Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno, déšť 13°C

Babiš chce nakoupit „koktejl“, který uzdravil Trumpa. Experimentální lék čeká na schválení

Autor: ČTK - 
28. ledna 2021
15:59

Česko má zájem o nákup léku proti nemoci covid-19 od americké firmy Regeneron. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jde o lék na bázi monoklonálních protilátek, který jako první v Evropské unii hodlá nasadit Německo. Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kláry Brunclíkové jde o neregistrovaný lék, který je nadějný, zatím ale nemá definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu.

„Hledáme kontakt na výrobce. Máme o to zájem, budeme se snažit to nakoupit,“ řekl ČTK Babiš.

Podle mluvčí SÚKL může neregistrovaný lék pro použití za pandemie povolit ministerstvo zdravotnictví, jako to dříve udělalo například s experimentálním lékem Remdesivir. „Je nutno si ale uvědomit, že se sice jedná o nadějné léky, prozatím ale nemají definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu-19,“ uvedla Brunclíková.

Schválení by muselo proběhnout na evropské úrovni

Registraci nemůže léku vydat každý stát sám, stejně jako u vakcín proti covidu-19 by musela registraci udělit Evropská komise na základě stanoviska Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Experimentální léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo podle nedávného vyjádření německého ministra zdravotnictví Jense Spahna 200.000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (v přepočtu téměř 10,5 miliardy korun). Hodlá je nasadit na univerzitních klinikách. Nové léky mají podle Spahna pomoci u rizikových pacientů v rané fázi nemoci předejít jejímu těžkému průběhu.

Monoklonální protilátky se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Podle německého ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci. Německé ministerstvo zdravotnictví zajistilo podle německého nedělníku Bild am Sonntag léky od dvou amerických firem. Jde o přípravky Casirivimab/Imdevimab od firmy Regeneron a o protilátku Bamlanivimab, kterou vyvinula farmaceutická společnost Eli Lilly.

mikes15 ( 29. ledna 2021 09:03 )

Doufám jen že se Babiš udrží co nejdéle moci, je to náš nejlepší premiér od Listopadu 89! Být tam někdo jiný, tak by se akorát lhaho s tím že je to naprosto normální jelikož jde o politiku

soucasny pametnik ( 29. ledna 2021 06:41 )

Jestli je to s Panem Zimou opravdu tak zle jak pisete , tak by nejaky Landa mohl na jeho podporu udelat koncert . Moderovat ten koncert by potom mohl znamy zvanil narcis tuneldedek zlodej parchant klaus. Doufam ze jsem na zadny sayraytuv titul nezapomnel. U landy je to jednoduche. To je jenom prosty blbec.

1pravda1 ( 28. ledna 2021 23:42 )

je to lék na bázi silných protilátek - dnes to probírali v tv s nějakým lékařem, TAK SLÁVA, JE PRAVDA, ŽE TRUMP SE UZDRAVIL VELMI RYCHLE TAK SNAD PŘI PRVNÍCH PŘÍZNACÍCH PODAT OKAMŽITĚ LÉK A NEBUDOU SNAD VÁŽNÉ PŘÍPADY... BORIS JONSON SE TAKÉ VYLÉČIL RYCHLE, NA TO JAKOU VELKOU NÁLOŽ VIRU DOSTAL.... chlubil se tím, že chodil po nemocnicích a podával si ruku s nemocnými - tak nevěřil, že covid existuje... řeči něco jako rektor Zima nyní údajně na mimotělním oběhu a v umělém spánku...

.tg.bb ( 28. ledna 2021 21:28 )

Ono je to Babiš samozřejmě jinak - když může nakoupit Německo, proč by nemohlo nakoupit Česko. Ale hodíme to na ošklivou EU. Taky se divím, že jsme nevyviinuli vlastní vakcínu, vždyť madam Adámková měla tak pěkně nakročeno! 😁😁😁

frantacizek ( 28. ledna 2021 21:05 )

tak tím Sputnikem otestujeme náčelníka Prymule a jeho blízké i vzdálené příbuzenstvo. Já jsem pro.. Určitě z toho bude happy, když to tak prosazuje. Není to prověřená vakcína.

Zobrazit celou diskusi
Další videa