Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Smejkal v čele a velký návrat Maďara: Blatnému pomůže s pandemií skupina expertů

Autor: ČTK - 
17. března 2021
10:15

Při ministerstvu zdravotnictví o víkendu vznikla Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). V poradním orgánu, který vede hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, jsou kromě lékařů a epidemiologů zastoupení také právníci, ekonomové či sociologové. Za nejzásadnější kroky pro úspěšný boj s pandemií skupina považuje navýšit kapacity očkování a testování spolu se zlepšením diagnostiky nových mutací koronaviru. Skupina o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Doporučení mezioborové skupiny mají být apolitická, podložená zkušenostmi z jiných zemí, odbornou literaturou a doporučeními mezinárodních institucí. „Obdobné skupiny úspěšně fungují v jiných zemích, například ve Velké Británii SAGE nebo Švýcarsku Swiss National COVID-19 Science Task Force,“ uvedl vedoucí skupiny Smejkal.

Skupina má 12 členů, které navrhuje její vedoucí a schvaluje ministr zdravotnictví. Kromě epidemiologa Smejkala v ní zasedá sociolog Martin Buchtík, imunolog Zdeněk Hel, ekonom Štěpán Jurajda či ústavní právník Jan Kysela.

Svá doporučení pro ministerstvo zdravotnictví bude skupina zveřejňovat také na webu www.meses.cz. Postupně na něj plánuje dát dokumenty pro fungování škol, testování a trasování či pro uvolňování protiepidemických opatření.

Za nejurgentnější a nejzásadnější kroky pro úspěšný boj s pandemií považují členové MeSES navýšení kapacity očkování, testování a trasování. Nutné je podle nich také omezit riziko šíření nových mutací a zajistit jejich kvalitnější diagnostiku.

Jedním z doporučení skupiny je prodloužit intervaly mezi dvěma dávkami očkovacích látek, jak to minulý týden doporučila Česká vakcinologická společnost. „Jedna dávka vakcíny prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí. Cílem prodloužení intervalu mezi dávkami je zabránit zbytečným úmrtím a ulevit přetíženému zdravotnímu systému,“ uvádí skupina.

Za zásadní MeSES považuje zabránit šíření jihoafrické a brazilské mutace nového koronaviru v Česku. Cestující ze zemí s vysokým rozšířením těchto variant by měli po příjezdu do ČR podstoupit povinnou 14denní karanténu v zařízeních hotelového typu. Výjimku by měli už naočkovaní cestující nebo lidé, kteří nemoc covid-19 prodělali v posledních třech měsících.

Dále je podle mezioborové skupiny potřeba u PCR testování podpořit rozšíření diferenciální diagnostiky umožňující odhalit agresivnější mutace viru. Toho by se dalo dosáhnout zvýšením úhrady za PCR testy, které tuto diagnostiku umožňují, a poklesem úhrady za ostatní testy, navrhuje MeSES.

Seznam členů Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES):

Petr Smejkal - vedoucí MeSES, lékař a hlavní epidemiolog v institutu IKEM

Martin Buchtík - sociolog, ředitel ústavu STEM

Daniel Dražan - praktický lékař pro děti a dorost, člen výboru České vakcinologické společnosti

František Duška - proděkan 3. lékařské fakulty UK, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Dagmar Dzúrová - profesorka demografie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Zdeněk Hel - imunolog z Alabamské univerzity (USA)

Štěpán Jurajda - profesor ekonomie, člen vědeckého pracoviště CERGE-EI a Národní ekonomické rady vlády (NERV)

Jan Kulveit - výzkumník z Oxfordské univerzity

Jan Kysela - vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy

René Levínský - výzkumník, CERGE- EI, ředitel Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů

Rastislav Maďar - epidemiolog, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity

Ruth Tachezy - viroložka, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

fany22 ( 17. března 2021 15:34 )

Ano. A taky už v létě odborníci vypracovali a předložili Babišovi skutečně odborně zpracované predikce a plán, jak se k pandemii postavit... Mluvil o tom např. profesor Hel. Jenže náš nejvyšší super manažer to tehdy shodil ze stolu. Tak doufejme, že jim bude naslouchat aspoň dnes. Pozdě, ale přece.

Covid_19 ( 17. března 2021 15:11 )

vládě hlavně nejde o lidi, jsme jen čísla ve statistice. Pamatuji si dobře na srpen, to mne nakazili ve zdravotnickém zařízení, protože vláda zlehčovala situaci, zpackali to maximálně

Covid_19 ( 17. března 2021 11:23 )

proč je pozvali až dnes? To vše nejspíš blokoval Prymula. Podle mne s Prymulou nikdo mimo Babiše nevydržel, takže od léta byla pomoc odborníků odmítána. Profesor Hel si stěžoval, že se vláda s odborníky neradí

Covid_19 ( 17. března 2021 11:20 )

v létě podobnou skupinu zrušili, dnes s velkou slávou ji obnovují

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa