Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Starosta (†71) vyhrál volby z nemocničního lůžka. Covid neporazil, zdevastoval mu plíce

Autor: Darina Jíchová - 
14. ledna 2021
13:22

Starosta brazilského města Goiânia Maguito Vilela (†71) se během podzimu nakazil koronavirem, v nemocnici strávil 80 dní, a dokonce i nástup do úřadu absolvoval z nemocničního lůžka. V prosinci se zdálo, že infekci porazil, koronavirus mu ale těžce poškodil plíce a Vilela potřeboval operaci. Starosta bohužel po zákroku zemřel, informoval list Daily Mail.

Vilela se o úřad starosty ucházel na podzim roku 2020 v dodatečném kole voleb, v říjnu se ale nakazil koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Politik skončil v nemocnici, kde ho museli zaintubovat a následně převézt na jednotku intenzivní péče. Jeho stav byl vážný, když se 29. listopadu vyhlašovaly výsledky voleb, byl pod sedativy. Téměř tři měsíce bojoval s nákazou a v prosinci se zdálo, že je z nejhoršího venku.

Rentgeny a další vyšetření však ukázaly, že koronavirus Vilelovi vážně poškodil plíce a lékaři naplánovali operaci, kterou starosta podstoupil minulý čtvrtek. Podle lékařů politik podlehl komplikacím spojeným s koronavirem a infekcí plic tento týden ve středu 13. ledna.

Vilela měl za sebou dlouhou politickou kariéru, v letech 1995 až 1998 sloužil jako guvernér státu Goiás, následně působil v senátu. V loňském dodatečném kole voleb stanul proti Vanderlanu Cardosovi, kterého porazil s 52,6 procenta hlasů. Úřadu starosty se ujal 1. ledna letošní roku, přísahu skládal v nemocnici.

Poškozené měl plíce i ledviny

Politikův boj s koronavirem začal 20. října, kdy u něj testy nákazu potvrdily, o dva dny později ho přijali do nemocnice v Goiânii. Nicméně lékaři jeho stav zhodnotili jako vážný a rozhodli se pro převoz do nemocnice v São Paulu. V tu dobu měl zaníceno už 75 procent plic, Vilela měl obtíže s dýcháním a na respirátoru byl až do 8. listopadu. Pak přišlo drobné zlepšení, ale nevydrželo dlouho, o týden později ho zase museli intubovat.

Lékaři ho 17. listopadu museli připojit na mimotělní podporu života EMCO, o týden později přistoupili k tracheotomii. Teprve na samém počátku prosince měl Vilela poprvé negativní test na koronavirus, 5. prosince byl odpojen od přístrojů a lékaři mu začali snižovat dávku sedativ. Kromě plic mu infekce poškodila i ledviny a musel na dialýzu.

Koronaviru podlehly i starostovy sestry

Vilela si byl vědom nebezpečí koronaviru, v srpnu nemoci podlehly v rozmezí 10 dnů jeho dvě sestry. Nelma Vilelaová (†76) zemřela 18. srpna, v den, kdy byla hospitalizována. Nelita Vilelaová (†82) strávila na jednotce intenzivní péče 2 týdny, nakonec i ona však 28. srpna na koronavirus zemřela.

Brazílie je v současnosti třetím nejpostiženějším státem světa, koronavirem se zde od počátku pandemie nakazilo přes 8,2 milionu lidí. V rámci Latinské Ameriky je Brazílie epicentrem nákazy, kde denně stoupají nejen počty nakažených, ale i obětí. Celkem v zemi na koronavirus zemřelo už více než 205 tisíc pacientů.

Video „Nová mutace koronaviru není důvodem k panice.“ Expertka zmínila i spekulace o nakažlivosti - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud