Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Ministr nařídil nezákonně vybít miliony norků. „Omlouvám se,“ sype si popel na hlavu a chce skončit

Autor: ČTK - 
18. listopadu 2020
15:01

Dánský ministr potravin a zemědělství Mogens Jensen podle agentury Reuters oznámil, že se rozhodl odstoupit v souvislosti s nařízením vybít v zemi všechny chovné norky, protože se u části těchto zvířat objevila mutace koronaviru. Nařízení bylo v rozporu se zákony. „Informoval jsem dnes premiéra, že si přeji rezignovat na svou funkci ve vládě. Jsem si vědom toho, že nemám dostatečnou podporu parlamentních stran,“ napsal Jensen na twitteru.

Dánsko počátkem listopadu oznámilo, že vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín.

S vybíjením infikovaných zvířat začala dánská vláda již v říjnu, později ale přiznala, že nařízená likvidace zdravých zvířat nemá oporu v zákonech. „Omlouvám se... a přijímám za tento krok plnou odpovědnost,“ řekl dnes Jensen dánské vysílací stanici DR.

V úterý dánská vláda uvedla, že se jí podařilo získat v parlamentu většinovou podporu pro legalizaci jejího plánu na vybití všech norků. Celá kauza ale již pošramotila pověst kabinetu premiérky Mette Frederiksenové, která byla oceňována, jak se jí pomocí přísných karanténních opatření doposud dařilo zvládat koronavirovou krizi. Zatímco v červenci vládě důvěřovalo více než 75 procent obyvatel, v polovině listopadu byla podpora již jen něco přes 50 procent, napsala agentura Reuters.

Podle agentury AP je Dánsko největším dodavatelem norkových kožešin na světě, přičemž zajišťuje 40 procent globální produkce. Většina vývozu míří do Číny a Hongkongu. Na 1 139 farmách chovajících v Dánsku norky pracuje asi 6 000 lidí. Podle chovatelů nařízení týkající se vybití norků bude znamenat konec tohoto průmyslu v zemi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud