
Evropa dojednala dosud největší smlouvu na vakcíny. Pfizer má dodat 1,8 miliardy dávek

Evropská komise vyjednala pro členské země Evropské unie nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to v pátek předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž kontrakt zajistí státům bloku dodávky do konce roku 2023. Vakcíny vyráběné americkou a německou firmou mají i kvůli problémům s dodávkami společnosti AstraZeneca být hlavním nástrojem, na který chce Brusel v rámci společného očkování v příštích letech vsadit.
„Díky spolehlivým partnerům, jako je Pfizer a BioNTech tempo očkování v EU zrychluje,“ prohlásila šéfka komise při páteční návštěvě podniku americké společnosti v belgickém městě Puurs. Urychlení jejích dodávek podle von der Leyenové přispěje k tomu, že EU splní cíl naočkovat do července 70 procent všech dospělých, tedy přibližně 250 milionů lidí.
Česko mezi pomalejšími zeměmi
Eurokomisař pověřený dohledem nad urychlením očkovací kampaně Thierry Breton tento týden řekl, že reálně vidí splnění této mety zatím 12 zemí. Státy s pomalejším tempem očkování, mezi něž se řadí i Česko, by však musely zrychlit, aby na cíl dosáhly. Podle posledních údajů ze začátku tohoto týdne bylo zatím v EU plně očkováno necelých deset procent obyvatel.
Smlouva je dosud největším kontraktem o vakcínách
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila zvýšení objemu jednotlivých šarží vakcíny produkovaných v belgickém závodě, díky čemuž může podle von der Leyenové vyrobit o pětinu více dávek.
Nová smlouva, která je dosud největším kontraktem na nákup očkovacích látek, zajistí dostatek dávek k přeočkování a zvýšení imunity, prohlásila německá politička. V příštích dvou letech by díky ní země EU měly mít dostatek vakcín k opakovanému naočkování všech lidí. Detaily smlouvy doladí obě strany v nejbližších dnech.
EU má dosud od firem Pfizer/BioNtech objednáno 600 milionů dávek. Celkem 250 milionů dodá firma ve druhém čtvrtletí. To je více, než všechny ostatní společnosti dohromady.
Komise už se ohlíží po vakcínách dalších společností
Brusel dal v minulých dnech najevo, že v budoucnu nebude mít zájem o vakcíny vyráběné společnostmi AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vůči prvně jmenované společnosti chystá komise žalobu kvůli tomu, že dodala a plánuje ve stanovených termínech dodávat výrazně nižší množství vakcín, než se zavázala ve smlouvě.
Komise uvedla, že vidí potenciál spíše v takzvaných mRNA vakcínách vyráběných vedle Pfizeru také společností Moderna, jejíž přípravek doplňuje čtveřici dosud schválených vakcín. Podle von der Leyenové se však nemíní omezit pouze na tyto dvě firmy.
„Určitě rozšíříme (porftolio) o další vakcíny, například látky založené na proteinech mají také značný potenciál,“ řekla šéfka komise. Mezi tyto vakcíny se řadí například preparáty testované společnostmi Novavax či Sanofi-GSK, s nimiž se EU již předběžně na nákupu vakcín dohodla. Látku první společnosti EMA posuzuje, druhá firma zatím žádost nepodala.
aby to nedopadlo jako za náčelníka Prymule, že neobjednáme 100% možného..