Sobota 6. březen 2021
Svátek slaví Miroslav, zítra Tomáš
Polojasno 3°C

Realita v první linii: Každá volná ruka je třeba. Laborantka Dominika promluvila o vyčerpání

Autor: kaj - 
18. února 2021
05:30

Je to již téměř rok, co se život v České republice změnil k nepoznání. Po světě se začal šířit virus a spolu s ním i strach. Pandemie onemocnění covid-19 téměř zastavila společenské dění, možnost cestování, ale i tak běžné věci, jako je třeba chození do práce. Poslední zmíněná položka ale neplatí pro občany, kteří pracují v takzvané první linii. Nejsou to ale jen záchranáři či policisté, kteří každý den riskují své životy pro dobro ostatních. Neobešli bychom se ani bez prodavaček, řidičů MHD nebo pošťáků. V seriálu Blesku přinášíme rozhovory s těmi, jejichž profese je právě jednou z těch nejvíce dotčených.

Na vlastní přání je pracovnicí covidové laboratoře AGELLAB Ostrava usměvavá Dominika Juhásová (25) z Bílovce. Toto náročné poslání zvládá s klidem a noblesou.

Na současné pracoviště se dostala na výpomoc, dřív byla na pobočce v Bílovci. „Požadavků na vyšetření původce covid-19 přibývalo v takových kvantech, že je každá volná ruka potřebná,“ říká laborantka. O své práci říká, že je velmi náročná.

Člověk mimo obor by si možná řekl, že se vzorky naskládají do stroje a po nějaké době máte výsledek. Příjem a zpracování vzorků po jejich vyhodnocení je ale opravdu složitý a komplexní proces, pro mě je to zcela fascinující,“ popisuje každodenní činnost.

„Všechny nás to hrozně vyčerpává, ale děláme to pro lidi“

Krom toho se jí na laborantské práci líbí pres, když ví, že je práce víc, než je možné zvládnout, ale i tak se snaží zpracovat vzorky jeden za druhým, dokud

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa