Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Do hospody a na fotbal s certifikátem. Anglie chystá s rozvolněním testy zdarma dvakrát týdně

Aktualizováno -
5. dubna 2021
19:50
Autor: ČTK - 
5. dubna 2021
14:19

Všichni občané Anglie by měli mít od pátku přístup ke dvěma rychlotestům na koronavirus týdně. Vláda tak podle britských médií rozšiřuje testovací program. Další části Spojeného království - Skotsko, Wales a Severní Irsko - v tomto ohledu přijmou vlastní rozhodnutí. Premiér Boris Johnson dnes po jednání s vládou o dalším uvolňování v Anglii potvrdil, že od příštího týdne mohou otevřít provozovny jako kadeřnictví, posilovny nebo třeba knihkupectví.

Testy, které poskytnou výsledek do 30 minut, budou zdarma a k dispozici na testovacích místech, v lékárnách a také je bude distribuovat pošta. Ministerstvo zdravotnictví si od toho slibuje, že to v době uvolňování restrikcí zabrání novému nárůstu případů. Kritici naopak hovoří podle stanice BBC o „skandálním“ plýtvání penězi. Rychlotesty jsou už k dispozici školákům a jejich rodinám i těm, kdo musejí docházet na pracoviště. „Spolu s tím, jak pokračujeme v očkovacím programu, opatrně uvolňujeme restrikce, nabývá rychlé testování na významu, aby tyto úspěchy nepřišly vniveč,“ hájil Johnson myšlenku pravidelného testování občanů.

Předseda vlády dnes potvrdil, že od 12. dubna se otevřou obchody, jež neprodávají jen nezbytné zboží, vnější prostory restaurací nebo také kadeřnictví. Anglie tak pokračuje v pozvolném uvolňování protiepidemických opatření čtyři týdny po prvním rozvolňovacím kroku, jímž bylo znovuotevření škol. Provoz mohou obnovit také zoologické zahrady či autokina. Zrušen bude i zákaz vícedenních pobytů mimo domov. Johnson řekl, že očkování v Británii zdárně pokračuje a počty nově nakažených klesají.

Podle premiéra je však brzy na rozhodnutí, zda Britové budou moci strávit letní dovolenou v zahraničí. Potvrdil ale, že vláda bude testovat systém vakcinačních pasů, které mají lidem sloužit jako důkaz, že jsou proti covidu-19 chráněni. To by jim mělo umožnit cestovat a účastnit se hromadných akcí. Pasy dostanou naočkovaní občané, lidé s čerstvými negativními testy a ti, kteří získali imunitu proděláním covidu-19. S těmito dokumenty ale několik desítek poslanců nesouhlasí a je proti nimi i část vládních konzervativců.

Britové mají nyní zakázáno cestovat na dovolenou do zahraničí. Vláda dnes uvedla, že zákaz nezruší dříve než 17. května. Jakmile bude cestování opět možné, vytvoří Británie „semaforový“ systém, v němž budou jednotlivé země označeny zelenou, žlutou nebo červenou barvou podle toho, jaká je v nich proočkovanost, počty nakažených nebo výskyt obávaných mutací koronaviru. Například lidé, kteří se budou vracet ze „zelených“ zemí, sice budou muset mít test, ale nebudou muset jít do karantény.

Britská vláda kromě toho plánuje, že do července dostanou všichni dospělí alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru, a doufá, že kombinace očkování a masového testování opět umožní konání velkých akcí.

Video  Praktici: „Máme pacienty, vakcíny ne. Očkovacích center je nadbytek.“ Kde se dostanete na řadu dřív?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa