Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Bude to bolet a hrozí infekce: Babiš nákup nevhodných jehel z Číny hodil na Brusel

Aktualizováno -
28. ledna 2021
15:10
Autor: dst - 
28. ledna 2021
09:50

Do Česka mají v sobotu 6. února přijít z Číny další pomůcky k očkování. Dva miliony stříkaček s pevnou jehlou však nejsou pro vakcinaci vhodné. K tomu jsou ještě podle šéfky sester Martiny Šochmanové bolestivější a zároveň se jejich používáním zvyšuje riziko infekce. Za expresní leteckou dopravu ministerstvo zdravotnictví zaplatilo příplatek ve výši více než 3 milionů korun. „Nejsou vhodné pro Pfizer, ale jsou pro jiné vakcíny,“ poznamenal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ale právě očkovací látky od Pfizeru jsou v Česku na rozdíl od dalších alespoň dostupné, píše iRozhlas. Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci uvedl, že šlo unijní tendr a že Česko nakupovalo jehly a stříhačky hlavně ze Slovenska.

Resort od čínské firmy Wuxi Yushou Medical Appliances v rámci společného evropského tendru nakoupil 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou za 1,7 milionu korun. Původně měl být materiál převezen lodí, ale došel by pravděpodobně až v dubnu. Proto stát zaplatil za expresní leteckou dopravu. Cena dopravného ale tak vyšla dvakrát dráž než samotný nákup zdravotnických pomůcek.

Očkování v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Očkování v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. | Blesk:David Malik

Zdravotníci, podle reportérů Radiožurnálu a serveru iRozhlas.cz, varují, že stříkačky s pevnou jehlou se pro očkování nehodí. Pro natažení vakcinační látky i pro její aplikaci se totiž použije stejná jehla, což se obvykle nedělá. Na natáhnutí vakcinační látky se užívá jiná jehla než ta, která proniká do těla. „Pokud s jehlou vstupujete do lahvičky s očkovací látkou, tak ji ztupíte. A pokud s ní pak ještě vstupujete do svalu, tak jsou to dva vstupy,“ dodává šéfka České asociace sester Martina Šochmanová. Podle ní se také zvyšuje riziko infekce a očkování je zároveň bolestivější.

Potíže by mohly nastat také při dávkování. Na rozdíl od ideálních bulharských jednomililitrových stříkaček jsou ty čínské dvoumililitrové. Natahování látky do nich tak nemusí být přesné. Obzvlášť ve chvíli, kdy má být z jedné lahvičky od Pfizeru použito 6 dávek namísto 5.

Vláda za své kroky schytala obligátní kritiku od Miroslava Kalouska. „Scenáristé sitkomů jistě blednou závistí,“ poznamenal ironicky na twitteru. Vládní kroky označil za komedii, které se ale nedá smát, když jde o životy lidí a jejich peníze. Do vlády se také opřel bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. „Držkujete, dostanete Sputnik a bude to bolet,“ napsal na svém účtu.

Babiš tvrdí, že problém je v Bruselu

Česko si objednalo stříkačky a jehly na očkování proti koronaviru prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) hlavně ze slovenské Chirany. Dodávku z Číny vysoutěžila Evropská unie, řekl premiér Babiš po jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

Česká republika si podle premiéra objednala prostřednictvím SSHR šest milionů stříkaček a šest milionů jehel a k tomu si objednala 800 000 stříkaček a jehel k naředění vakcíny fyziologickým roztokem. „Neobjednávali jsme to z Číny. Je tam hlavně dodávka z Chirany ze Slovenska, ta je šest milionů stříkaček,“ dodal Babiš.

Podle ministerstva zdravotnictví jsou čínské stříkačky určené na ředění vakcíny. S dodávkami od dalších výrobců počítá na jaře. „V průběhu dubna a května přijde z Bulharska 12 mil. jehel a stejný počet stříkaček pro samotné očkování. Dodávku objednala EU. ČR má dost jehel i stříkaček,“ napsalo ministerstvo na twitteru.

Babiš zdůraznil, že u čínských stříkaček jde o dodávku, kterou zajišťovala Evropská unie, která nakoupila jehly a stříkačky pro všechny členské státy. „Vysoutěžila to Evropská unie, ne Česká republika,“ řekl. Česko se o dodávky přihlásilo v listopadu a objednalo podle premiéra 12 milionů jehel, 12 milionů stříkaček a 1,8 milionu stříkaček k ředění.

arbitr ( 28. ledna 2021 16:01 )

V pohodě, jaro se blíží, oni asi myslí na prvosenky...

arbitr ( 28. ledna 2021 15:59 )

Ví Bůh, proč roušky, respirátory, stříkačky, jehky a hlavně vakcíny nenakupujeme v potřebném množství od spojenců v EU a USA?

arbitr ( 28. ledna 2021 15:56 )

Omlouvám se -chřipka 1x, proti tetanu několik dávek...

arbitr ( 28. ledna 2021 15:55 )

V posledních pár letech jsem absolvoval očkování proti vzteklině, před tím proti žluté zimnici, pak proti chřipce a několik dávek proti tetanu - po každé jinde, ale vždy bylo nataženo a aplikováno stejnou jehlou...
ostatně co jsme si objednali, to nám dodali - jedno od kud, spíče KDO to objednal.
Teď jenom vyčkat, až v BIS rozhodnou, zda za to může Putin, předseda vlády Babiš, nebo čínské tajné služby.

kundazlan ( 28. ledna 2021 15:18 )

No co, tak je v Drop-Inu rozdají feťákům

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa