Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Vědci objevili „dvojitou mutaci“. Snadněji se šíří, laboratoře zkoumají nebezpečnost

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
25. března 2021
18:02

Indie ohlásila ze státu Maháráštra případy dvojité mutace nového koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví může taková varianta zvýšit riziko nakažlivosti. Indie má od začátku pandemie potvrzených více než 11,7 milionu případů nákazy koronavirem, a je tak v absolutních číslech za Spojenými státy a Brazílií třetí nejvíce zasaženou zemí světa. Covid-19 tam usmrtil přes 160 tisíc lidí.

Indie ve středu 24. března oznámila za uplynulý den 47.267 nových případů a 275 úmrtí, což je další potvrzení růstu počtu případů nákazy od začátku března. Indie také nyní zkoumá výskyt variant viru. Ve vzorku 10 787 pozitivních nálezů virologové objevili 736 variant mutace poprvé zjištěné v Británii, 34 případů jihoafrické varianty a jeden případ brazilské.

Genetickou analýzou viru se zabývá deset laboratoří. Virové mutace jsou běžné, většina z nich není významná a nijak neovlivňuje infekčnost ani schopnost vyvolat závažné komplikace, uvádí server BBC. Rychlejší šíření ale způsobují varianty označované jako britská a jihoafrická a v některých případech mohou mít vliv i na smrtnost.

Co se o mutaci ví?

Dvojitou mutaci indický virolog Šahíd Džamíl charakterizoval jako dvě mutace, které se vyskytují společně na tomtéž viru. „Může to viru umožnit, aby se vyhnul imunitnímu systému a snadněji se šířil,“ řekl Džamíl. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by dvojitá mutace byla nakažlivější nebo smrtelnější, upozornili vědci.

„Dvojitá mutace není úplně vědecký termín, zaznamenali jsme ji asi u 200 případů ze státu Maháráštra,“ uvedl pro deník The Guardian epidemiolog a ekonom Ramanan Laxminarajan. „Je třeba se znepokojovat kvůli této nové mutaci? Zatím k tomu není důvod, nemáme důkazy o tom, že by byla nebezpečnější než známé varianty,“ dodal Laxminarajan.

Indie v problémech

Indické úřady uvádějí, že je teď Indie v ožehavé fázi epidemie, protože zdravotnický systém je po roce boje vyčerpaný. Některé státy začaly obnovovat restrikce a vyhlašovat zákazy vycházení. Největší města Dillí a Bombaj zavedla náhodné rychlé testování na letištích, nádražích a rušných místech včetně nákupních středisek.

Video  Lékař prvních covid pacientů v Česku: Kdy měl volno a proč se chce vyhnout pomoci Německa?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa