Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Bavorsko blokuje Česku 100 míst na JIPkách pro nemocné covidem. „Velkorysé gesto,“ děkuje Babiš

Autor: ČTK - 
4. listopadu 2020
13:38

Bavorsko rezervuje pro případ české potřeby 100 lůžek intenzivní péče. Žádost o pomoc, pokud by to bylo nutné, by podalo ministerstvo zdravotnictví. Na tiskové konferenci po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Politici nehovořili o konkrétních možnostech spolupráce, co se týče personálního zajištění nemocnic, řekl Babiš na dotaz ČTK. Český premiér dále vyloučil úplné uzavření hranic s Německem, i podle Södera by to mělo negativní dopad na ekonomiku obou zemí.

„Tento projev solidarity je pro nás důležitý. Domluvili jsme se, že pokud by to bylo potřeba, a doufejme že to nebude potřeba, tak aktivace by přišla ze strany našeho ministerstva zdravotnictví,“ uvedl Babiš. „Je to samozřejmě velkorysé gesto a chci jen potvrdit, že v případě potřeby na bavorské straně budeme postupovat recipročně,“ dodal. Podle Babiše po celou dobu koronavirové epidemie solidarita v Evropě funguje.

Babiš také poděkoval Söderovi za to, že bavorská vláda hradí testy pro zahraniční pracovníky, kteří mají povinnost nechat se jednou za týden otestovat na covid-19. Německo zařadilo Česko od 25. září mezi rizikové oblasti. Návštěvník, který nemá výjimku a neprokáže se negativním testem na covid-19, musí na 14 dnů do karantény. Čeští pendleři mají od bavorské vlády výjimku.

„Vylučuji, že by mohlo dojít k uzavření hranic,“ řekl Babiš. Ani podle Södera to není v plánu. „Učinili jsme celou řadu důležitých kroků, které mají rozšiřování pandemie zabránit. Jde nám především o to, abychom zachovali funkční ekonomiku, hospodářské podniky, školy a mateřské školy. Dobré je, že otevřené hranice jsou na obou stranách doprovázeny analogickými a velmi podobnými opatřeními. Pro nás je důležité, aby i lidé z Česka mohli přijíždět. Máme celou řadu zaměstnanců z Česka, kteří pracují zejména ve sféře ochrany zdraví a medicíny,“ poznamenal bavorský premiér.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud