Davy studentů „paří“ na známé pláži virus nevirus. Úřady tápou, policisté se museli bránit
Americká Florida se potýká se závažným problémem. Poté, co nejjižnější stát východního pobřeží mírně rozvolnil protipandemická opatření, tamní přímořská letoviska zaplavili američtí studenti užívající si jarních prázdnin. Podle starosty města Miami Beach se přitom mladí lidé chovají, „jako by covid přestal existovat“. Panují navíc obavy, že takzvanou britskou mutaci viru čeká masivní rozšíření právě v oblasti Severní Ameriky. Úřady ve spolupráci s policií se snaží rizikové chování trestat, mentalita „mladých a divokých“ je však k umírněnosti svolná jen ve zlomku případů. Píše o tom například list Daily Mail.
V celostátním měřítku Spojené státy dosud celkem zaznamenaly téměř 30 milionů případů nakažených covidem-19 a přes 530 tisíc mrtvých. Jen v úterý bylo hlášeno 52 930 čerstvých případů a 1 278 nových úmrtí. Čísla jsou navíc už nyní ovlivněna tím, že západní světová velmoc očkuje, jak rychle to jen jde. Nebýt postupující vakcinace, počty by byly ještě mnohem hrozivější.
Právě proto se starosta Miami Beach Dan Gelber zlobí. „Jsme v obrovském nebezpečí. Stále víc a víc lidí sem přichází s touhou vyhodit si pořádně z kopýtka, a přitom tu pořád řádí virus,“ kroutí hlavou.
Kult prázdnin na Floridě rozšířil mezi mladými film
I podle informací policie jde převážně o nadšence do alkoholu a divokých večírků z řad vysokoškoláků, kteří mají nyní jarní prázdniny v angličtině označované jako „spring break“. Volno může v některých případech trvat i deset dní.
Ve Spojených státech je trávení jarních prázdnin právě na Floridě dlouhodobě velkým trendem. K této módě přispěl v roce 2012 mezi teenagery populární film Spring Breakers odehrávající se v blízkém letovisku Fort Lauderdale.
Policisté se museli bránit rozzuřenému davu
Policejní složky ve městě musely o víkendu dokonce přistoupit z rozhánění davu pepřovými projektily. Početná skupina lidí se tam totiž shromáždila kolem policistů, kteří zrovna zatýkali.
Podle kopie policejní zprávy k násilí došlo, když jeden ze strážníků za použití donucovacích chvatů prováděl zadržení mladíka jménem James Harrison (19) z New Yorku. Když byl student připravován k převozu do vazby, přihlížející dav se stal „extrémně agresivním vůči policistům“.
Právě „kvůli agresivnímu, nepoddajnému davu a bezprostřednímu ohrožení bezpečnosti důstojníka“ došlo k vystřelení několika projektilů s pepřovou náplní, uvádí policejní zpráva.
Za nenošení roušek nepadl zatím žádný trest
Policejní oddělení v Miami Beach za posledních sedm dní provedlo celkem 163 zatčení, informoval mluvčí. Množí se i případy, kdy lidé na veřejnosti odmítají nosit roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest. Za tento prohřešek však dle policejních údajů nikdo zatčen ani pokutován nebyl.
„Minulý týden jsem byl na Ocean Drive (hlavní třída tamní čtvrti South Beach, pozn. red.) téměř každý den a počet lidí, kteří nemají roušky nebo se neobtěžují žádnými omezeními na ochranu veřejného zdraví, je velmi znepokojivý,“ nechápe přitom starosta.
Co si studenti o Spring Breaku přivezli, to si zas odvezou. Mesi sebou si to asi srovnají a kdo vurus neměl, ten ho možná dostane darem. Inu proč ne?
My se ženou jsme očkováni a roušky bychom nemuseli nosit. Nosíme je. Už kvůli ostatním a těm mladým.
Mnohakilometrové pláže podél obou pobřežích jsou sněhobílé z velejemného písku. Na západní straně nenajdete ani malý kamínek. Jen ten nekonečný písek. Slunce 300x do roka a dnes 16.března jako včera +31°C vzduch se nehne, a skoro absolutní ticho. Slunečno a modrý nebe bez mráčku. Každý den je tak.
Šílenci ze severu se v tom dokážou i koupat. Brrr. A to mám slaný solárem vyhřívaný bazen. Na pláž, pár minut. Snad jen na ranní dlouhou procházku vodou podél pobřeží.