Slováci kašlou na opatření, vláda přitvrdila zákazy a Čaputová zmínila prohýřenou noc

Aktualizováno -
31. prosince 2020
18:40
Autor: ČTK - 
31. prosince 2020
18:15

Slovenská vláda se rozhodla od Nového roku zpřísnit opatření proti šíření nákazy koronavirem, a to i o zákaz návštěv v domácnostech. Zavírají se také lyžařská střediska. Kabinet premiéra Igora Matoviča restrikce zavádí poté, co Slovensko zaznamenalo ve středu rekordních 6315 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Je to nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie. Celkem se v zemi s 5,5 miliony obyvatel nakazilo 179.543 lidí, z nichž 2138 zemřelo.

Matovič podle webu Denníku N oznámil přijetí přísnějších opatření poté, co ho k tomu už několik dní vyzývalo konsilium odborníků i koaliční kolegové. Mnozí experti navrhovali zavést přísnější uzávěru již před Vánoci. Premiér avizoval, že vláda na dnešním mimořádném zasedání má schválit zákaz domácích návštěv. Přísnější opatření budou platit už od nadcházející půlnoci. Tedy podle Denníku N už nebude platit ani výjimka na vytváření takzvaných bublin, ve kterých lidé prožili vánoční svátky.

Právě nedodržování doporučení a opatrnosti při setkávání v domácnostech se dnes jeví jako nejzásadnější epidemiologický problém. Bohužel, mnozí lidé chodí po návštěvách křížem krážem... a nemocnice kolabují,“ napsal premiér a vyzval lidi, aby zrušili plány na bujaré silvestrovské oslavy a zůstali doma.

Silvestrovské party na horských chatách a konec lyžování

Ministr dopravy Andrej Doležal také oznámil, že s dneškem musí zastavit provoz lyžařská střediska a že hotely nebudou moci přijímat nové hosty. Ti, kteří už v nich ubytovaní jsou, mohou zůstat, pobyt si ale nemohou prodloužit.

Podle Denníku N za současnou situaci může selhání Matovičovy vlády: na chaty se až doposud sjížděly party lidí z různých končin Slovenska na oslavy silvestra, hotely jsou otevřené a ještě dnes jezdily vleky. V nemocnicích se přitom odehrává peklo.

Prezidentka Zuzana Čaputová lidem připomněla, že silvestrovská noc do velké míry určí epidemickou situaci nejbližších dnů a týdnů. „Jedna prohýřená noc nestojí za vyčerpání zdravotníků u nových pacientů s covidem a nestojí ani za ohrožení zdraví nás a našich blízkých,“ uvedla Čaputová, která Slováky vyzvala k opatrnosti a zdrženlivosti.

Česká republika, která má ve srovnání se Slovenskem přibližně dvojnásobný počet obyvatel, podle dnešní informace ministerstva zdravotnictví zaznamenala ve středu rovněž rekordní denní nárůst 16.939 pozitivních testů na koronavirus.

Video  „Symbol plný naděje.“ Spot vlády ke startu očkování v Česku  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Podle serveru aktuality.sk kromě 6315 pozitivních PCR testů přibylo na Slovensku během uplynulého dne také 5954 lidí, u nichž byly pozitivní antigenní testy.

Slovenská vláda se naposledy sešla v úterý, kdy prodloužila nouzový stav o 40 dnů a zákaz vycházení do 10. ledna, připomněl server Teraz.sk. Dodal, že kabinet dal do zákazu dvě desítky výjimek, které se týkaly nejen nezbytných životních potřeb, ale i rekreace či návštěv blízkých, přestože konzilium odborníků varovalo, že taková opatření jsou nedostatečná.

asijo ( 1. ledna 2021 05:05 )

Ještě máš doma schované bony,které ti zůstaly.

dr.x.crement ( 1. ledna 2021 00:57 )

Tož pokud jsi byl komunistcký papaláš,tak ses měl opravdu výborně.Někteří papaláši rádi nakupovali i v Tuzexu.

dr.x.crement ( 1. ledna 2021 00:53 )

Líbí se mi,jak paní Čaputová dobře komunikuje.Náš Zeman je už dlouho za zenitem.
Ovšem pozor : boj se nevyhrává jen na bojišti,ale dlouho před bitvou se musíme na protivníka připravit.!!Mít dobré nemocnice s dobrým personálem.To především.
Vakcinace je asi to jediné řešení,celonárodní testy=vyhozené peníze z okna.
Jinak se nepohneme z místa ,jako veverka na kolotoči.

asijo ( 1. ledna 2021 00:48 )

Ještě snad někdo věří,že jsme se za komunistů měli oproti dnešní totalitě špatně?

cyrilko ( 1. ledna 2021 00:22 )

A čo ak si tie percentá v prieskumoch Babiš kupuje? Dobre on vie aj s jeho poradcami, že preferencie je 80% úspechu vo voľbách. Je to mazaný ŠtB-ák, ktorý má ekonomickú aj politickú moc v štáte. Nebude ľahké sa zbaviť takého lúzera.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa