Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Čínskou vakcínu Sinopharm schválila WHO. V Česku má ale zatím smůlu

Autor: ČTK - 
7. května 2021
23:00

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

Rozhodnutí poradní skupiny WHO otevírá možnost, aby byla vakcína Sinopharm v následujících týdnech či měsících zahrnuta do programu COVAX, který WHO zřídila pro distribuci vakcín do středně- a nízkopříjmových zemí. Čína již v únoru přislíbila dát do programu COVAX deset milionů dávek očkovacích látek, uvedla agentura DPA.

WHO vakcínu Sinopharm schválila k nouzovému použití na základě doporučení panelu odborníků SAGE, který stanovil účinnost preparátu na 79 procent. Používat ji podle Tedrose budou moci lidé starší 18 let. K získání plné imunity je zapotřebí dvou dávek.

K nouzovém použití zatím WHO schválila proticovidové vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson a Moderna. Druhá čínská vakcína Sinovac prochází momentálně ve WHO schvalovacím řízením, podobně jako ruský Sputnik V či očkovací látka amerického výrobce Novavax.

Pro země Evropské unie, Spojené státy a další země s vlastními schvalovacími mechanizmy nemá dnešní krok WHO žádný dopad. Rozhodnutím Světové zdravotnické organizace se obvykle řídí státy, které nemají kapacity, aby účinnost a bezpečnost preparátů samy odborně posoudily.

Čínské zdravotnické úřady použily podle oficiálních údajů již více než 200 milionů dávek různých proticovidových vakcín a více než 100 milionů bylo vyvezeno do zahraničí. Ze zemí EU začalo vakcínu Sinopharm používat pouze Maďarsko, které tak učinilo, aniž by preparát schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vakcínu ve velkém používá také Srbsko a další balkánské státy.

frantacizek ( 11. května 2021 05:49 )

proto jsem psal, že by měl ten africký předseda WHO odstoupit, pač z tohoto jeho kroku je evidentní, že je to jen další jeho projev vděčnosti Číně za tzv. investice na jeho africký kontinent, a snaha jim nechat znovu tzv. vydělat na lidském neštěstí, které navíc sami způsobili. Pač i ty investice jsou danajským darem, vzhledem k tomu, že následně probíhá ze strany Číny vydírání stran možnosti těžit nerostné bohatství daného afrického státu.. Pokud by WHO měla zájem pomoci, pak jde po kvalitě. Vakcín už je na trhu dosti, velké státy budou už oočkovány, není důvod nezavážet kvalitu i na nejchudší kontinent..

frantacizek ( 11. května 2021 05:35 )

jinak ještě jedna záležitost, pro kterou nechápu reakci WHO s doporučením čínské vakcíny asi hlavně pro chudší země, a sice že jí budou muset přeočkovávat všechny 2x tak častěji než ostatními vakcínami západní provenience, což už se ví s jistotou nyní. Takže ve finále to ani ekonomicky nevyjde levněji tak, jak asi u chudých zemí WHO nepochopitelně díky svému poslání uvažuje..

frantacizek ( 11. května 2021 05:25 )

distribuovat ale budou muset, pač ta velká centra jim stáhnout jen lidi z okolí velkých měst, kteří tam bydlí, nebo pracují, tak se pro tu vakcínu zastaví z práce. Ale na maloměstech, okresech to budou muset táhnout přes praktiky..

frantacizek ( 11. května 2021 05:23 )

díky za reakci. Podle mě ty vakcíny máme, jen vázne jejich distribuce k praktikům. Nyní už se jim daří ale očkovat vyšší objemy, i když to má daleko k těm původním 140tis denně, což jsem psal, že bude utopie kolegy Arenbergera, který má taky problémy s čísly jako je míval náčelník Prymule. Není to ani těch jím opravených 100tis, ale jsme aspoň na těch 70-80tis denně, což už jde.

arbitr ( 9. května 2021 11:24 )

Zajímavé: máme v EU vše předjednáno - už od začátku očkování - ale realizace jaksi chybí, dodávky jsou rušeny, kráceny, odkládány.
naše MZ, hejtmani i praktici se tak o každou dodávku vakcín hádají a očkování má skluz...
pozn.:Na rozdíl od ostatních diskutujících neznám odborníky a jejich kvality, ani kvality laboratoří, ani žádnou z organizací, které vakcíny posuzují.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud