Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

V Česku přišlo vniveč už 664 dávek vakcíny proti covidu. Za několik dnů počet výrazně stoupl

Autor: ČTK - 
11. března 2021
19:40

V Česku se dosud znehodnotilo 664 dávek vakcín proti koronaviru. Představuje to méně než promile proti počtu spotřebovaných vakcín. Nejvíce znehodnocených dávek, a to 37 procent, připadá na Královéhradecký kraj. Dvě pětiny zmařených dávek zdravotnická centra nahlásila za březen. Většina znehodnocených dávek byly vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z dat dostupných na webu ministerstva zdravotnictví. Mluvčí ministerstva Barbora Peterová na dotaz ČTK uvedla, že nejčastějším důvodem znehodnocení byla vada balení.

„Nejčastějšími důvody vedoucími k nepoužitelnosti vakcíny, resp. k vyhodnocení, že vakcína nesplňuje všechna kritéria bezpečnosti, je vada balení, například vadný uzávěr. V jednotkách případů došlo k rozbití lahvičky při manipulaci,“ uvedla Peterová. Ne vždy byly ve znehodnocené ampulce všechny dávky, dodala.

Do konce ledna se znehodnotilo 198 dávek, do konce února dalších 186 dávek a za několik březnových dnů zdravotníci nahlásili 280 nespotřebovaných a znehodnocených dávek.

Od 1. března se do očkování zapojili praktičtí lékaři. Ministerstvo v této souvislosti žádalo zájemce o očkování, aby nerušili registrace a rezervace termínů na očkovacích místech. „Očkovací látky jsou distribuované právě na základě provedených registrací a rezervací, může tak dojít k jejich nespotřebování a znehodnocení,“ uvedlo ministerstvo na webu.

Druhou dávku dostalo už přes čtvrt milionu Čechů

Nejvíce znehodnocených dávek, a to 246, připadá na Královéhradecký kraj. Z přehledu vyplývá, že 180 znehodnocených dávek nahlásila 9. března náchodská nemocnice. Druhý Středočeský kraj má 118 znehodnocených dávek a třetí Moravskoslezský 78. Žádná dávka nepřišla vniveč v Kraji Vysočina a Karlovarském.

Znehodnocených dávek připadá nejvíce na vakcínu společností Pfizer/BioNTech, která také v očkování v Česku dominuje. Z 664 znehodnocených dávek je 624 od Pfizeru, 30 od AstraZeneky a deset od Moderny. V jedné ampulce vakcíny Pfizer je šest dávek, musí se vyočkovat celá. Po rozmrazení nesmí být vakcína znovu zmražena. Veškerá vakcína, která nebyla použitá do šesti hodin po naředění, se musí zlikvidovat.

V Česku zdravotníci dosud aplikovali 948 000 dávek vakcín, druhou dávku dostalo téměř 280 000 lidí.

Video  Blatný čelil kvůli ruskému Sputniku zlobě komunistů: Dokud budu ministr, budu si stát za svým, vzkázal  - PSP ČR
Video se připravuje ...

krapotkin ( 12. března 2021 05:02 )

No jo, ale z Moskvy taky ne. Pamatuji rok 1968, kdy k nám přitáhly tisíce zblblých vojáků ze Sibiře ve starých tancích z války.

CAVESMAN ( 11. března 2021 21:00 )

když očkovat , tak jedině SPUTNIKEM .Ze západu nikdy nic dobrého nepřišlo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa