Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Hospodští na protest proti vládním opatřením rozsvítili v Praze „pivní“ řetěz. Lidé si mohli zatlouct hřebík do rakve

Aktualizováno -
3. ledna 2021
17:53
Autor: ČTK - 
3. ledna 2021
16:39

V Praze v neděli proběhl pokojný protest iniciativy za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Kolem třetí hodiny odpoledne začalo několik desítek příznivců pokládat světelnou cestu od úřadu vlády, která pokračovala až na Staroměstské náměstí. "Cesta naděje" z půllitrů a skleniček se svíčkami má podle zástupců iniciativy upozornit na kritickou situaci malých a středních živnostníků a podnikatelů. 

Demonstranti žádají vládu, ať ukončí opatření kvůli koronaviru. Chtějí také zálohy pro provozovatele uzavřených podniků v určité výši. Stěžují si i na špatnou komunikaci vlády.

Světelný řetěz lidé vedli přes Mánesův most a Kaprovu ulici, na trase bylo několik stánků. Například na Staroměstském náměstí stál stánek s výzvou k otevření ekonomiky Česka a na Klárově byla rakev, která symbolizovala pohřeb gastrosektoru. Lidé do ní zatloukali hřebíky. Zástupci iniciativy také lidem rozdávali půllitry se svíčkami. Rakev minulý týden vozili na protest proti uzavření lyžařských areálů také ubytovatelé a podnikatelé v Krkonoších. Lidé do ní zatloukali hřeby na znamení nesouhlasu s opatřeními.

Někteří protestující si dnes na Klárov donesli také vlajky, část lidí neměla roušky. Protest byl převážně poklidný. Pouze kolem 16:00 vznikla, zřejmě právě kvůli nenošení roušky, slovní roztržka mezi policisty a několika účastníky. Někteří demonstranti pak k policistům skandovali: "Nechte je být" nebo "Gestapo."

Otevřete ekonomiku!

Podle zástupců výzvy se 6. ledna musí v Česku znovu „otevřít ekonomika“. Ve vyjádření pro ČTK to uvedli majitel restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček, majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert a další člen iniciativy David Biksadský. Účastníci protestu také mohli podepsat petici za zrušení opatření.

Zástupci iniciativy také požadují, aby během týdne přišla záloha pro všechny uzavřené podniky v minimální výši 50 procent z obratu minulých let a v řádu několika dní byl vypsán i program na záchranu fyzických osob, které "o vše přišly" a potýkají se s dluhy z podnikání. Janeček a další zástupci iniciativy míní, že stát na krachující podnikatele zapomněl. Kritizují také to, že dosud neběží program COVID gastro, případně nějaká z alternativ. Stávající systém kompenzací iniciativa už dříve označila za složitý, neprůhledný a nespravedlivý.

Kritizují vládní chaos

„Tato vláda se nepoučila z jarní pandemie, vykašlala se na letní přípravu a zcela podcenila nástup druhé vlny. Jejich restriktivní opatření byla polovičatá a nikdy se nedotkla nadnárodních korporací nebo květinářství. Vláda si vybrala sektor ve svém chaotickém tažení, který tuto vládu nikdy nevolil a hodil se jako obětní beránek,“ uvedli zástupci Chcípl PES. „Přitom to bylo tak jednoduché a spravedlivé, použít program z Rakouska nebo Německa a poskytnout určité procento z obratu z minulých období,“ míní restauratéři.

Zástupci výzvy Chcípl PES protestovali proti vládním opatřením už dříve. V minulosti například nechali své podniky otevřené i po 20:00, což byla nařízená zavírací hodina. Stravovací zařízení jsou od loňského března už potřetí odkázána na prodej jen přes výdejní okna, která mohou fungovat jen mezi 05:00 a 20:59. Využívat mohou případně rozvoz.

jonn ( 3. ledna 2021 21:33 )

Hospodské zajímají akorát prachy .Zdravý národa je nezajímá

to-snad-ne ( 3. ledna 2021 20:39 )

Vždycky hlavně pištějí ti, jimž to neslo nejvíc.

to-snad-ne ( 3. ledna 2021 20:29 )

Naprosto souhlasím, jen malá oprava, většinu bordelu, tady dělají venkovské naplaveniny, kterých je tady bohužel většina.

ferrys ( 3. ledna 2021 18:09 )

Já bych sem na to pozval cizí novináře a turistym ať názorně vidí, jaká je v Praze pakáž.Nedivím se že tam zvolili kravařku Němcovou a primátorem mají piráta.To jsem se opravdu pobavil, na co si vlastně hrají?A na koho chtějí dělat ramena?

e.lesanova ( 3. ledna 2021 16:56 )

"Pobavil" jeden z nejzazobanějších "hos­podský­ch".­..ma­jitel Šeberáku...možná by těm ostatním patolízalům měl sdělit, co mu jeho hospodské a jiné aktivity za celá léta už vydělaly milionů a bez nějakého odvodu do státní kasy

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud