Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno, déšť 13°C

„Nechceme Bidena, chceme pomstu.“ Demonstranti po inauguraci poničili sídlo demokratů

Autor: ČTK - 
21. ledna 2021
06:58

Protivládní a antifašistické skupiny se v západoamerickém Portlandu v jinak klidném inauguračním dni dostaly do potyčky s policií a poničily sídlo Demokratické strany. Výtržníci protestovali proti uvedení nového prezidenta Joea Bidena do úřadu a požadovali ukončení policejního násilí a imperialismu, napsala dnes agentura Reuters.

Policie v Portlandu zatkla osm lidí ve věku 18 až 38 let kvůli podezření z držení nepovolených zbraní, výtržností nebo zapalování ohňů. Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět muže oblečené v černém, se zakrytými obličeji, kteří rozbíjeli okna a prosklené dveře v oregonském sídle demokratů. Přes stranické logo nasprejovali anarchistický symbol.

Předtím, než vtrhli do politického sídla, se ze skupiny zhruba 150 protestujících odtrhlo několik lidí, kteří se pustili do potyčky s policií - podle bezpečnostních složek během toho nedošlo k větším zraněním. Proti davu policisté v jednu chvíli zasáhli dýmovnicí.

„Nechceme Bidena. Chceme pomstu za policejní vraždy, imperialistické války a fašistické masakry,“ psalo se na transparentu, pod kterým skupina pochodovala.

Video Přísaha Joea Bidena - Reuters

Přípravy na Bidenovu středeční inauguraci ve Washingtonu provázely obavy z nepokojů a dalších demonstrací radikálních příznivců odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa, kteří začátkem měsíce zaútočili na sídlo Kongresu.

Při nepokojích, které bezpečnostní složky dlouho nedokázaly dostat pod kontrolu, zemřelo pět lidí. Na bezpečnost středeční akce proto dohlíželo asi dvaapůlkrát více příslušníků národní gardy, tajné služby a policistů než při minulých inauguracích.

wp3t ( 21. ledna 2021 12:36 )

To je legrajda. Už ani multikulturní média se nevyznají v tom falsflagování. Antifašisti, příznivci Trumpa, no ty má svatá dobroto.

Antifa neboli bartošování je vždy příznivec levice, v Evropě už mají v hlavě téměř vykomunistováno. Hoši si zapomněli vyměnit plakáty nebo na to už kašlou bo ví,
že to multikulturní média stejně hodí na hrb Trumpetovy, stejně jako útok na zimní palác, totiž Kapitol.

Zobrazit celou diskusi
Další videa