Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Rekordní nadúmrtnost v ČR. Expertka promluvila o vlivu covidu a poklesu naděje dožití

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
9. února 2021
05:02

Česká realita není růžová. Rekordní nárůst nadúmrtnosti a největší pokles naděje dožití od druhé světové války, i to je nyní problém. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu zemřelo loni do 27. prosince 127 803 lidí, což je o 16,7 tisíc osob více než v roce 2019. Meziroční nárůst v hodnotě 15 % je tím největším nárůstem za posledních sto let. Podle demografky Kláry Hulíkové byl na podzim covid nejčastější příčinou úmrtí. Nejen o tom hovořila v pondělním Epicentru Blesk Zpráv.

„Úmrtnost byla koncentrovaná zhruba do posledních třech měsíců, vrchol byl v listopadu a to je právě to, proč i usuzujeme, že tam covid hrál zásadní roli,“ popsala demografka Klára Hulíková ve studiu Blesku extrémní navýšení hodnot úmrtnosti ve srovnání s rokem 2019.

Video  Epicentrum - Klára Hulíková  - Blesk
Video se připravuje ...

Zvýšené hodnoty celkové nadúmrtnosti i úmrtí na covid společně stoupají a klesají ve stejných týdnech, což podle vědkyně z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy poukazuje na jasnou souvislost. „Je to vidět v rozdílech té celkové nadúmrtnosti a těch úmrtí vykázaných v souvislosti s covidem….můžeme spekulovat, že vzrostla úmrtnost na jiné příčiny, ale proč zrovna ve stejných týdnech a ve stejných věkových skupinách?,“ vysvětlila svou hypotézu.

Největší zkrácení délky života od války

I když nelze v žádném případě obsahově srovnávat úmrtí, ke kterým došlo během válečných let, jedna paralela s úmrtími na covid bohužel prokazatelně existuje. „Naděje dožití klesla u mužů zhruba o rok a u žen o 0,7 roku. Když bychom se podívali zpětně, kdy došlo k tak velkému poklesu, tak bychom se k té druhé světové válce dostali. To znamená, od druhé světové války nebyl větší meziroční pokles naděje dožití, než zhruba 0.6 nebo 0,7 roků a teď je to jeden celý rok,“ uvedla Hulíková.

Covid nejčastější příčinou úmrtí

„Covid by se řadil i podle počtů, které jsou v tuto chvíli oficiálně vykázané,…na přední místa v četnosti mezi zemřelými. Sice téměř  50% úmrtí každý rok připadá na nemoci oběhové a cévní soustavy,ale to není jedna diagnóza je to skupina diagnóz,“ popsala jeden ze zásadních rozdílů při hodnocení těchto statistik.

„Zhruba okolo čtvrtiny, ale teď hodně zaokrouhluji, jsou úmrtí na nádorová onemocnění,…na chřipku je každý rok vykazováno velmi málo případů, zhruba 300 úmrtí. Pak je tam zhruba 3000 na akutní respirační onemocnění a dohromady na nemoci oběhové soustavy je to okolo 8000 ročně. A my máme vlastně na covid jen za rok 2020 přes 11000,“ vysvětlila Klára Hulíková, která je společně i s dalšími odborníky členkou Iniciativy Sníh.

Video  „Virus nemá hodinky, může vás infikovat během sekund,“ imunolog o mýtech a v čem mu Babiš nevěřil  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pokud bychom hodnotili jen to poslední čtvrtletí, nebo jen listopad, pak by podle slov Kláry Hulíkové byl covid nejčastější příčinou úmrtí. „Určitě se děje něco, co není běžné, jednoznačně. Je to něco, co si zaslouží respekt a společnost, ve které žijeme si zaslouží nějaký ohled, týkající se šíření tohoto onemocnění," řekla na závěr Epicentra demografka Klára Hulíková.

Mambas ( 1. března 2021 16:39 )

Možná by jste se měl nad sebou zamyslet a v den dožití důchodu dobrovolně zemřít. Také by jste ušetřil státu výdaje na důchod, zdravotní pojištění a možná i za léky.

violka4 ( 9. února 2021 13:15 )

takže se může snížit věk odchodu do důchodu ne,,,,

soorry ( 9. února 2021 08:15 )

Život lidí se prodlužoval, umírali později,úmrtnost klesala. Přišla epidemie, zemřeli a bylo jich více než obvykle. Až se popereme s covidem, úmrtnost klesne na několik let, prostě většina lidí zemřela v určitém období, v covidu. jen se čísla statistik přesunou.

deratizater ( 9. února 2021 07:44 )

Rodiny by se měly více nezištně starat o své seniory, nechat to vše na státu je neufinancovatelné.

deratizater ( 9. února 2021 07:39 )

Největší prasárna Babišové vlády je že díky politikaření a byrokratickým obstrukcím se nemohou doktoři a občani dostat k antivírovým lékům.Těch pár stovek balení nakoupených v Americe je tak akorát pro zbohatlíky a politiky ale běžný občan si může koupit tak akorát rakev.Ani ten účinný Isoprinosine už není nyní v lékárnách ač se vyrábí ve 40 zemích světa i u nás a nebyl by problém jim zásobit lékárny. A pochybovat o kvalitě SputnikuV či vakcínách z Číny je mrhání časem a lidskými životy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa