Přednostní očkování u policie? Prezidium vysvětlilo, jak to bylo doopravdy
U policie je naočkováno přes tři tisíce jejich příslušníků, v mnoha případech jde například o ochranku prezidenta nebo členy krizového štábu. Do doby, než vznikl jednotný systém očkování, policie jela podle krajských koordinátorů. Teď chtějí předejít spekulacím o „přednostním“ očkování.
K třetímu únoru bylo u Policie České republiky naočkováno celkem 3 500 policistů a občanských zaměstnanců z celkového počtu 40 358 příslušníků. Více než dva tisíce z nich pak očkování podstoupilo v Brně během zatěžování velkokapacitního vakcinačního centra.
Policistům, kteří zajišťují kritickou infrastrukturu, mezi které se řadí například ochránci ústavních činitelů, ochránci prezidenta republiky nebo členové krizových štábů, dostali nabídku na očkování.
Mezi nimi jsou i krajští ředitelé. „Ti v době nouzového stavu země, v rámci krajských krizových štábů, řídí a zajišťují akceschopnost policejních složek v daném teritoriu,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Nabídku ale nevyužil každý, pouze tři krajští ředitelé se nechali naočkovat, zbylých 11 možnost nevyužilo.
„Tento postup byl ze strany jednotlivých krajů uplatňován do doby, než byla schválena vládní strategie očkování a nefungoval jednotný postup a zvláště pak mechanismus pro využití neodebraných vakcín určených pro vysoce rizikové skupiny,“ dodala dále Rendlová.
Policie respektuje pořadí, které ve vakcinaci určila vláda, do té doby ale žádný takový systém neexistoval a policie vycházela z nabídek krajských koordinátorů. Podle Rendlové nikdo z policistů aktivně nevyhledával možnost očkovat se. O přednostní očkování tedy nešlo.
Když vláda avizovala svou očkovací strategii, zařadila policisty do prioritní skupiny 1A. „Těsně před uvedením v platnost byli přesunuti do skupiny 1B, což šlo jen těžko předpokládat,“ zakončila Rendlová.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.