Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Očkování v lékárnách startuje. Svižní Britové dělají to, o čem Babiš zatím jen mluví

Autor: ČTK - 
14. ledna 2021
16:10

V Británii se začíná proti covidu-19 očkovat i v lékárnách. Vláda tak chce splnit svůj cíl a podat vakcínu do poloviny února 15 milionům lidí z rizikových skupin, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. O očkování v lékárnách mluví v Česku i premiér Andrej Babiš (ANO), zatím jde ale o plán v rovině úvah, ke kterému chybí legislativní opora.

„Lékárny jsou v srdcích našich obcí a budou zásadní při očkování, neboť budou dobře dostupné všem, kteří mají teď právo dostat vakcínu,“ uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do lékáren ve čtvrtek podle agentury DPA dorazily první dávky vakcíny. Na konci února by se mělo očkovat ve stovkách z nich po celé zemi.

V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, minulý týden se začala podávat i vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Podle vládního webu se podařilo první dávkou jedné z vakcín naočkovat 2,6 milionu lidí a 428 000 z nich dostalo už i dávku druhou.

I v Británii jsou nemocnice na pokraji kapacit

Tento týden se v Anglii otevřelo také několik velkých očkovacích center, mimo jiné v Londýně, Bristolu či Manchesteru. Aby se dosáhlo stanoveného cíle 15 milionů naočkovaných v polovině února, musela by se vakcína každý týden podat více než dvěma milionům lidí.

V Británii se začíná očkovat proti covidu-19 i v lékárnách (14. 1. 2021). V Británii se začíná očkovat proti covidu-19 i v lékárnách (14. 1. 2021). | Reuters

V Británii, která má 67 milionů obyvatel, od počátku prosince opět rostou denní přírůstky nakažených, minulý týden se několikrát dostaly nad 60 000. Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 3,2 milionu lidí. S covidem-19 v Británii zemřelo přes 84 000 nakažených. V britských statistikách úmrtí se objevují pouze lidé, kteří měli během čtyř týdnů před smrtí pozitivní test na koronavirus.

Mnoho nemocnic po celé zemi je na pokraji svých kapacit. Ve středu premiér Boris Johnson uvedl, že se vzhledem k nepříznivé epidemické situaci brzy začne očkovat 24 hodin denně.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud