podívali, co hezkého si mohou koupit. Zasloužíme si odměnu po tom roce a čtvrt, kdy jsme byli zavření doma. Trošku si předělat byt, koupit si něco hezkého na sebe. Snad se i vylepší počasí, aby to dávalo smysl.

Odpovídá tomu nákupní chování Čechů? Chtějí utrácet?

Částečně ano, spousta lidí vyrazila teď ty první dva víkendy hlavně do obchodu s nábytkem, chtějí si trošku změnit byt, kde jsou už přes rok zavření, a je vidět, že spousta dam i pánů se těší na léto. Kupují nové oblečení a chtějí někam vyrazit, už je nebaví tepláky, ve kterých strávili lockdown.

Zároveň jsou lidé ale opatrní, koupí si třeba jedny šaty místo tří, protože neví, co bude. A to je myslím velký problém vlády, že v nich nedokáže vzbudit důvěru, že to má pod kontrolou. A proto chceme, jelikož jsou čísla dobrá, aby vláda připravila scénáře, abychom věděli i to, co se třeba může dít na podzim.

Prouza radí: Můžete zachránit restauraci i obchod

Proč by měli ale Češi chtít utrácet. Přeci jenom řada z nich třeba ztratila zaměstnání nebo musela úspory použít na nájem či třeba chůvu.

Má smysl dělat věci rozumně. Je dobré mít rezervu a nemusíte utratit všechno. Na druhou stranu nemá cenu sedět na penězích, které ztrácí na hodnotě. Choval bych se opatrně a měl bych rezervu, ale udělal bych si radost a šel si koupit něco hezkého i s vědomím, že ten obchod tím bude mít větší šanci přežít. Budu se mít kam vrátit. Když půjdu na večeři, dává to restauraci šanci. V létě budu moct vzít rodinu na klidný sobotní oběd. Pokud to neudělám, zaškrtím výdaje, tak tím může skončit mnoho podniků.

Mohlo by to znamenat zdražování? Že by ekonomika prostě zůstala stát?

To zdražování táhne nahoru to, že zdražují energie a obaly na potraviny. Zdražování přijde, ale třeba v cestovním ruchu bude velký konkurenční boj  - všichni se budou snažit přilákat lidi. Nečekám dlouhodobé zdražování, bavíme se o inflacích v 2-3 %, to není mega zdražování. Platí navíc, že banky dávají tak špatné úroky na úsporách, že je lepší ty peníze utratit.

Poslední dotaz se týká dalšího rozvolňování. Zaznělo, že by se mělo otevřít co nejrychleji. Neobáváte se vánočního scénáře? Zaznělo také, že jsou podnikatelé připraveni, mají opatření. I přesto jsme ale viděli po Vánocích, že epidemiologická čísla skočila nahoru.

Jsou dvě věci, to první je to, že dneska ta čísla klesají výrazně rychleji, než vláda předpokládala. Je tak vidět, že funguje kombinace očkování a toho, že už onemocnění spoustu lidí prodělala. Je vidět, že dokonce i návrat do škol ta čísla nezvedla. Přitom děti byly ještě loni hlavními nositeli infekce. Můžeme být odvážní, ale je samozřejmě dobré mít brzdu. Dneska ale není důvod, abychom odkládali otevření restaurací apod., když máme 35 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Michal Snobl ( 28. května 2021 10:05 )

Prouzo tohle je normální vopruzování!!
Co tobě je do toho co Češi si našetří. Udělej nám ještě průzkum co si našetřila ta vaše vrstva eeekonomů, obchodníků, velkopodnikatelů, vládní sebranky a jejich přisazených hyder. Pak můžeš říkat co si lidi našetří. Řekni kolik za tu dobu jste taky znepříjemnili a zničili zivoty lidi, rodin atd. Vy umíte pracovat s financemi jedině zdražováním a okrádáním. Tak když chcete ceny jak na západě tak vyšvihněte i platy na stotisícové. Dobytci ve zdravotnictví nemají páč rozkrádají, sociální,důchody nemají páč rozkrádají a to je ve všem. Prouzo 💩💩💩 ti

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud