Jeho mladý život poznamenala druhá světová válka. Bojoval od roku 1944 jako dobrovolník v 1. československém armádním sboru na straně Rudé armády.

Německé jednotky pomáhal porazit v dukelské i ostravské operaci, je nositelem mnoha vojenských vyznamenání.

Zasvětil život pivu

Po válce už Václav Petras celý profesní život pracoval v pivovarnictví. Zkušenosti získával například v pivovarech v Kadani, Opavě či Ostravě.

Postupně si vyzkoušel, jaké je to být sklepmistr, sládek a nadsladovník. Brzy platil za vyhlášeného odborníka.

V 41 letech, psal se rok 1968, dostal jako mimořádný odborník nabídku řídit výstavbu nového pivovaru v Nošovicích. „Byl to šok. Ale věděl jsem, že je přede mnou vrchol mého pivovarského života. A na takovou výzvu se neříká ne,“ vzpomínal o desítky let později.

Skvělá parta

Václav Petras se vzápětí stal historicky prvním ředitelem pivovaru Radegast. Jedenáct nošovických let se pro něj stalo nejkrásnějším pivovarnickým obdobím.

„Bylo to nezapomenutelné. V pivovaru se sešla skvělá parta. Všichni dělali svou práci s obrovským nadšením a láskou,“ vzpomínal Petras. Chuť nového piva „uvařil“ s prvním sládkem Jaromírem Franzlem.

Přísahal pod sudem

Za svůj celoživotní přínos byl Petras uveden v roce 2013 do Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství.

Loni v létě se sešel se současným vedením pivovaru, který sám pomáhal stavět. „Udělalo mu radost, když si mohl na stránkách knihy 50 let pivovaru Radegast zavzpomínat na nošovickou éru. Miloval fotografii u velkého dřevěného sudu s nápisem Přísaháme pod sudem, že vodu pít nebudem,“ řekl současný manažer Ivo Kaňák.

VIDEO: Mendelu představila své univerzitní pivo.

Video
délka: 01:51.70

Mendelu představila své univerzitní pivo TV Blesk Zdeněk Matyáš