Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Poláci vzali hospody útokem hned po půlnoci, po měsících se jim otevřely zahrádky

Autor: ČTK - 
15. května 2021
11:26

V Polsku se dnes otevřely zahrádky restaurací a kaváren. Lidé, kteří se tohoto okamžiku nemohli dočkat, se v nich usadili hned po půlnoci, informují polská média. S pátkem také v Polsku skončilo povinné nošení roušek venku, nyní si lidé ochranu úst a nosu musí nasazovat jen ve vnitřních prostorách.

„Rozhodli jsme se, že budeme odpočítávat jako na Silvestra,“ řekli portálu onet.pl lidé čekající poslední minuty na otevření zahrádek. „Je to pro nás svátek normality,“ uvedli také. Stýskalo se jim po setkávání se známými, po hudbě, po možnosti někam vyrazit.

Varšavský primátor Rafal Trzaskowski podle portálu gazeta.pl lidem nadšeným z rozvolňování protikoronavirových opatření vzkázal, aby nové svobody „využívali s rozumem“. „Prosím vás, myslete stále na bezpečnost, jde o zdraví a život nás všech,“ vyzval.

Mezi stolky na zahrádkách musí být rozestupy 1,5 metru a obsazený může být jen každý druhý. Od pondělka se do školy vrátí žáci druhého stupně, zatím je ale čeká rotační výuka.

Podle údajů polského ministerstva zdravotnictví v zemi s asi 38 miliony obyvatel první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo zhruba 11,33 milionu lidí, plně očkovaných je 4,4 milionu lidí. V Polsku se proti covidu-19 nově budou moci nechat očkovat i 16letí a 17letí, jejich registrace začne v pondělí.

V Polsku se koronavirem nakazilo asi 2,85 milionu lidí, z nich 71 311 zemřelo.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa