Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Přehledně: Tohle se od pondělí mění. Otevřou školy, obchody i trhy, ale schůzky nejvýš ve dvou

 • Autor: for,ČTK,vei - 
  Aktualizováno -
  Dnes
  08:40
  6. 4. 2021
  20:09

  Od pondělí 12. dubna se již nebudou Češi vázat na nouzový stav, ale na pandemický zákon. Na základě této změny dojde i ke změně některých opatření. Nově budeme moci do ZOO, na farmářský trh, do obchodu s obuví a s dětským oblečením. Od pondělí se také vrátí některé děti do tříd a nastoupí na tzv. rotační výuku. Ruší se i zákaz vycházení a pohyb mezi okresy. Podívejte se na přehled novinek, ale i na to, co od pondělí zůstane zakázáno. 

 • 1.Rotace žáků začíná

  Vláda potvrdila schválení plánu na návrat dětí do škol. Žáci prvního stupně základních škol se začnou do škol vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna. V jedné třídě bude moci v jednu chvíli být maximálně 15 dětí. V okrese Děčín se děti kvůli vysokému počtu nakažených a prvním záchytům brazilské mutace na školu ještě týden počkají.

  Žáci se budou ve školách střídat. „Rotační výuka není ideální, ale je to nástroj, jak bezpečně dostat žáky do škol,“ komentoval nové schéma ministr školství Robert Plaga (za ANO).

  Rotační systém také nebude ve školách, kde je do 75 žáků. Zde bude výuka prezenční, uvedl Plaga.

  Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. Týden na to, tedy 19. dubna, by se pak měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol. 

  Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) bylo nakoupeno více jak 6 milionů respirátorů FFP2 pro učitele.

  Krajské hygienické stanice budou podle Plagy úzce spolupracovat s řediteli škol na testování. U žáků bude testování probíhat dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek až do konce školního roku. „V případě, že k pozitivnímu testu dojde ve čtvrtek, pak počkají na opakovaný PCR test. Po té případně odchází do izolace a karantény,“ popsal ministr na tiskové konferenci po jednání vlády. 

  Video Epicentrum - Michal Černý - Markéta Volfová, Lukáš Červený

 • 2.Kadeřnice mají smůlu, zámečník otevře

  Jednou z velkých změn bude otevření obchodů s obuví, s dětským oblečením a papírnictví. Ještě před tiskovou konferencí po jednání vlády o tom informoval ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

  „Jsem velmi rád, že vláda vyslyšela naše návrhy a začala respektovat realitu běžného života,“ komentoval informaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Prouza podotkl, že toto otevření dává smysl i v tom ohledu, že se budou rovněž vracet děti škol a musí se na návrat do lavic připravit. A tedy si pořídit vhodné oblečení a učební pomůcky.

  Co se týče maloobchodů a prodejen, vláda schválila také otevření obchodů s pietním zbožím, s náhradními díly do aut a provozoven poskytující opravy zařízení do domácnosti. Nadále bude platit, že musí obchody zajistit bezpečné podmínky pro nákup - a tedy zajistit ochranné pomůcky, dezinfekce a kontrolovat dodržování rozestupů. 

  Nová otevíračka

  Obchody a služby budou moci také prodloužit svou otevírací dobu, jak dodal na tiskové konferenci po jednání vlády ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nově budou moci otevřít v 6 ráno a uzavřít až v deset večer. 

  Zelenou budou mít i někteří poskytovatelé služeb. Vláda podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) povolila také obnovený provoz pro zámečníky, čistírny a prádelny. 

  „Jsou to drobné služby a různé drobné provozovny. Důležité je zmínit změny v čase, odkdy mohou tyto provozovny mít otevřeno, a to je od 6 hodin od rána do 22 do večera,“ upřesnil ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

  Trhy bez jídla a pití

  Vláda povolí od dubna i konání farmářských trhů. Tržiště ale musí fungovat v jiném režimu. Na ploše tržiště by měla být jedna osoba na 15 metrů čtverečních a musí se udržovat dvoumetrové rozestupy. „Nelze prodávat pokrmy a nápoje určeny k bezprostřední konzumaci,“ dodal Havlíček s tím, že tedy nebude možné i instalovat místa k sezení. 

  „Znovu vás vrátím do reality. V současné době jsme stále na číslech, která jsou mnohonásobně vyšší, než byla ta podzimní. Stále máme 6 tisíc lidí v nemocnicích a 1 400 lidí je na JIP. Nesmíme to teď přestřelit,“ uvedl dnes už bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na dotaz, kdy se otevřou další služby a obchody. Kadeřnice či třeba maséři tak mají stále „smůlu“. Kadeřnictví se dočkají otevření možná na přelomu dubna a května, naznačil v sobotu Havlíček pro deník Právo.

  Video Restauratér a kosmetička o restartu byznysu, ztrátách i nových opatřeních - Bohuslav Štěpánek, Aleš Brunclík

 • 3.ZOO s omezenou kapacitou

  Od 12. dubna bude také možné navštívit venkovní prostor zoologických a botanických zahrad. Počet návštěvníků ale bude omezen, a to na maximálně 20% kapacitu. Většina oslovených ZOO a botanických zahrad uvedla, že je připravena otevřít. Zdražovat nechystají.

  „Pokud to bude možné, jsme připraveni v příštím týdnu naši zahradu pro veřejnost otevřít, a to v souladu s platnými nařízeními a tak, abychom plně zajistili bezpečnost návštěvníku. Návštěvnost v areálu venkovních expozic zahrady budeme monitorovat a v případě potřeby regulovat,“ uvedl ředitel botanické zahrady v Praze-Troji Bohumil Černý.

  V České republice je podle ministerstva životního prostředí 29 zoologických zahrad s licencí, členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad je 16 z nich. Zároveň v tuzemsku existuje asi 54 botanických zahrad. Zahrady jsou uzavřeny od 18. prosince. Na jaře fungovaly od 13. března do 27. dubna a před podzimní vlnou od 9. října do 2. prosince. Kvůli uzávěře hlásí provozovatelé monstrózní ztráty, taková pražská ZOO počítá se 100milionovou ztrátou. 

 • 4.Končí omezení pohybu

  S nouzovým stavem končí také zákaz vycházení po deváté večer. Toto opatření skončí v neděli o půlnoci. Stejně tak bude opětovně povoleno cestovat mezi okresy. „S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud,“ uvedl v úterý Blatný s tím, že se venku bude moci potkávat až 20 lidí a uvnitř pak desítka osob.

  Právě tato změna zbudila ale největší nevoli a experti ze skupiny MeSES varovali před hrozícími vážnými důsledky. Blatný pak ve středu v čele resortu skončil, premiér Andrej Babiš (ANO) na jeho místo dosadil šéfa pražské vinohradské nemocnice Petra Arenbergera (za ANO). A Arenberger nakonec v sobotu rozhodl, že omezení na dva lidi venku a dva uvnitř ponechá. Za zlé mu to mají hlavně amatéřští sportovci, kteří se připravovali na pondělí restart tréninků. 

 • 5.Plánovaná péče se vrací

  Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Exministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento krok už minulý týden avizoval. Podle něj se zákaz měl změnit na doporučení. Prosincové opatření obsahovalo formulaci „okamžité zastavení příjmu nových pacientů za účelem poskytování plánované péče“, nově se změnilo na „omezení příjmu“. 

  Tato elektivní, neboli odložitelná péče, jsou většinou předem plánované operace, například ortopedické nebo oční. Její omezení dopadá například také na lázně nebo rehabilitační ústavy, jejichž služby pacienti po operacích využívají.

  Nařízení, omezující odkladnou péči, schválila vláda 21. prosince. Omezení mělo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Stejné nařízení platilo už dříve v březnu a v říjnu loňského roku. Některé nemocnice už začátkem února žádaly, aby tuto péči mohly obnovit. Poté ale začal počet nových případů v ČR prudce růst, zřejmě vlivem masivního šíření takzvané britské mutace koronaviru.

 • 6.Co zůstává?

  Podle dnes už bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nedají novinky nazývat rozvolňováním, protože se o rozvolňování nejedná. „To, co jsme při žádosti o prodloužení nouzového stavu slíbili jak občanům, tak Poslanecké sněmovně, jsme tímto splnili,“ podotkl Blatný. Vláda totiž slíbila, že otevře školy a že skončí omezení pohybu. 

  Jak již bylo zmíněné, nadále tak zůstávají uzavřené maloobchody, restaurace a většina služeb. Povinností také zůstává nosit ve vnitřních i vnějších prostorách ochranu nosu a úst, jak uvedl Blatný. 

  Video Blatný hájil delší nouzový stav a tvrdá opatření: Virus se zásadně změnil, museli jsme reagovat - PSP ČR

lubos slovacek ( 11. dubna 2021 12:08 )

Vy ku.n.dy rozdrapany!Metro narvaný jak prase a vy chcete venku rozestupy.

Citronel ( 11. dubna 2021 12:03 )

Já myslim, že manželce pana Blatného je vidět už jen bělmo jejích očí. Celý den a každý den musí poslouchat svého muže, co je a není špatně, že on to dělal nejlépe, toto, že je špatné rozhodnutí, že to jeho bylo nejlepší, prostě jakákoliv změna je špatně a to bude ještě chvíli trvat, než mu spolupracovníci soucitně poklepou uznale po zádech, až pak bude vnitřně spokojen a manželce se oči vrátí do původního stavu.

bullshit ( 11. dubna 2021 11:58 )

S tím pobíráním dotací opatrně. Ty pobírá Tvůj guru v míře vrchovaté. Lůze předhazují že živnostník bere podporu litr denně ale není tomu tak, příspěvek je závislý od minulých daň. přiznání. Pokud málo přiznala má také malé příspěvky. Tak nemel o něčem čemu nerozumíš. Že Ti neleží v žaludku státní správa, kde pracovali dva dny v týdnu za plný plat, he??

romíno ( 11. dubna 2021 10:29 )

Zase jen 2 lidi, už půl roku čekám na vyřízení dědictví, jelikož je nás víc, tak si nás paní notářka nepozve.

Blacktip ( 11. dubna 2021 10:09 )

Jo, tady mistni kadernice pobira covidove dotace a vesele jezdi po domacnostech, kde striha, leckdy si u jedne baby davaji sraz vsechny kamaradky, daji u toho kaficko, vinecko...no stress. Asi tak to funguje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa