Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Zataženo, déšť 12°C

„Nekončící pocit zmaru a zoufalství.“ Dodávky firem napojených na gastro kroužily na protest kolem Úřadu vlády

Autor: ČTK - 
21. ledna 2021
16:42

Protest proti vládním protiepidemickým opatřením a podle nich nedostatečným kompenzacím pořádali dnes odpoledne u úřadu vlády zástupci firem napojených na gastronomii. Kolem budovy jezdily dodávky, kterých se podle organizátorů mělo do protestní akce zapojit 150. Protestující firmy chtějí po státu stejné kompenzace, jaké dostávají uzavřené restaurace a hotely. Vládu také žádají, aby umožnila fungování gastronomie alespoň v omezeném režimu. Podnikatelé zatím žádné jednání s vládou přislíbené nemají.

Dodávky začaly kolem Strakovy akademie jezdit kolem 13:20. Na autech byly nalepené nápisy jako „Vláda nás pohřbívá zaživa“, „100 000 pracovních míst v ohrožení“ nebo „Je nás 100 000 a vládu nezajímáme!“. Dopravu spíše zhušťovaly, úplně ji nezastavily.

Zástupci firem, které podnikají v oborech napojených na gastronomii, žádají od státu stejné kompenzace, jaké mají zavřené restaurace a hotely. Současná opatření jsou podle nich likvidační, každý den omezení kvůli koronaviru je podle prohlášení posouvá blíže ke krachu.

Nárok na kompenzaci by podle organizátorů protestu měla mít společnost, které klesly tržby v segmentu hotelů a restaurací o polovinu proti srovnatelnému období a u které tvoří příjmy od restaurací a hotelů alespoň 30 procent z celkových tržeb. Za každého zaměstnance a kalendářní den firmy požadují 500 korun a kompenzaci nákladů nájmů za provozní, skladové nebo kancelářské prostory. Podniky chtějí dostat podporu zpětně od října do konce platnosti vládních omezení.

„Zmar a beznaděj“

„Jsme tu proto, že nás sem dohnal nekončící pocit zmaru, beznaděje a zoufalství,“ řekl na tiskové konferenci majitel firmy FANY Gastroservis Pavel Faiereisl. Deset měsíců se podle něj firmy snaží upozornit na problémy firem z oboru, nic se ale neděje, vláda je ignoruje. „Po 30 let se tu formoval a následně vznikl celý samostatný sektor dodavatelů zboží a služeb, který vytvořil desítky tisíc pracovních míst a je obsluhován tisíci živnostníky a stovkami firem,“ řekl podnikatel. Podle něj mají tyto firmy na HDP větší podíl než průmyslová výroba.

Do protestu se zapojily například firmy FANY Gastroservis, PM Laundry, Vectron systém, CIPA, Šandera, Elko, JIP nebo Le Patio Group. Pokud vláda nevyslyší jejich volání, připraví silnější nátlakové akce. Dnešní prakticky neomezila dopravu, v budoucnu by tomu tak už být nemuselo, uvedli.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa