Pondělí 10. května 2021
Svátek slaví Blažena, zítra Svatava
Jasno 27°C

Právník zuří: Vláda vydala stejné opatření, jaké jí zakázal soud. Normu chce znovu napadnout

Autor: ČTK - 
23. dubna 2021
17:42

Advokát Zdeněk Koudelka je připraven znovu se obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS), pokud dospěje k závěru, že nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které v pátek schválila vláda, odporuje čtvrtečnímu verdiktu. „Udělal bych to bezodkladně,“ řekl Koudelka s tím, že se během víkendu seznámí s obsahem opatření. Podle některých odborníků respektovala vláda rozsudek NSS, který celé dosavadní opatření zrušil, jen částečně, a některá ustanovení nadále odporují právnímu názoru soudu.

Vláda vydala znovu stejné restrikce služeb a maloobchodu, v přímém a zjevném rozporu se včerejším (čtvrtečním) rozsudkem NSS,“ uvedl na twitteru právník Ondřej Dostál.

Pandemický zákon umožňuje prostřednictvím mimořádného opatření omezit činnost provozoven obchodu a služeb nebo stanovit podmínky pro jejich provoz. Soud ve čtvrtek řekl, že není přípustné, aby ministerstvo obcházelo absenci zmocnění pro zákaz určité činnosti stanovením takových podmínek, které v důsledku způsobí nemožnost danou činnost vykonávat. „Například že fakticky zakáže výkon podnikání v podobě poskytování služeb veřejnosti tím, že veřejnosti zcela zakáže přítomnost v provozovně nebo pro ni předepíše nesplnitelné podmínky,“ stojí v rozsudku.

Nové opatření je znovu problematické, míní právník

Aktualizované mimořádné opatření znovu pro některé služby a obchody „zakazuje přítomnost veřejnosti“ v provozovnách. Opatření zároveň stanovuje řadu výjimek. Koudelka ČTK řekl, že se s novým obsahem zatím detailně neseznámil, ale už má signály, že je znovu problematický. Nynější způsob přijímání opatření přirovnal k činnosti gangsterské skupiny.

Nové opatření bude účinné od pondělí. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s rozhodnutím NSS a že soud se obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky ve svém verdiktu nezabýval.

Po výtkách soudu neobsahuje nové opatření například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací. „Ti mohou být v libovolném počtu, ale můžeme stanovit podmínky, což jsme doplnili,“ řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Opatření požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy. Soud odmítl rovněž zásahy do liturgických forem náboženských projevů, což nové opatření respektuje.

Desterz ( 24. dubna 2021 08:53 )

OK, hoď sem svůj rozbor, myslím že si já spolu s dalšími čtenáři rádi uděláme ve věci víc jasno. A prosím, ne posměšné slinty, ale fakta.
Já osobně si taky myslím, že když PZ dovoluje omezit, (94/2001, par2, 2, b) tak že to neznamená zakázat. A nedovolit vstup veřejnosti do obchodu zákaz činnosti snad není? Imho lidsky řečeno: podle nového MO smíme do obchodu, ale ten musí mít zamčené dveře. Ale třeba nám ukážeš že je to chybný pohled a poučíme se. Tak do toho.

akna ( 23. dubna 2021 17:54 )

Vietnamci prodávají celou dobu jak oblečení,tak hračky....

Zobrazit celou diskusi
Další videa