Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Opakovaný covid? Vědci řekli, jak dlouho je člověk po prodělané nákaze imunní

Autor: ČTK - 
17. ledna 2021
22:15

Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, budou vůči ní s vysokou pravděpodobností imunní nejméně pět měsíců. Vyplývá to z britské studie, o které ve středu informovala agentura Reuters. Podle vědců nicméně existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou koronavirus dál přenášet a šířit.

Studie britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) ukazuje, že opětovné nakažení koronavirem u lidí, kteří prodělali covid-19 a vytvořili si protilátky, je velmi vzácné. Z 6614 lidí, převážně britských zdravotníků, kteří se účastnili studie, se jich znovu nakazilo jen 44.

Odborníci ale upozorňují, že podle výsledků studie je nyní riziko opětovné infekce u lidí, kteří se nakazili za první vlny pandemie loni na jaře, poměrně vysoké. Zmiňují také, že lidé s imunitou, kterou získali po prodělání covidu-19, mohou virus SARS-CoV-2 přenášet v nose a hrdle, a neúmyslně jej tak šířit.

„Existuje pořád riziko, že virus chytnete a přenesete na jiné“

„Víme nyní, že u většiny lidí, kteří se virem nakazili, se vyvinuly protilátky, a oni jsou tak chráněni před opětovným nakažením, ale není to stoprocentní. Také zatím nevíme, jak dlouho ta ochrana trvá,“ řekla Susan Hopkinsová z PHE, která je spoluautorkou studie.

„Takže pokud si myslíte, že už jste nemoc prodělali, a jste tak chráněni, vězte, že je vysoce nepravděpodobné, že se u vás vyvine závažná infekce. Existuje ale pořád riziko, že virus chytnete a přenesete na jiné,“ dodala Hopkinsová.

Odborníci upozorňují, že ve své studii nezkoumali protilátky, které se vytvoří po podání vakcín proti covidu-19. Těm se chtějí věnovat v následném výzkumu. Zjistit v něm chtějí i to, zda mohou protilátky po prodělání covidu-19 v těle vydržet i déle než pět měsíců.

O testech na covid-19 čtěte ZDE >>>

abil ( 18. ledna 2021 15:53 )

To mela tedy znama Blatneho mimoradnou smulu, kdyz se podle jeho trzeni nakazila behem 3 mesicu dokonce 3x. Jak to, ze se o takovem pripadu nepise vsude ve svete???
Nejsem lekar a tak by mne zajimalo, jak je to s prenasenim nakazy u ostatnich virovych chorob? Clovek, ktery je prodelal uz nemuze nakazit nekoho jineho a covid je odlisny i v tomhle smeru?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa