Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Zataženo, déšť 16°C

„Jestli je zítřek můj poslední den, bude to skvělý den.“ Veterán Tom (†100) se dojemně loučil

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
3. února 2021
19:10

Britský veterán Kapitán Tom Moore (†100) se loni na jaře stal symbolem boje proti koronaviru. Jeho dobročinná sbírka, jejíž výtěžek v hodnotě zhruba 970 milionů korun věnoval britským zdravotníkům, sjednotila Brity a inspirovala lidi po celém světě. Tomova rodina ale počátkem týdne oznámila, že se Moore nakazil koronavirem, v úterý 2. února přišla smutná zpráva o jeho smrti. Veterán se nicméně rozloučil jako pravý hrdina a věčný optimista, uvedl list Daily Mail.

„Nikdy jsem se nebál mluvit o smrti, přijde si pro každého. Často jsem myslel na to, že až umřu, uvidím se s lidmi, které jsem miloval a kteří odešli přede mnou,“ nechal se slyšet veterán. „A jestli má být zítřek mým posledním dnem, pak to bude skvělý den,“ uvedl. To jsou slova muže, který na světě prožil století a za druhé světové války sloužil v Barmě, Indii i na Sumatře. Celým životem ho provázela radostná filozofie, optimismus ho nikdy neopustil.

Moore byl dobrý člověk, nezlomný hrdina, byl to obraz národního charakteru – odmítal se nechat porazit a vždycky jako první myslel na druhé. Jak Britům bývá vlastní, byl velmi zdvořilý a nechyběl mu suchý smysl pro humor. Není proto žádným překvapením, že jeho smrt Britové chápou jako národní tragédii.

Pozoruhodný rok kapitána Moorea

Kapitán Moore má za sebou opravdu pestrý rok, díky své dobročinné sbírce se v červenci „viděl“ s královnou Alžbětou II., která ho za jeho aktivitu pasovala do rytířského stavu, se zpěvákem Michaelem Ballem nahrál verzi písně You'll Never Walk Alone, jejíž výtěžek rovněž putoval na podporu zdravotníkům. Napsal autobiografii a pomohl zřídit nadaci. Odměnila ho také letecká společnost British Airways, která mu v prosinci zaplatila let na rodinnou dovolenou na Barbados.

Kapitán Sir Tom Moore se svým životopisem. Kapitán Sir Tom Moore se svým životopisem. | ČTK/AP/Joe Giddens

Do srdcí Britů se zapsal svou sbírkou, kterou doprovázela výzva, že do svých stých narozenin, oslavil je 30. dubna, přejde stokrát svou zahradu. Celá záležitost začala ale jako rodinný vtípek během grilování loni 5. dubna. Británie v tu dobu byla už tři týdny v karanténě. V roce 2018 si při nešťastném pádu poranil kyčel a zlomil žebra, ta mu následně propíchla plíce.

„Život se má žít“

Pro aktivního devadesátníka to byla obrovská rána, najednou byl upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých. „Život se má žít a věk není žádná překážka,“ to bylo jeho motto. I jako zasloužilý senior podnikal dobrodružné výpravy, třeba do Indie a Nepálu, kde se v helikoptéře proletěl nad nejvyšší horou světa Mount Everestem. Kvůli svému úrazu se ale jen pomalu vracel zpátky k normálu, z lůžka se dostal na kolečkové křeslo, k chůzi mu pak pomáhalo chodítko.

Sám sobě slíbil, že denně bude chodit po dvoře, který je 25 metrů dlouhý, a trénovat. Jeho snahu pozorovala jeho vnoučata, kapitán Moore žil se svou dcerou Hannah, jejím manželem Colinem a jejich dětmi. Právě jeho zeť Colin Ingram byl prvním člověkem, kdo přispěl do veteránovy sbírky: „Dal jsem mu libru za jedno kolečko (zhruba 30 korun, poz. red.) a vyzval jsem ho k tomu, jestli zahradu zvládne do svých stých narozenin přejít stokrát.“ Moorea následně napadlo, že by uspořádal veřejnou sbírku.

V Británii zavládl smutek

Brity iniciativa nadchla a během 24 hodin darovali cílovou částku sbírky, ta byla v počátku nastavená na 1000 liber, tedy asi na téměř 30 tisíc korun. V tu chvíli měl Moore za sebou pouze 11 koleček na zahradě. O sbírce se dozvěděla média a brzy se o něm psalo nejen doma, ale i v zahraničí. Veteránovi fandil třeba i premiér Boris Johnson se snoubenkou nebo královská rodina.

Koronavirus v Británii: Britové se loučili s veteránem Tomem Moorem (†100), (3.02.2020). Koronavirus v Británii: Britové se loučili s veteránem Tomem Moorem (†100), (3.02.2020). | Reuters

Teď všichni jeho fanoušci truchlí, rodině kapitána Moorea kondolovali například královna Alžběta II., ministr zahraničí Matt Hancock, administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena, premiér Johnson a tisíce dalších. Na jeho počest ve středu 3. února visely britské vlajky na půl žerdi, stovky lidí přinesly květiny před veteránův dům. Květiny lidé nosili i k jeho nástěnným malbám, které zdobí celou Británii.

Video  Petříček vysvětluje nová pravidla pro cestování: Jak je to s testy při návratu do Česka?  - abl
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa