
Nouzový stav do 11. dubna, Babišovi pomohla KSČM. Návrat do škol má začít 12. dubna
Poslanecká sněmovna podpořila prodloužení nouzového stavu v Česku. Prošla kompromisní varianta do 11. dubna 2021 - tedy přes Velikonoce. A to opět i díky hlasům poslanců KSČM. Vláda obratem souhlas Sněmovny využila a nouzový stav do tohoto data prodloužila. Poslanci rovněž hlasovali o návrzích na ukončení kontrol na hranicích okresů, návratu žáků do škol, který by dle nich měl začít 12. dubna, a také o možnosti pro chataře, aby na Velikonoce vycestovali na chatu či chalupu do jiného okresu. S jakým výsledkem?
Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil ve Sněmovně opět kritice. Stalo se však nakonec přesně to, co se očekávalo - pomohli mu komunisté. Prošla totiž kompromisní varianta na prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Stačilo k tomu 41 hlasů z tábora ANO, 10 hlasů poslanců ČSSD a 5 hlasů od KSČM. Poslanci KDU-ČSL se zdrželi hlasování, ostatní hlasovali proti.
Přehledně: Sněmovna o stavu nouze, školácích i chatařích
⇒ Sněmovna nesouhlasila s prodloužením stavu nouze do 27. dubna. Odhlasovala prodloužení do 11. dubna.
⇒ Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle výzvy Sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna.
⇒ Poslanci svým hlasováním odmítli vyzvat vládu, aby umožnila vycestovat lidem na jejich chaty a chalupy přes hranice okresů.
⇒ Sněmovna uložila vládě, aby vrátila do škol žáky 1. stupně nejpozději od 12. dubna spolu se zajištěním šetrného testování žáků a učitelů a urychleným dokončením očkování učitelů. Otevřít by se měly do tohoto termínu i mateřské školky.
⇒ Sněmovna požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým.
⇒ Poslanci ANO, ČSSD a KSČM se zdrželi hlasování u návrhu zveřejnit všechny smlouvy k nákupům v době nouzového stavu. Opozici chyběl jediný hlas.
Co schválila vláda
♦ Vláda na krátkém mimořádném zasedání dnes večer schválila prodloužení všech dosavadních opatření navázaných na nouzový stav do 11. dubna
♦ O Velikonocích lidé budou smět vycházet na mše i po 21:00, a to až do půlnoci. Omezení vychází po 21. hodině jinak pokračuje dál.
♦ Vláda schválila nákup milionu antigenních testů a zrušila povinnost pro řidiče tranzitní dopravy přes ČR do Německa vstupovat na území Česka s testem
Hádky ve Sněmovně: Třaskavý spor o Rusy
Na pátečním jednání Sněmovny nebyla opět nouze o spory. Pomyslné finále přišlo v momentě, kdy se poslanci již chystali hlasovat o nouzovém stavu, ale Tomio Okamura (SPD) k nelibosti mnohých požádal o přestávku v délce 2 hodiny na poradu poslaneckého klubu.
Kromě tohoto průtahu se však řešily i jiné rozpory. Do tvrdého sporu se dostala opozice s vládou hned na úvod - podle ODS změnili komunisté na podporu nouzového stavu názor díky tomu, že kvůli dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech má být osloven i ruský Rosatom. „Skutečně my žádné kšefty ohledně lidských životů našich občanů neděláme a tvrdit nouzový stav a Dukovany je úplně absurdní,“ čílil se ve Sněmovně Babiš.
Opozice mu předhazovala i zprávu NKÚ týkající se nákupů respirátorů a dalších ochranných pomůcek Podle kontrolorů si loni vláda počínala chaoticky a nakupovala předražené respirátory - ministerstvo zdravotnictví dokonce i při ceně 777 korun za kus. Babiš pochybení odmítá.
Aprílový žert?
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vytkla Babišovi před pátečním jednáním „aprílový žert“. „Vláda prosila v zimě občany: Obětujme březen. Teď chce pokračovat v nouzovém stavu také v dubnu. To pokládám takřka za aprílový žert,“ míní.
„Mnoho lidí padá lidově řečeno na hubu. Je bod zlomu: kolikrát jsme to slyšeli už za posledního půl roku, to se nedá dopočítat. Ještě dva týdny, ještě dva tři týdny, obětujme ten či onen měsíc. Nouzový stav vláda potřebuje skutečně jen na omezení pohybu a na netransparentní kšefty,“ podotkla pak ve Sněmovně. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) však k prodloužení nouzového stavu nebyla zcela jednotná. Lidovci se u hlasování nakonec zdrželi.
Babiš: Poslední lockdown? Naděje tu je
Podle premiéra Babiše tvrdá opatření během nouzového stavu zafungovala. Žádal však o prodloužení nouzového stavu alespoň přes Velikonoce. A pokračující dodržování okresního lockdownu. „Nám všem samozřejmě vadí to omezení pohybu ohledně uzávěry okresů. Ale chápu, že všichni jsou frustrovaní a že to trvá dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena. Ale myslím, že teď je tady skutečně naděje, že to může být poslední lockdown. Ta čísla klesají. Sice klesají pomaleji, než jsme si mysleli,“ uvedl v pátek ve Sněmovně premiér Babiš.
Opět se přitom odkázal na stav v nemocnicích. „Stav v nemocnicích je stále nedobrý. Stav je 7 853 lidí hospitalizovaných a na JIPkách více než 1 700. A samozřejmě i věková struktura je úplně jiná. Včera bylo hospitalizovaných 500 lidí, průměrný věk 65. Tak už to není tak, jako to bylo v minulém roce, že jsou to lidi nad 75. Stav v nemocnicích klesá velice pomalu (...) Ten vir je zabiják, zabíjí lidi, umírají bohužel i mladší ročníky na těch JIPkách,“ upozornil Babiš i na to, že v nemocnicích končí i mladší lidé.
„My si určitě po Velikonocích na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci,“ slíbil Babiš.
Hamáček: Léto už bude jiné
Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je pokračování nouzového stavu nutností – a obětování března se vyplatilo. „Vládní opatření zabírají, počet nově nakažených v sedmidenním průměru stále klesá. Neobětovali jsme březen nadarmo,“ uvedl na twitteru.
Podle Hamáčka je však i vzhledem k tomu důležité ve stávajících opatřeních vytrvat a dodržovat je. „ČR jakkoliv si prošla těžkým obdobím, tak teď to vypadá, že i díky těm vládním opatřením se dostáváme z nejhoršího, ta čísla se otočila, ten počet nově nakažených klesá. Já věřím, že společně to dotáhneme do konce a kombinací opatření, umírněného a rozumného rozvolňování a vakcinace tu situaci zvládneme tak, že léto bude už jiné a že na ty nejhorší chvíle budeme už jen vzpomínat,“ uvedl v pátek ve Sněmovně.
Během dohadů s opozicí došlo i na kuriózní momenty. To když se Hamáček bránil kritice Tomia Okamury (SPD). „Všimli si toho i na sociálních sítích a říkají, cituji: Ten Okamura do toho Hamáčka zajíždí tak, jako kdyby mu sežral psa. Já chci všechny ujistit, že jsem žádného domácího mazlíčka pana místopředsedy nezkonzumoval,“ vzkázal Hamáček.
Tak přeci se jim včera zasek gramofon po Gotvaldovi.
Oficiální komouši podpořili převlečený komouše.
V klidu ať to zavřou třeba do voleb ale ať se začnou urychleně starat o prohospodařené peníze touhle vládou.
Tahle vlada co to vede už se tam dlouho hřát nebude.