Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Nazout přezůvky, odevzdat sliny? Studenty od března zřejmě čeká samostatné testování na covid

Autor: ČTK - 
9. února 2021
15:20

Březnový návrat maturitních ročníků do škol je podmíněný testy. Jenže využití testů na covid-19 ve školách, kdy by si studenti sami odebrali vzorek pro antigenní test, by muselo povolit ministerstvo zdravotnictví. U testovacích sad, které by mohly být dostupné v milionech kusů týdně, je třeba ověřit parametry. Dodané mohou být za měsíc od objednání. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství (MŠMT), který posuzoval testy osmi výrobců, českých i zahraničních. Testování závěrečných ročníků by se týkalo zhruba 98 000 středoškoláků a 30 000 zaměstnanců škol. Podle návrhu ministerstva by mohlo fungovat od 1. března a mělo by vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně.

Zvažují se obě metody, jak antigenní testování s výsledkem v řádu minut, tak metoda PCR, která vyžaduje vyhodnocení v laboratoři. Místo nepříjemného výtěru z nosohltanu by se vzorek mohl odebírat například z přední části nosu, vykloktáním nebo odplivnutím sliny do nádobky. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová minulý týden uvedla, že zatím není povolený žádný test, který by nemusel odebírat a vyhodnocovat zdravotník. O případné povolení podle ní musí požádat výrobce. Povolené jsou samoodběry pro některé typy testů vyhodnocovaných v laboratoři.

„V ČR existují dostatečné výrobní a laboratorní kapacity pro neinvazivní testování všech závěrečných ročníků středních škol RT-PCR testy jednou týdně. V ČR by tak měla existovat kapacita asi 35 000 testů denně, potřebných pro pokrytí závěrečných ročníků,“ píše se v materiálu MŠMT.

Antigenní testy ze zahraničí umožní miliony testů týdně

Domácí výrobci odběrových sad uvádějí výrobní a laboratorní kapacity desítky tisíc denně. Zahraniční výrobci antigenních testů nabízejí řádově miliony týdně. Podle materiálu by antigenní testy mohly vést k relativně levnému a snadnému rozšíření testování na všechny školy a ročníky. „Parametry testů však nejsou důvěryhodné a je třeba je nejprve ověřit,“ píše se v dokumentu. Aktuálně se u dvou z nich dělají srovnávací studie.

Jaké testy chce použít ministerstvo?

Ze zahraničních testů má MŠMT vyhlédnuté antigenní sady LEPU test a Vchceck, které do Česka dováží firma Quickseal a ZandCell AB a SAligen od firmy BakterMedical. LEPU test by podle materiálu měl stát zhruba 130 korun za test, vzorek by se odebíral z přední části nosu a výsledek by byl za 15 minut. Týdně by firma mohla dodávat dva až tři miliony sad. Tento druh testu pro samoodběry koupilo před dvěma týdny Rakousko.

Pro test Vchceck se odebírají sliny pomocí savé houbičky, výsledek je také za 15 minut a cena je 180 korun. Problémem by podle materiálu mohlo být to, že testovaný nesmí dvě až čtyři hodiny před testem pít. Firma může dodat do měsíce tři až čtyři miliony testů týdně.

U testů dodávaných firmou QuickSeal by měly být výsledky ověřeny studií v ČR do dvou týdnů, u testů od firmy BakterMedical je ověřil Zdravotní ústav v Ostravě. U švédského testu ZandCell AB může podle něj být problém se schopností testovaných vytvořit hlen, což může vést k neplatným vzorkům. Test je vyhodnocen za 15 minut a stojí asi 300 až 400 korun. Česká firma BakterMedical vyrábí i vlastní test ze slin naplivaných do odměrky. Cena testu je 300 až 400 korun a vyhodnocení trvá deset minut.

Z testů pro odběr vzorku vyžadujících PCR metodu MŠMT posuzuje kloktací testy Gargest, na kterých se podílel Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výrobní kapacity uvádí výrobce asi 60 000 denně a laboratorní 20 000 až 30 000 denně. Pilotně se s nimi testuje ve školách na Slovensku. U této lékařské fakulty MŠMT zvažuje také metodu stěru z nosu, kde je kapacita za dva až tři týdny až 100 000 testů denně.

Firma DIANA Biotechnologies nabízí výrobní kapacitu 20 000 testů denně, kterou v řádu týdnů může navýšit na dvojnásobek. Pro vyhodnocení má laboratoře v Praze a Ostravě. Pomocí savé houbičky by se měly odebírat vzorky od výrobce Genspector. Metoda je certifikovaná pro samoodběr.

Musí to být bezpečné, chtějí zástupci škol

Zvažované testování žáků na covid-19 musí být podle zástupců škol zajištěno tak, aby nákaza neohrožovala zaměstnance škol. Místo PCR testů by pro závěrečné ročníky středních škol byly vhodnější rychlejší antigenní testy, které by mohly výsledek ukázat už před vstupem do školy, domnívá se předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý považuje za podmínku účasti personálu na organizaci testování mimo jiné očkování. Žáci by se podle něj měli testovat spíš doma.

Ministerstvo školství v pondělí předložilo vládě návrh, podle kterého by se závěrečné ročníky středních škol mohly vrátit do lavic od března se zavedením pravidelného testování na covid-19. Testovat by se mělo každých sedm až 14 dnů PCR testy například ze slin. Odběr by si dělal ve škole každý sám. V základních školách by se později mohly používat neinvazivní antigenní testy. Rozpracovat organizaci návratu žáků do škol a jejich testování dostal za úkol Ústřední krizový štáb. Jednat by o tom měl ve středu.

Zajíčkovi na návrhu vadí, že když se nákaza žáka potvrdí den po PCR testu, měla by jít celá třída do karantény. Vzhledem k tomu, že se ve třídách střídají učitelé, tak pak budou muset zůstat doma skoro všichni, míní. Jako nevýhodu PCR testů vidí i to, že jsou dražší. Za vhodnější by proto považoval antigenní testy, které sice nejsou tak přesné jako PCR testy, ale jejich výsledek je znám na místě.

Není jasné, jak by byla zajištěna ochrana zdraví zaměstnanců

Zajíček si také neumí představit, že by testování měli mít na starosti nepedagogové, jak návrh ministerstva zmiňuje. Řada škol má k dispozici třeba jednu ekonomku, sekretářku, školníka, uklízečku a několik kuchařek. Podle návrhu by u testování ve škole nemusel být zdravotník, ale měli by u něj asistovat čtyři dospělí. Přípravu vzorků pro odvoz by měl zajišťovat nepedagogický pracovník. Pokud by laboratoře nedokázaly zajistit svoz testů, mohl by to podle úřadu převzít také. 

S Černým se Zajíček shodl, že není jasné, jak by byla zajištěna ochrana zdraví zaměstnanců. Materiál ministerstva předpokládá zajištění jednorázových rukavic a respirátorů, naproti tomu na běžných odběrových místech mají pracovníci ochranné obleky, upozornili.

„Pokud bude podmínkou toho dostat děti do škol, aby byly testované, tak jsme pro,“ uvedl Černý. „Zároveň ale chceme, aby to bylo bezpečné,“ zdůraznil. Za důležité považuje, aby se vyjasnilo, kdo bude testování dělat. Pokud by to měli být učitelé, tak by se to podle něj nelíbilo ani rodičům. „Učitelé nemohou testovat děti, když to neumí, nevědí jak, nejsou k tomu oprávnění, nemají žádné ochranné pomůcky a nejsou ani oočkovaní,“ řekl.

Podle Černého by se zejména mladší školáci mohli testovat spíš doma pod dohledem rodičů a výsledek přinést do školy. Zajíček podotkl, že je otázka, zda by pak lidé dělali testy správně. „Ale to my stejně nebudeme schopni stoprocentně garantovat, že to ty děti dělají tak, jak se to má,“ uzavřel.

Testování umožní otevření škol

Pravidelné plošné testování na covid-19 by podle materiálu ministerstva mělo umožnit bezpečné znovuotevření škol i v nepříznivé epidemické situaci. Závěrečné ročníky středních škol považuje úřad v tomto smyslu za prioritní, protože je na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky a riziko šíření nákazy je v jejich případě větší než u mladších žáků. Organizace testování by podle ministerstva přitom neměla být tak náročná, protože jde o menší počet škol než třeba základních. Středních škol je v ČR kolem 1 200 a základních zhruba 4 200.

Video  Havlíček o novém systému kompenzací pro podnikatele a firmy. A balík peněz pro kongresy a veletrhy.  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud