Pondělí 17. května 2021
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Oblačno, déšť 15°C

Česko prolomí hranici pro rozvolnění začátkem května, míní Dušek. Když už nic nezkazí

Autor: ČTK - 
23. dubna 2021
16:35

Sta případů covidu-19 na 100 000 obyvatel za týden dosáhne Česko podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) na začátku května, tedy asi za dva týdny. ČTK a České televizi to dnes řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Za týden to znamená zhruba 10 650 případů celkem, průměrně za den kolem 1500. Nyní je denní nárůst případů zhruba dvojnásobný. Průměrný počet za celou zemi má být zásadní pro další vlnu zmírňování protiepidemických opatření, například otevření obchodů či návrat dalších dětí do škol.

„Myslím, že odteď za 14 dní by to mohlo nastat, pokud se neprojeví nějaký negativní efekt rozvolňování, které teď probíhá,“ řekl Dušek. V datech ale zatím negativní efekt změn po 12. dubnu, kdy se otevřely školy pro první stupeň ZŠ a část obchodů, nevidí. Přispívá k tomu podle něj i poměrně rychle postupující očkování.

Video Rozvolňování v ČR: Ke kadeřnici s testem, do obchodů od května. A rozvolňovací balíčky - ČTK

Výrazně se podle něj liší situace v krajích. V Karlovarském a Královéhradeckém kraji byla hranice 100 případů covidu na 100.000 obyvatel překročena už zhruba před deseti dny, Plzeňský kraj k ní směřuje v příštích dnech a velmi klesá i počet nových případů v Praze a Středočeském kraji. Hůře jsou na tom Jihočeský a Ústecký kraj a moravské kraje. Nejhorší je zatím situace ve Zlínském kraji, některé jeho okresy mají i desetkrát vyšší čísla než například dříve nejvíc zasažené Chebsko.

Dušek připomněl, že mezinárodně uznávaná hranice sedmidenní incidence, tedy průměrného počtu nových případů na 100 000 obyvatel, je vypovídající pouze v případě, že se dostatečně testuje. O tom podle něj v Česku vypovídá i klesající podíl pozitivních případů ze všech testů.

Balíčky pro rozvolnění koronavirových opatření v ČR Balíčky pro rozvolnění koronavirových opatření v ČR | Ministerstvo zdravotnictví ČR

Mezi týdny klesá počet nových případů v současné době zhruba o čtvrtinu. S ubývajícími pozitivními případy nebude pokles dál tak výrazný. Všechny kraje také potvrzují pokles hospitalizovaných s covidem-19 a klesá, byť pomaleji, i počet lidí na jednotkách intenzivní péče. Ze současného počtu asi 3900 hospitalizovaných a 920 lidí na JIP by mohly počty za měsíc klesnout na 2000 hospitalizovaných a 500 na JIP.

Balíčky pro rozvolnění koronavirových opatření v ČR - školy Balíčky pro rozvolnění koronavirových opatření v ČR - školy | Ministerstvo zdravotnictví ČR

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa