Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Kam letos na hory: Na lyžovačku v Itálii (zatím) zapomeňte. Co Rakousko a Německo?

 • Autor: mav - 
  28. 11. 2020
  16:00

  Horské resorty po Evropě by se teď normálně chystaly na začátek sezony, jenže pandemie covid-19 má veliký dopad – ovšem v některých zemích větší než v jiných. Server The Local přináší přehled, kdy kde bude zimní lyžování možné. Na oblíbená italská střediska ale alespoň prozatím zapomeňte.

  Jen v Alpách se nachází víc než třetina lyžařských areálů celého světa, v Evropě odvětví vynáší 34 miliard eur (888 mld. Kč). V každé zemi i na úrovni Evropské unie se teď vedou debaty, kdy by lyžařské resorty měly otevřít. Některé vlády chtějí umožnit vlekařům a hotelům vydělávat, jiné vidí prioritu v ochraně zdraví. Vyvolává to napětí a obavy, že některé země své sjezdovky otevřou, a odlákají tak i hosty od sousedů, kteří se pandemie obávají víc.

 • 1.Francie

  Minulý čtvrtek premiér Jean Castex oznámil, že zimní sporty budou během vánočních prázdnin povoleny. Jenže... „Každý má svobodu odjet do resortů, užít si čistý vzduch krásných hor, otevřené budou obchody, ale bary a restaurace ne. A veřejnosti budou zavřené všechny vleky a kolektivní infrastruktura,“ uvedl premiér. V úvahu tak připadají běžky, výšlapy se sněžnicemi, sáňky… nebo šlapaní do kopce i se sjezdovými lyžemi.

   V úterý prezident Emmanuel Macron varoval, že koronavirus znemožňuje rychlé otevření zimních sportů; doufá v povolení v lednu.

 • 2.Německo a Itálie

  Stejně opatrná je kancléřka Angela Merkelová. Ve středu se snažila přesvědčit ostatní evropské země, ať je také neotvírají, a to do 10. ledna. „Klasické prázdniny na horách prostě mít nemůžeme,“ prohlásil Markus Söder, předseda vlády Bavorska, v němž se nachází většina německých lyžařských středisek. „Jsem pro společnou dohodu na evropské úrovni: zavřené vleky, žádné lyžování.“ Německé sjezdovky tak zůstávají zavřené, píše The Local.

  Itálie

  Obvykle se tamní resorty otevírají začátkem prosince, letos to tak slibně nevypadá. Mnohé severní oblasti jsou aktuálně „červené zóny“ s vysokým rizikem covid-19 a silnými omezeními. Vláda doufá v uvolnění opatření v příštích týdnech (vláda má o změnách rozhodnout 4. prosince), ale lyžování by se to týkat nemuselo. „Všechno kolem lyžovacích prázdnin je nekontrolovatelné,“ varoval premiér Giuseppe Conte. Zatím diskutuje s Německem a Francií o společných evropských opatřeních.

  Proti úplnému zastavení provozu sjezdovek a vleků jsou i nadále předsedové krajských rad na severu Itálie. „Pokud ale vláda rozhodne, že nejsou naplněné podmínky pro zimní dovolenou, tak je nezbytné, aby byly ihned vyčleněné finance pro kompenzace podnikatelským provozům,“ uvedl předseda rady kraje Piemont Alberto Cirio, kde se nachází například středisko Sestriere.

  Regiony podporují úsilí italské vlády, aby pro lyžování v Alpách platila stejná pravidla. „Zavření lyžařských středisek musí být sjednáno na evropské úrovni, jinak, kdyby se například Rakousko rozhodlo sjezdovky otevřít, by se vytvořilo mezi oblastmi nerovné postavení,“ uvedl ve čtvrtek předseda autonomní oblasti Trento Maurizio Fugatti, kde se nachází oblíbená letoviska jako Madonna di Campiglio.

 • 3.Rakousko

  Tyrolský resort Ischgl se na přelomu února a března stal jedním z prvních velkých evropských ohnisek, SARS-CoV-2 si odtud stovky lidí odvezly domů do Německa, Rakouska, Dánska, Norska, ba Kanady, Británie i na Island. Mohla za to i neochota provozovatelů ukončit provoz, třebaže už o infekci věděli. Na další sezonu už se poučili a zavedli patřičné hygienické plány. „Investovalo se tu 700 tisíc eur (18,3 milionu Kč), opatření jdou dál než vládní nařízení,“ ujišťuje Andreas Steibel, šéf Turistické asociace Paznaun-Ischgl. Sjezdovky tuto sezonu budou bez mejdanů, koncertů i hlasité hudby vůbec, drinky se budou prodávat jen usazeným hostům, píše The Local. Některé rezorty slibují vrátit zákazníkům peníze, pokud se sjezdovky kvůli koronaviru neotevřou. Zahájit sezonu Ischgl slibuje 17. prosince.

  Zatím ale v zemi platí lockdown: měl skončit tento čtvrtek, prodlužuje se však nejméně do 6. prosince; zavřít tak musely areály, jež už provoz před tím zahájily: Stubai, Kaunertal, Pitztal, Mölltal, Hintertux, Sölden, Dachstein a Kitzsteinhorn.

  Rakouská vláda se ohradila vůči německé ambici odložit start sezony až na leden. „Zimní prázdniny budou v Rakousku bezpečné. Naše firmy už připravily komplexní bezpečnostní koncepty,“ řekla ministryně turismu Elisabeth Köstingerová reportérům skupiny Funke. V případě evropského zavření by ministr financí Gernot Blümel požadoval po Bruselu odškodné pro rakouská střediska ve výši kolem dvou miliard eur (52 mld. Kč).

 • 4.Švýcarsko

  Alpská republika by mohla sezónu zachránit. Koronavirus ve Švýcarsku těžce udeřil na jaře a uzavřel lyžařské areály, nyní to vypadá růžověji. Zafungovala náležitá opatření, některé resorty už dokonce otevřely, například milionářský Verbier. Svaz vlekařů nařizuje nošení roušek nejen v kabinách lanovek, ale i na otevřených sedačkových či ve frontách. Na mnoha místech se neotevřou sjezdovkové bary ani lyžařské školy.

  „Ve Švýcarsku jsou spolková rada (vláda), úřady a odvětví turistického ruchu přesvědčeny, že švýcarská cesta je v tuto chvíli správná a zimní sezona se může bezpečně uskutečnit,“ řekl agentuře DPA mluvčí Schweiz Tourismu Markus Berger.

  Ve Švýcarsku sezona začala.Ve Švýcarsku sezona začala. | Reuters

  Švýcarské resorty doufají, že přijedou i evropští hosté, země nedávno zrušila povinnou karanténu pro přijíždějící z většiny Evropy. Případný evropský zákaz by se Švýcarska nemusel týkat: není členem EU, jen Evropského hospodářského prostoru, v jehož rámci nejsou unijní zákony tak úplně platné. Je to o dohodě.

 • 5.Norsko, Švédsko

  Vláda lyžování neomezuje, pravomoc zavírat jednotlivé lokality kvůli epidemii mají místní úřady. To se ale zatím stalo jen ve velkých městech. Premiér jen zrazoval od cestování mezi regiony. Cesty ze zahraničí jsou však složité: cizinci musejí mít negativní test a ještě strávit deset dní v karanténě.

  Švédsko

  V prosinci se očekávají nová opatření na vánoční svátky, specificky o lyžařských resortech se zatím nehovoří. Platí tak pro ně obecná pravidla jako zákaz větších skupin lidí nebo prodeje alkoholu po desáté večer.

  Španělsko

  Střediska v Pyrenejích i Sierře Nevadě jsou odhodlaná otevřít, jakmile bude sníh a padnou omezení cestovat. Svaz lyžařských resortů ujišťuje, že lyžařská turistika dokáže opatření dodržovat, přinejmenším co se rozestupů mezi lidmi týče.

  Video „Letos raději bez Mikuláše.“ Havlíček v Blesku o rozvolňování: Otevřou obchody v pondělí? - Pavlína Horáková, Lukáš Červený, Jakub Veinlich

Matos7 ( 28. listopadu 2020 21:06 )

Novináři blesku jděte se svými nápady kam na dovolenou už do pr dele

CAVESMAN ( 28. listopadu 2020 20:03 )

Zavřete hory na 2 roky, taktéž hranice a bude pokoj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud