Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Od pondělí setkání až 20 lidí venku? Arenberger to ještě zarazil, sportovci se bouří

Aktualizováno -
10. dubna 2021
19:40
Autor: ČTK - 
9. dubna 2021
21:00

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) rozhodl, že se venku i uvnitř budou moci dál setkávat jen dva lidé, uvedl v České televizi. V pondělí si své nařízení nechá potvrdit i od vlády, zároveň se omluvil amatérským sportovcům, kteří už se těšili na restart tréninků. Mírnější opatření, které mělo začít platit od pondělí, počítalo se shromažďováním 20 lidí venku a deseti uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbilo. Stanovisko vzniklo v první polovině tohoto týdne a neměl možnost ho ovlivnit.

„Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je opravdu z medicínského hlediska lepší a budeme respektovat to, co chce skupina MeSES, že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidé uvnitř, dva venku. A uvidíme, jak se na tom dohodnou právníci,“ řekl Arenberger v pátek. Rozhodnutí právníků v tu dobu nechtěl předjímat. Ale Blesk Zprávy měly z důvěryhodného zdroje informace, že jde prakticky o jistou věc.

Video Arenberger řekl, podle čeho se bude rozvolňovat. A novinky u Sputniku? - ČTK

Arenberger: Nesmíme udělat chybu jako v minulosti

Podle pandemického zákona podle něj nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně, tvrdil v pátek. „Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může,“ řekl ministr. Připomněl, že ministerstvo už má v datové schránce předžalobní výzvu České komory fitness. Další experti nicméně takovou možnost připouštejí. V sobotu pak i ministr uvedl, že se jeho resort může opřít o další legislativu a že je staronové opatření zákonné.

Snažíme se zejména o to, abychom udrželi děti ve školkách a školách. Při rozvolňování musíme postupovat uvážlivě a nesmíme udělat stejnou chybu jako v minulosti. Věřím, že všichni včetně sportovců toto nezbytné oddálení plánovaných aktivit přijmou s pochopením,“ zmínil Arenberger. A na Nově jim dal naději, že se jich rozvolnění bude týkat za týden nebo za dva.

Jansta: Na sportovištích probíhají živelné aktivity

Česká unie sportu (ČUS) v reakci na dnešní rozhodnutí vyzývá ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby umožnila alespoň tréninky dětí a mládeže venku v plánovaném režimu do dvaceti osob. Sportovní organizace jsou rychlým obratem nemile zaskočené. ČUS apeluje na vládu, aby dopad omezení shromažďování na děti a mládež zmírnila. „Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkané rodiče s dětmi,“ uvedl pro ČTK předseda ČUS Miroslav Jansta.

„Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích,“ dodal.

Ministr zdravotnictví už v pátek řekl, že větší shromažďování může být riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z nejúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru

Stanovisko skupiny MeSES ke změnám protiepidemických opatření od 12. 4. 2021:

Varujeme před kombinací změny omezení shromažďování z 2 osob uvnitř a 2 venku na skupinových akcí do počtu 10 osob ve vnitřních prostorách a do počtu 20 ve vnějších (dle bodu 16. mimořádného opatření) se zrušením nočního zákazu vycházení, a to z následujících důvodů:

  1. Omezení shromažďování je jedním z nejúčinnějších protiepidemických opatření. Podle posledních výsledků modelů značnou část redukce reprodukčního čísla nejspíše způsobuje právě i omezení setkání z 10 osob na 2.
  2. Omezení večerního a nočního vycházení působí s omezením setkávání synergicky, a dohromady obě opatření brání především pořádání rodinných setkání, oslav, večírků, a podobně, což jsou z hlediska šíření epidemie vysoce rizikové aktivity, kdy se v těsném kontaktu potkávají lidé z různých domácností.
  3. Kombinace částečného obnovení prezenční výuky ve školách, konce nouzového stavu, konce omezení meziokresní mobility a konce omezení setkávání má i výrazný signalizační efekt, a povede také k omezení dobrovolného protektivního chování. Sociologická data z minulého týdne již naznačují pozvolný pokles protektivního chování.
  4. Uvedené faktory dohromady znamenají vysoké riziko změny trendu zpomalování epidemie, kde postupný pokles s reprodukčním číslem R regionálně kolem 0,7-0,9 by se mohl změnit ve stagnaci, případně regionálně i růst epidemie.
  5. Změnu zpomalování ve stagnaci přitom považujeme za vysoce negativní vývoj, který by způsobil oddálení druhé fáze návratu dětí k prezenční výuce a otevření služeb a maloobchodu, které by při současném trendu bylo reálné v horizontu několika týdnů.
  6. Změna úpravy shromažďování má vysoce pravděpodobně horší efekt na vývoj epidemie než částečný návrat dětí k prezenční výuce, přitom celkové škody způsobené tím, že by shromažďování zůstalo omezené ještě několik týdnů jsou výrazně menší i než škody způsobené omezením ve školství, i škody v zavřených sektorech ekonomiky. Apelujeme na ministerstvo zdravotnictví, aby využilo všech právních možností k prodloužení omezení shromažďování osob v počtu co nejbližším dosavadnímu limitu nejvýše dvou osob ve vnitřních prostorách a dvou osob venku.

amba ( 11. dubna 2021 10:43 )

nevím co by měla zrušit demise vlády vźdyť jsme tu jeden b.... na druhém Zlatý Kellner. Člověk který něco dokázal a byl nejbohatší čech a my tu bulíme na Philipem, to je šit

amba ( 11. dubna 2021 10:23 )

oprava: byli...

amba ( 11. dubna 2021 10:22 )

kdybychom bili normální rozumný!!!!! národ, tak nás nikdo nemusí terorizovat

krapotkin ( 11. dubna 2021 10:09 )

Další Babišova podržtaška, která si myslí, že bude terorizovat 10 milionů Čechů.

dostojevskij ( 11. dubna 2021 03:11 )

To nevymyslíš.
Včera, dnes a zítra...
V sobotu večer a v neděli ráno......
Kdo by tušil, že se dožijeme takovéto absurdity. Na to byl i Havel krátký....

Zobrazit celou diskusi
Další videa