Neděle 18. duben 2021
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Zataženo, déšť 10°C

Ruský Sputnik se bude vyrábět v Itálii. Vakcína čeká na schválení lékové agentury

Autor: ČTK - 
9. března 2021
09:42

Itálie se dohodla s Ruskem, že bude také vyrábět ruskou vakcínu Sputnik V, distribuovat ji ovšem začne, až preparát schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). O dohodě informovala italsko-ruská obchodní komora. Podle italské tiskové agentury AGI jde o první takovou dohodu v Evropě.

Ruskou vakcínu proti covidu-19 by měla vyrábět italsko-švýcarská farmaceutická společnost Adienne Pharma&Biotech, a to ve dvou závodech v Itálii, mimo jiné v Lombardii na severu země. Druhý závod agentura AGI nespecifikovala, uvedla jen, že je ve střední Itálii. Firma oznámila, že je schopna od letošního července do ledna 2022 dodat deset milionů dávek vakcíny. S její distribucí začne, až preparát získá certifikaci EMA.

Evropská unie zatím schválila nasazení tří očkovacích látek proti covidu-19, a to od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Kvůli jejich nedostatku a snížení původně dohodnutých dodávek některé země EU začaly jednat o dodávkách jiných vakcín, včetně ruské či čínské. Těmito vakcínami se běžně očkuje například v Latinské Americe.

Minulý měsíc například Maďarsko začalo jako první země EU očkovat vakcínou od čínského výrobce Sinopharm i ruskou vakcínou Sputnik. Také Slovensko dovezlo tento měsíc první dodávky ruské vakcíny, což ale způsobilo roztržku ve vládní koalici. Očkovat s ní nezačalo.

O dodávku Sputniku požádal Rusko i český prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že by mu pro její používání stačila certifikace českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Předsedkyně správní rady EMA Christa Wirthumerová-Hocheová v neděli vyzvala členské státy Evropské unie, aby neschvalovaly nouzové nasazení ruské vakcíny Sputnik V ve svých zemích, dokud EMA sama dostatečně neposoudí její bezpečnost a efektivitu.

Odborný časopis Lancet letos na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost ruské vakcíny ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Podle studie nebyly zaznamenány těžké vedlejší účinky přípravku.

Video Vláda o respirátorech, nouzovém stavu i úsporách vedoucích do krematoria. Na co odpovídali ministři? - ČTK

bigoseman ( 9. března 2021 13:40 )

Jisteee,Sputnika jen komunistum a Zemanakum!

bigoseman ( 9. března 2021 13:32 )

Hele,soudruh Zeman zradil zbabelec! Nechal si napichat rektalne americkou meducinu!

bigoseman ( 9. března 2021 13:30 )

V severnim Mandzusku makaji na tri smeny,litry,miliony litru Sputniku V,IV,III,i 104 varej! My jsme koupili nekolik kyblu Sputnika,natirame s tim krali­karnu,­preven­tivne!

bigoseman ( 9. března 2021 13:25 )

Spravne soudruhu,ty take nic jineho nezaslouzis! A jeste k tomu dostanes cepicku "Budjonku",pro celou rodinu! Otlicnik!

DanY67 ( 9. března 2021 13:07 )

🙈🙉🙉🙉🙉to strašení a blbnutí lidí si nechte to možná působí na vaše blízké ne na nás ***

Zobrazit celou diskusi
Další videa